Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Gumbus gydžiau vaiko šlapimu žindymo istorijų konkursas

Pastojau žindydama: ką daryti? Gydytojo komentaras

Pasitaiko situacijų, kai moteris, žindydama vaiką, vėl tampa nėščia. Tęsti maitinimą krūtimi ar iš karto jį nutraukti? Šį mamos klausimą aptaria gydytojas ir žindymo konsultantas.

Iš mamos laiško:

Vaikeliui metai ir mėnuo, o nėštumui – 18 savaičių. Vis dar žindau, nes labai noriu maitinti mamos pienu kuo ilgiau. Tačiau nerimauju – ar taip elgdamasi nepakenksiu pilve augančiajam vaikeliui?

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Žindymo metu, dėl mamos spenelio dirginimo, iš hipofizio išsiskiria hormonas oksitocinas, kuris (tiesiog proporcingai žindymo dažnumui ir trukmei), skatina pieno tekėjimą iš krūties, nes stimuliuoja lygiųjų raumenų ląstelių, esančių aplink pieno liaukutes, susitraukimą.

Gimdos sienelės raumenų sluoksnis taip pat sudarytas iš lygiųjų raumenų ląstelių. Tačiau iki 20-22 savaičių nėštumo gimdos raumenų nerviniai receptoriai į oksitociną nereaguoja.

Ir po to gimdos sienelės raumenų jautrumas oksitocinui rasis ir didės labai pamažu.

Iki pat normalaus natūralaus gimdymo pradžios, dėl žindymo (spenelio dirginimo) išsiskiriantis nedidelis (vis mažėjantis, nes retėja ir trumpėja žindymai) oksitocino kiekis ne tik pirmiausia bus panaudojamas būtent pieno varymui iš krūtų, bet ir to kiekio neužtektų per tą laiką daugelį kartų padidėjusios gimdos susitraukimams sukelti.

Nedidelė jo prisidėjimo tikimybė rastųsi tik dėl kitų priežasčių atsiradusio gręsiančio priešlaikinio gimdymo atveju. Bet ar Jūs turite tam polinkį, ar pirmasis gimdymas buvo priešlaikinis, ar buvo kilusi tokia grėsmė?

Dėl mitybos: jūsų sūnaitėliui jau vieneri metai ir mėnuo ir motinos pienas jam jau nėra vienintelis maistas. Savaitėms ir mėnesiams bėgant jis paragaus ir įpras valgyti dar daugiau ir įvairesnių kitokio maisto produktų. Jūsų pieno jam tada reikės gerokai mažiau, negu šiandien. Taigi ir maisto medžiagų stygius Jūsų pilvelyje augančiam jaunėliui irgi negresia – juk Jūs tikriausiai nesiruošiate badauti?

Mano išsaugoti straipsniai