53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Nesusitvarkau su vaiku

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Mama klausia:

„Auginu tris vaikus: 5 metų, 2,5 metų ir 3 mėnesių. Visi berniukai. Turime didelę problemą su vyriausiu vaiku. Labai atsikalbinėja namuose. Darželyje auklėtojos skundžiasi, kad sūnus kalba negražiai kalba, protestuoja, kad nedarys to ir ano. Arba pasako tokius žodžius: „Ko čia žiūri į mane, ko čia atsisėdai su savo „apšiktais” nagais?”

Nežinau, ką ir daryti… Namuose kalbu su juo, kad negražu taip elgtis, jis sako daugiau taip nedarysiąs, o kitą dieną vėl tas pats“.

Atsako tėvystės konsultantė Milda Čeikienė/Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Yra tokia patarlė „Kaip šauksi, taip ir atsilieps”. Jei vyresnėlis tik ir tegirdi griežtus paliepimus, įsakinėjimus, „prašymus padėti” su negalėjimu atsisakyti daryti, tai jis ir atsako tuo pačiu.

Ar praleidžiate smagiai laiką tik su juo dviese? Be brolių? Ar tais atvejais, kai paprašote atnešti sauskelnes mažiausiajam, vyresnysis turi galimybę atsisakyti ir neatnešti, nes… gal žaidžia?

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!”

Arba kaip galima reikalauti vaiko eiti per pėsčiųjų perėją, jei nuolat tėvai su juo kerta gatvę bet kur?

Vaikai mokosi pamėgdžiodami. Dėl šios priežasties kyla klausimas: ar jūs kalbate šeimoje tarpusavyje pagarbiai? Ar neišsprūsta vienas kitas aštresnis žodis, ypač, kai esate pervargusi? Tokį patį klausimą užduočiau ir jūsų vaiko darželio auklėtojoms.

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!”Milda ČEIKIENĖ

Su pamoralizavimu, kad taip elgtis „gražu – negražu“, nieko nepasieksite. Elgesiui, kuris jums nepatinka, kuris yra netinkamas, reikalingi susitarimai, taisyklės su pasekmėmis. Būtent – su pasekmėmis, o ne bausmėmis. Pasekmė privalo būti susijusi su vaiko netinkamu konkrečiu elgesiu.

Štai sakote, kad jis keikiasi, vartoja negražius žodžius. Žinutė vaikui turėtų būti aiški ir trumpa: „Man nepatinka kalbėti, kai naudoji tokius žodžius, tad dabar gali rinktis – arba mes toliau kalbamės be keiksmažodžių, arba aš tavęs negirdėsiu.” Kai sakote tai nebe pirmą kartą, galima ir trumpiau: „Klausysiu tavęs tik tuomet, kai nuspręsi kalbėti be keiksmažodžių.” Šią ribą tiesiogiai brėžia tas žmogus, su kuriuo jis nepagarbiai kalba. Jūs negalite už auklėtojas nustatyti bendravimo ribų darželyje, jos tai turi padaryti pačios.

Tiesa, šiame kontekste Jūs galite įvardinti savo jausmus: „Man labai gėda, kai keikiesi prie auklėtojų. Norėčiau, kad būtum mandagesnis ir be keiksmažodžių pasakytum auklėtojoms, kas tau nepatinka.”

Jei toks elgesys kartojasi, galite leisti sau ir supykti, ir pabūti atskirai nuo berniuko, kol nusiraminsite. Ar galima su taip besikeikiančiu, atsikalbinėjančiu berniuku būti parduotuvėje? Arba svečiuose? Gimtadienyje? Jei būsite nuosekli, tai kai parduotuvėje ar gimtadienyje vaikas pradės grubiai keiktis ar prasidės kitoks jo netinkamas elgesys, jūs, palikusi visus savo pirkinius ar gimtadienio vaišes, pirmiausia pasirūpinsite savo vaiku, sudarysite sąlygas jam nusiraminti.

Jei nepavyksta jam nurimti vietoje – deja, bet teks grįžti namo nenusipirkus produktų ar neužpūtus žvakučių. Tam reikia drąsos, pasiryžimo ir nuoseklumo.

Pirma vaiko reakcija gali būti be galo audringa, tad gali būti ypač sunku išlikti ramiai ir pagarbiai. Gal padės, jei apglėbsite ir palaikysite vaiką, šiam ramiai sakydama tokius žodžius: „Aš tave myliu ir paleisiu tave iš karto, kai tik nusiraminsi ir nebesimuši/nebesikeiksi”. Tiesa, tai daug sunkiau nei pamoralizuoti „Daugiau taip nedaryk…” Bet verta pabandyti. Patikėkit. Kantrybės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama” dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Mano išsaugoti straipsniai