JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams

Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams

Žmogaus dešinysis ar kairysis smegenų pusrutulis susietas su priešinga kūno puse. Kairiarankių žmonių atveju informacijos apdorojimo labiau imasi dešinysis smegenų pusrutulis, o dešiniarankių – kairysis.

Kodėl vieni yra dešiniarankiai, o kiti kairiarankiai?

Vis dėlto pakeitus dominuojančią ranką, dominuojančio smegenų pusrutulio pakeisti neįmanoma – tokiu atveju dominuojantis smegenų pusrutulis bus perkrautas, o informacijos apdorojimas sutriks. Rankos, kaip ir smegenų pusrutulio dominavimas yra įgimtas dalykas, o dešine ranka daug ką daryti išmokęs kairiarankis vis tiek viską geriau darys kaire, todėl kairiarankio persiorientavimą į dešiniarankiškumą smegenys gali suvokti kaip intervenciją į natūralius procesus. Tokio persiorientavimo pasekmes dažnai sunku numatyti.

Devyni dešiniarankiai ir vienas kairiarankis

Visuomenėje kairiarankių skaičius svyruoja nuo 10 iki 15 procentų. Tikslaus skaičiaus nustatyti nepavyksta todėl, kad apklausų metu jis yra mažesnis nei atliekant specialius tyrimus. Tai susiję ir su tuo, kad iki septintojo dešimtmečio kairiarankius buvo stengiamasi „perauklėti“ – mokykloje jie turėjo rašyti „teisinga“, tai yra, dešine ranka. Todėl vyresnio amžiaus grupėje kairiarankių nustatoma mažiau nei tarp jaunimo.

Vida Press

Kaip nustatyti dominuojančią ranką

Kai kurie vaikai nepalieka abejonių – jie piešia, žaidžia ar valgo daugiausiai kaire ranka. Vis dėlto yra ir tokių vaikų, kurių dominuojančios rankos negalima aiškiai atpažinti iki ikimokyklinio amžiaus – jie naudojasi ta ranka, kurioje atsiduria šakutė ar pieštukas.

Jeigu nesate tikri dėl to, kuri jūsų vaiko ranka dominuoja, galite tai nesunkiai patikrinti. Paprašykite vaiko knygoje parodyti kokį nors objektą arba padėkite dantų šepetėlį šalia kriauklės ir stebėkite, kuria ranka jis jį paimą prieš valydamas dantis.

Taip pat tai nesunkiai išsiaiškinti padės dar vienas ganėtinai paprastas testas – meskite vaikui kokį minkštą daiktą. Jį mažasis automatiškai gaudys dominuojančia ranka, nes tai yra refleksas. Mūsų refleksams įtakos nedaro nei mąstymas, nei tėvai, todėl net ir „persiorientavę“ kairiarankiai metamus daiktus gaudo kaire ranka.

Papildomi požymiai, rodantys, kad jūsų vaikas gali būti kairiarankis:

– rašydamas ar skaičiuodamas jis gali supainioti atskiras raides ar skaičius;

– knygas daugiausiai varto kaire ranka ir nuo pabaigos į pradžią;

– judant dominuoja kairė koja;

– tarp giminaičių dažnai pasitaiko kairiarankių;

– kaire ranka atlieka kasdienius spontaniškus veiksmus, pavyzdžiui, ima daiktus.

Nesistenkite „perauklėti“

Iki pat septintojo dešimtmečio vaikai mokyklose buvo mokomi rašyti „teisinga“tai yra, dešine ranka. Kartais kairė ranka netgi buvo pririšama už nugaros, kad kairiarankis būtų priverstas rašyti dešine ranka. Nors šiandien tokie metodai tikrai netaikomi, tačiau kartais visgi pasitaiko atvejų, kai kairiarankius bandoma „perauklėti“.,

Ekspertai pataria to nedaryti, mat kairiarankiškumas yra genetiškai nulemtas, be to, tai vėliau gali atsiliepti kitose sferose. Pavyzdžiui, vaikui gali išsivystyti nervinio pobūdžio sutrikimai, nepilnavertiškumo jausmas, noras atsiriboti nuo aplinkinių ar suvokimas, kad esi „kitoks“, taigi, nenormalus. Kairiarankio prievartinis pavertimas dešiniarankiu gali baigtis nuolatiniais galvos skausmais, dėmesio ir kalbos sutrikimais, skaitymo ar skaičiavimo sunkumais.

Vida Press

Patarimai tėvams

Kadangi vaikai kasdieninius darbus mokosi atlikti kopijuodami, paprastai stengiasi juos daryti vadovaudamiesi dešiniarankiais pavyzdžiais. Kairiarankiams tai dažniausiai nepavyksta. Todėl labai svarbu, kad kairiarankį vaiką auginantys dešiniarankiai tėvai viską parodytų kaire ranka.

Parodykite vaikui, kad kairės rankos dominavimas yra visiškai normalus ir visiems priimtinas dalykas. Labai svarbu, kad kai rašydamas ar piešdamas toks vaikas susiduria su sunkumais, paskatinti jį viską daryti kaire ranka.

Taip pat būtina atsižvelgti į vaiko kairiarankiškumą ir kasdienybėje, pavyzdžiui, dengiant stalą – jo puodelis ar stiklinė turi būti padėti kairėje pusėje.

Nepamirškite, kad šiais laikais jau yra specialiai kairiarankiams skirti daiktai, pavyzdžiui, žirklės ar rašikliai. Paieškokite specialiai kairiarankiams skirtų parduotuvių ar panaršykite internete. Čia tikrai rasite nemažą kairiarankiams skirtų prekių asortimentą.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI