Šią savaitę ne viename Lietuvos vaikų darželyje ar mokykloje vaikai švenčia Žibintų šventę. Kas tai per šventė, pasakoja darželio „Saulužės vaikai” vadovė Jolanta Augustinavičiūtė-Porochnia ir darželyje dirbanti vaikų psichologė Dovilė Jankauskienė.
Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, 10 patarimų, kurių laikantis namuose įsivyraus ramybė
Visos šeimos horoskopas: vaiko, tėčio ir mamos
Žibintų šventės prasmė
Tamsiuoju laikotarpiu žmonės turėtų gyventi ramiau, daugiau laiko skirti savo vidiniam pasauliui. Žibintų šventė mums visiems primena, kad nors lauke ir tamsu, viduje visada šilta ir šviesu. Viduje – tai sieloje. Sielos šviesa ir yra tikroji žibinto šviesa, kurią svarbu saugoti, prižiūrėti ir neleisti tai šviesai užgesti.
Tamsos metu sieloje, kaip ir gamtoje vyksta tikroji kūryba, pasiruošimas pavasariui arba idėjų realizavimui. Sėklos bręsta žemėje, kaupia visas jėgas, kad galėtų prasikalti ir išvysti saulės šviesą. Žmogus brandina idėjas savo pasąmonėje, kurias atėjus laikui realizuos. Žibintų šventė sustiprina žmogų, pripildo jį vidinės šviesos, suteikia pasitikėjimo, įkvepia kūrybai ir suteikia daug vilties ir prasmės kiekvienai gyvenimo dienai.
Pasiruošimas žibintų šventei
Darželyje „Saulužės vaikai” žaidimą pradedame žaisti prieš Vėlines, tuomet ir žvakeles gaminame iš vaško. Darželyje nešvenčiame Helovino ir apie mirtį vaikams nepasakojame. Tik lietuviškai primename, kad jeigu vaikai lankys artimųjų kapus, tai galės uždegti savo padarytą žvakelę. O jeigu ne – tegul uždega žvakelę lapkričio 1 dieną namuose, ji ne tik sušildys namus, bet ir paskleis malonų medaus kvapą.
Su vaikais 2-3 savaites laukiame, ruošiamės Žibintų šventei. Šiuo laikotarpiu koridoriuje dega ugnelė, ant Metų palangės apsigyvena nykštukai, iš molio gaminame indelius nykštukams (tikimės gauti dovanų, mainais į trupinėlius), per dailės užsiėmimus piešiame žibintus, gaminame juos.
Žaidžiame pirštukinius žaidimus, dainuojame dainelės apie nykštukus, žibintus ir gamtą. Su vyresniaisiais kalbame apie nykštukus – kas jie tokie, kaip vaikai juos mato.
Nykštukai – kas jie tokie?
Nykštukai gyvena požemiuose, ten ieško brangenybių, kad matytų požemių tamsoje jiems reikia žibintų, todėl Žibintų šventės personažais ir tapo nykštukai.
Darželyje vaikams pasakojame, kokie stebukladariai yra nykštukai, kaip jie stengiasi, eina, skelia brangakmenius, juos renka, kokie jie darbštūs.
Nykštukų žaidimas tai – savotiškai užkoduotas pasakojimas apie žmogaus glaudų ryšį su gamta.
Kaip švenčiama žibintų šventė?
Kviesdami tėvelius į Žibintų šventę mes sakome ieškokime, įžiebkime, nešiokime šilumą ir šviesą. Tamsų lapkričio 11-osios vakarą susirinkę tėveliai kartu su vaikais ir auklėtojomis švenčia Žibintų šventę.
Visi kartu žaidžia Nykštukų žaidimą. Nykštukai prabunda, atsikelia, apsirengia, ima maišiukus, susideda plaktukus, maišiukus užsideda ant pečių ir iškeliauja miško takeliu. Prieina Nykštukai uolą, ten brangakmeniai žėri, tviska.
Atsiriša Nykštukai maišiukus, išsitraukia plaktukus ir kala, akmenis skelia, brangakmenius renka. Pavargo jau Nykštukai, maišiukus ant pečių ir keliauja mišku į namus, bet tamsu – kaip grįžti į namus?
Pasirodo mergaitė su žibintu ir padeda Nykštukams grįžti namo.
Pasibaigus Nykštukų žaidimui visi vaikai pasiima pačių darytus šviečiančius žibintus ir su jais keliauja savo takeliu. Vakaro pabaigoje visa darželio bendruomenė skanauja pyragus ir geria šiltą arbatą.