Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Penki požymiai

Penki požymiai, kad su jūsų vaiku kažkas yra ne taip

Vaikas stebina jus ir aplinkinius idealiu auklėjimu ir tobulu charakteriu? O gal tiesiog neleidžiate savo vaikui išreikšti valios ir norų? Atsakymą sužinosite įvertinę kelis tipinius vaiko, kuris patiria didelį tėvų spaudimą, požymius.

Vaikas neprieštarauja ir nereiškia savo nuomonės

Jei bendraudamas su jumis vaikas niekada neprieštarauja ir visada dėl visko sutinka, turėtumėte suklusti. Ypač sunerimti vertėtų ištikus 3, 7 ir 13-15 metų krizėms. Juk tai – protestų ir negatyvizmo etapai, patvirtinantys, kad asmenybė formuojasi sklandžiai.

Jei jūsų atžala į visus jūsų pareiškimus atsako tik linkčiodama galva, laikas susimąstyti. Tikėtina, kad pernelyg agresyviai arba kategoriškai reagavote į vaiko pasisakymus ir tokiu būdu nuslopinote net ir menkiausią vaiko norą išreikšti savo nuomonę.

Nepamirškite, kad viso pasaulio psichologai sutartinai teigia: vaikas negali ir neturi būti patogus ir idealus.

Vaikas slepia savo nuomonę ir nepasako visko

Neturėdamas galimybės žodžiais išreikšti savo jausmų arba pasipriešinti jūsų valiai, vaikas vienokiu ar kitokiu būdu ims realizuoti asmeninius norus jums už nugaros. Galbūt netikėtai sužinosite apie vaiko pabėgimus iš pamokų, slapta žiūrimus neleistinus filmukus arba vietoje muzikos pamokų ėjimą į parduotuvę su draugais pirkti čipsų.

Žinoma, nerekomenduojama pulti į kraštutinumus: ribų nebuvimas lygiai tiek pat žalingas kiek ir viską apimantys draudimai.

Vaiką dažnai ištinka isterijos ir/arba neurozės

Klasikinis scenarijus: slopinami jausmai (meilė, džiaugsmas, liūdesys arba agresija) paprastai išreiškiami neurozių ar isterijų pavidalu. Ašaros be jokios objektyvios priežasties, riksmai per miegus, lūpų kandžiojimas, odos nusikasymas, plaukų rovimas, nagų, pieštukų ar rašiklių graužimas – tai akivaizdūs simptomai, liudijantys apie nuolatinį vaiko patiriamą stresą ir galimai suaugusiųjų jam daromą spaudimą.

Vaikas elgiasi agresyviai

Jei vaikui nuolat daromas spaudimas, galiausiai jis gali pradėti agresyviai reaguoti į jūsų elgesį: muštis, kandžiotis, mojuoti rankomis ir kojomis, bartis. Jei vaikas bijo tėvų, agresija gali būti nukreipta į močiutes, jaunesnius brolius ir seseris ar bendraamžius.

Vaikas daro tai, kas jam nepatinka, nes nedrįsta pasipriešinti

Nėra gerai, jei vaiko nedžiugina tai, ką jis daro. Savaime suprantama, kad 3 m. mažylis kartais nori šokinėti ant lovos ir spiegti, o ne praustis ar tvarkyti žaislus. Tai yra normalu ir tokie vaiko norai ne visada turi būti pildomi.

Vis dėlto jei nelaimingu veidu vaikas griežia smuiku, nors kur kas labiau norėtų tapyti ar šokti, laikas susimąstyti: kas ir kodėl jį verčia tai daryti?

Mano išsaugoti straipsniai