JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kokio amžiaus vaikui geriausia pradėti lankyti darželį: psichologės komentaras

Kokio amžiaus vaikui geriausia pradėti lankyti darželį: psichologės komentaras

Koks vaiko amžius yra palankiausias pradėti eiti į darželį? Šį mamos klausimą pateikėme psichologei Daivai Čeponienei.

Mama klausia:

„Esu jauna mama, man tai pirmas vaikas. Turiu tokį klausimą psichologams – koks yra geriausias amžius vaikui pradėti vaikų lopšelį darželį? Vieni sako, kad tai treji metai, kiti sako, kad anksčiau išleidus, pavyzdžiui, pusantrų metukų, vaikas geriau pripranta, nėra jam tiek streso? Ar tiesa? Įvardinkite prašau tą geriausią amžių“.

Atsako psichologė Daiva Čeponienė.

Ačiū už klausimą. Natūralu, kad auginant pirmagimį iškyla įvairiausių klausimų, o susiorientuoti informacijos ir nuomonių gausoje yra išties sudėtinga. Ne tik internetinėje erdvėje, bet ir mokslinių tyrimų apžvalgose įnirtingai diskutuojama, kada yra tinkamiausias laikas pradėti lankyti darželį. Čia, kaip ir visur, kiekviena pusė yra savaip teisi. Tam, kad galėtumėte susidaryti savo nuomonę, trumpai apžvelkime, kaip auga, vystosi mūsų mažyliai nuo gimimo iki trijų metų. Gal tuomet taps viskas aiškiau.

Pirmieji gyvenimo metai

Vos gimęs kūdikis dar nemoka valdyti savęs, bet jis to išmoks ir to mokysis iš artimiausio žmogaus, esančio šalia, – mamos. Štai, mama šypsosi žiūrėdama į savo mažylį, o jis meiliai atkartoja tą patį. Po kiek laiko vaikučiui pabos taip žaisti ir jis nukreips savo žvilgsnį. Mama iškart supras: mažylis pavargo, jam reikia pertraukos. Žaidimus pakeis ramus mamos balsas. Tuo metu kūdikis įgis vieną svarbią žinią: mama supratinga, o pasaulis saugus ir patikimas. 

Tik tada, kai mažylis supranta, kad jis yra apsuptas žmonių, kurie juo rūpinasi ir atliepia jo poreikius, jis gali saugiai pereiti prie sekančių raidos uždavinių: kurti santykius su kitais žmonėmis, pažinti aplinką, tyrinėti ir eksperimentuoti. Nors jis jau ir gali judėti savarankiškai ir tuo mėgaujasi, vienerių mažylis labai prisirišęs prie mamos ir kaskart vis žvelgs tikrindamas, ar ji šalia. O jeigu tokiu ankstyvuoju laikotarpiu jam tektų būti lopšelyje? Kieno akių vaikas ieškotų tarp gausybės, ten esančių? Kaip jaustųsi tų svarbių mamos akių neradęs? Prieš tai aprašytas žaidimas su kūdikiu, kai keičiamės šypsenomis, taip pat ne tik žaidimas, bet ir labai svarbus vaiko vystymuisi: mamai nusišypsojus mažyliui dėl tam tikrų jo ypatybių prireikia šiek tiek daugiau laiko atsakyti į mamos šypseną nei vyresniems. O kas bus lopšelyje, kuriame yra daug vaikučių? Juk auklėtoja ne visada galės sulaukti jūsų vaiko šypsenos, nes jos dėmesio tą pačią akimirką lauks ir kiti vaikai. Pasak klinikinės psichologės L. Markham (2018), pirmaisiais metais kūdikių smegenų centruose formuojasi emocijų centrai ir tai yra kritinis raidos periodas. Ar šis laikotarpis tinkamas ir prisitaikymui prie lopšelio-darželio? Kažin.

Antrieji vaiko gyvenimo metai

Kuo antrieji gyvenimo metai ypatingi mažylio raidai? Šiame etape svarbu suprasti, kaip jūsų mažylis reaguoja į stresą, koks yra jo prieraišumo tipas. Kaip jis jausis darželyje, kai tėvai pasišalins? Vieni mažyliai leidžiasi lengvai nuraminami, nes tiki, kad tėvai greit grįš ir padės jiems pasijusti saugiems. Kiti palikti vaikai būna pikti ir nesileidžia nuraminami net ir tėvams sugrįžus. Galime spėti, kad šie vaikai jau turi patirtį, kad, deja, ne visada galima tikėtis iš savo tėvų jų poreikių patenkinimo ir paguodos. Yra ir trečia vaikų grupė: jie neparodo jokių jausmų, kai juos palieka tėvai darželyje. Iš šalies gali pasirodyti, kad tokie mažyliai yra labai savarankiški ir visiškai brandūs lankyti ugdymo įstaigą, tačiau nebūtinai yra taip. Mokslininkai, atlikę tokių vaikų stebėseną, išsiaiškino, kad šių vaikų širdies ritmas smarkiai patankėja, kai yra paliekami darželyje, tai rodytų, kad jie nerimauja, kai tenka atsisveikinti su tėvais, tačiau išmoko tai nuslėpti. Kuriai iš išvardintų vaikų grupių priklauso jūsų mažylis? Ar dvimečiui tinkamas laikas pradėti lankyti darželį, priklauso ir nuo to, kaip vaikas sugeba prisitaikyti prie naujos, nepažįstamos aplinkos. Ar jūsų vaikas turi teigiamą patirtį, kad mama, trumpam išėjusi, tikrai greitai grįš? 

Tretieji gyvenimo metai

Trečiaisiais vaiko vystymosi metais taip pat nutinka kai kas įdomaus. Jeigu kalbėtume apie prieraišumą šiuo periodu, dvimečiai-trimečiai vis dar yra prisirišę prie savo tėvų, kurie yra jų visatos centras, tačiau kai tėvų nėra, tokio amžiaus vaikai jau sugeba susirasti kitą „visatos centrą“ ir juo gali tapti tiek darželio auklėtoja, tiek ir geriausias draugas. Be to, vyresnis vaikas jau geba žodžiais pasakyti, ko norėtų, kaip jaučiasi, taip pat gali palaukti, kol bus patenkinti jų poreikiai. 

Ir mokslininkai, ir psichologai praktikai vis dar bando išsiaiškinti tą tinkamiausią laiką darželio pradžiai. Tol, kol jie apie tai diskutuoja, mes turėtume kiekvienas žvelgti į savo vaiką ir patys sau atsakyti į klausimą, kada geriausias laikas darželį pradėti lankyti būtent jam. Tikiu, kad priimsite geriausią sprendimą.

Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama” dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.