Vaiko emocinis intelektas yra ne mažiau svarbus už jo intelekto koeficientą. Problema ta, kad nors daugelis ir esame apie jį girdėję, kaip lavinti vaiko emocinį intelektą, žinome ne visi. VŠĮ “Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro” psichologės Gintarės Jurkevičienės patarimai.
1. Fotografuokite ir filmuokite vaiko emocijas.
Fotografuokite skirtingas vaiko veido išraiškas, emocijas. Vėliau rodykite vaikui nuotraukas arba filmuotą medžiagą ir aptarkite, kaip kokiu momentu jaučiasi vaikas, kaip atrodo jo pyktis ar liūdesys.
TAIP PAT SKAITYKITE:
10 santuokos klaidų, kurias darydavo anksčiau: ar iš jų pasimokėme?
Visa tiesa apie Ožiaragį ir jo santykius su kitais Zodiako ženklais
2. Aptarkite filmukus.
Skatinkite įvardinti pasakų veikėjų, filmukų personažų emocijas. Pavyzdžiui, paklauskite: “Kaip tau atrodo, kaip jautėsi Mikė Pūkuotukas, kai įstrigo triušio oloje?”.
3. Pastebėkite vaiko emocijas.
Įvardinkite vaiko emocijas. Neturite tiesmukai vaikui sakyti, ką jis jaučia. Darykite tai netiesioginėmis pastabomis, pvz.: “atrodai taip, tarsi kažkas tau nepatiktų”. Skatinkite vaiką patį įvardinti savo jausmus.
4. Kalbėkite apie savo emocijas.
Dažniau kalbėti reikėtų apie išgyvenamas teigiamas emocijas: džiaugsmą, laimę, bet nepamiršti ir tokių emocijų kaip pyktis, liūdesys. Blogų ar gerų jausmų nebūna, yra tik netinkamas jausmų išreiškimas, ir tai reikia vaikams akcentuoti. Mokykite, kad pyktis yra normali emocija. Aiškinkite, kad supykus galima stipriai suspausti kumščius ir palaikyti, bet negalima trenkti savo draugui.
5. Paaiškinkite, kad vienu metu galima jausti kelis jausmus.
Vaikams būna labai baisu, kai jie supyksta ant mamos, nes jie galvoja: “Aš mamytę myliu, tai kaip aš galiu ant jos pykti?”. Dėl savo pykčio jie jaučia gėdą ir kaltę. Paaiškinkite, kad vienu metu galima jausti kelis skirtingus jausmus, tai yra normalu.