Tai gali tapti persilaužimu kovoje prieš staigios kūdikio mirties sindromą. Jau kelis dešimtmečius mokslininkai ieško priežasties, dėl kurios netikėtai miršta vos gimę mažyliai.
Nors esama keleto dalykų, kurie galėtų paskatinti staigią kūdikio mirtį, pavyzdžiui, miegojimas netinkamoje lovoje ar prastai vėdinama miegojimo vieta, tačiau iki šiol iki galo nėra žinoma, kas ją sukelia.
Pagaliau biologinis paaiškinimas staigiai kūdikio mirčiai?
Australijos mokslininkai pirmą kartą rado įrodymų, kad staigios kūdikio mirties sindromą galima paaiškinti biologiškai. Vestmido vaikų klinikos gydytojai išsiaiškino, ką turi bendro visi vaikai, kurie mirė nuo staigios kūdikio mirties sindromo: visi jie turėjo nepaprastai žemą baltymą primenančios medžiagos, vadinamos oreksinu, lygį. Oreksinas gaminamas smegenyse ir jis be kita ko reguliuoja miegojimo ir būdravimo santykį. Jis taip pat atsakingas už tai, kad miego sutrikdymo atveju mes nubustume, pavyzdžiui, gaudami per mažai deguonies.
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad nuo šio sindromo mirusių kūdikių organizmuose oreksino buvo 20 procentų mažiau nei kontrolinės grupės vaikų organizmuose.
Oreksinas kontroliuoja miego ritmą
„Tai gali reikšti, kad pas šiuos kūdikius organizme sutrikęs signalo keltis perdavimas“, – teigia miego ekspertė Rita Machaalani iš minėtos Australijos klinikos.
Dabar mokslininkai nori išsiaiškinti, kas tiksliai lemia žemą oreksino lygį. Tikimasi, kad ateityje taip bus galima nuspėti, ar jie patenka į didesnės staigios kūdikių mirties sindromo rizikos zoną. Medicinos mokslininkė Alexandra Martiniuk iš Sidnėjaus universiteto, pasak leidinio „Guardian“, šį atradimą vertina „didžiuliu laimėjimu“ staigios kūdikio mirties tyrimuose. Nepaisant to, ji spėja, kad kūdikio mirtį gali nulemti kelių veiksnių derinys: šalia biologinių priežasčių gali turėti įtakos ir neteisingi miego įpročiai.
Staigios kūdikių mirties sindromas yra dažniausia vaikų iki vienerių metų mirties priežastis.