Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.
Tačiau vaikų psichologai teigia, kad jokie santykiai nėra duotybė. Juos reikia nuolat kurti bei puoselėti ir tam nepakaks vien abstrakčios meilės. Iš tikro vertėtų pradėti nuo trijų ingredientų: laiko su vaiku, bendrų veiklų ir pagarbaus bendravimo.
Iš kur gauti laiko
Jei kūdikiui save atiduodame šimtu procentų visas 24 valandas 7 dienas per savaitę, vėliau, vaikui augant, tas kartu praleidžiamo laiko kiekis vis traukiasi ir mažėja.
Vaikui vis dar sakome, kad jį mylime, kad jis mums svarbiausias, tačiau laiko tam įrodyti randame vis mažiau.
Nėra kada su juo pažaisti, peržvelgti jo per dieną nupieštų piešinių, išeiti kartu į kiemą, paskaityti knygą. „Neturiu laiko” tampa savotiška mantra ir viską atperkančia indulgencija.
Neretai net namų tvarkymas atsiduria aukštesnėje prioritetų vietoje nei vaikai. Tačiau norint išlaikyti šiltą santykį su vaiku, o ypač paaugliu, laiko santykių kūrimui reikėtų atrasti.
Kasdienėje rutinoje pasistenkite suplanuoti laiką, kurį skirsite tik vaikui ir jį išnaudokite maksimaliai kokybiškai.
Bendraukite, kalbėkitės, išklausykite, žaiskite, o jei jau su laiku taip striuka, kartu gaminkite valgį, eikite apsipirkit, išnaudokite laiką, kai vežate vaiką iki darželio ar mokyklos.
Įtraukite vaikus ne tik į kasdienę ruošą, bet kartu leiskite ir dalį laisvalaikio, eikite į parodas, koncertus, spektaklius, sporto varžybas.
Kaip kurti santykius
Kiekvieną dieną raskite laiko pasikalbėti su vaiku apie jam svarbius dalykus, išklausykite, kaip sekėsi, kokie rūpesčiai kamuoja, kas džiugina, o kas liūdina.
Būtinai parodykite, kad jis ir jo mintys, išgyvenimai jums labai įdomūs, įdomesni net už naujienas TV ekrane.
Dažnai tėvai sako, kad vaikai labai nenoriai dalijasi savo jausmais arba apie juos visai nelinkę kalbėti. Būkite kantrūs, nenustokite klausti ir tuo pačiu patys dalinkitės su jais savo išgyvenimais ir jausmais. Pasakodami apie savo dieną, apie tai, kas jus džiugino ir kas nuvylė, su kokias sunkumai susidūrėte, jūs ne tik parodysite pavyzdį, bet ir mokysite vaikus emocinio raštingumo, leisite suprasti, kad vertinate jo nuomonę.Būtinai iš anksto planuokite laiką taip, kad spėtumėte ką nors nuveikti kartu su vaikais, ypač savaitgaliais.
Žaiskite stalo žaidimus, eikite į žygius, važinėkitės dviračiais, ar išsiruoškite į visą šeimą dominantį filmą.
Idealu, jei tėvams pavyksta įsitraukti į kokią nors savo vaiko mėgstamą veiklą ir atrasti bendrų domėjimosi sričių. Jei jūsų vaikas dievina muziką, kalbėkite apie ją, dalinkitės mėgstamomis dainomis, pasiklausykite jo dievinamos grupės ar atlikėjo, pasakokite, kas patinka jums.
Galbūt jus sieja meilė sportui – slidinėkite, kartą per savaitę nueikite į baseiną, kartu mokykitės ko nors naujo, pavyzdžiui važiuoti riedučiais.
Niekas taip nedžiugina vaiko, kaip galimybė kartu mokytis, o gal net ir galimybė kažko pamokyti tėvus. Jei jūsų vaikui įdomūs „tik” kompiuteriniai žaidimai – išmokite ir žaiskite kartu, arba paprašykite, kad jus pamokytų kompiuterinių paslapčių.
Kaip bendrauti
Svarbu ne tik tai, kad bendraujate, bet ir kaip bendraujate. Visų pirma, laikykitės mandagumo taisyklės. Ji turi galioti ne tik vaikams, bet ir tėvams.
Liaukitės kėlę balsą ir šaukę – vaikai nuo to tikrai netampa paklusnesni, o tik išmoksta lygiai taip pat kelti balsą. Ne vienas psichologas pabrėžia, kad šaukiantys tėvai greičiausiai užsitarnauja vaiko nepagarbą. Net jei norite atkreipti dėmesį – nešaukite. Abipusės pagarbos ir gerų santykių, deja, nepavyks sukurti jei tėvai prisiims diktatoriškus vaidmenis.
Kai bendraujate su mažesniais vaikais, būkite su jais viename lygyje. Jei norite, kad vaikas jus suprastų, išklausytų ir elgtųsi, kaip jūs norite, būtina fiziškai nusileisti iki jo lygio, t.y. atsisėsti, pritūpti, pažvelgti vaikui į akis. Taip sukursite pasitikėjimo atmosferą ir parodysite norą draugauti.Taip pat praverstų ir kalbėjimasis viena kalba. Vaikų mąstymas skiriasi nuo suaugusiųjų, jie bendrauja trumpesniais sakiniais, nevartoja sudėtingų žodžių.
Tad ir jūs kalbėkite paprastai, labai aiškiai išdėstykite savo prašymus, vietoje abstraktaus „susitvarkyk kambarį”, sakykite „sudėk žaislus į jiems skirtą dėžę, o knygas į lentyną…”.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena nepamiršti ir kantrybės. Šiltiems ir bendruomeniškiems santykiams kurti, prižiūrėti, išlaikyti jos tikrai prireiks.
Vaikai tik mokosi kurti ryšį, o jų mokytojais turime būti jūs, kantrūs tėvai, mokantys pagarbiai sutarti, ir parodyti, kaip sutarimą atkurti net ir susipykus.