53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?

Tinkama liemenėlė ką tik pagimdžiusioms moterims ne tik palengvina žindymo procesą, bet ir padeda išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokių kaip pieno stazė ir mastitas (pieno liaukų uždegimas).

Liemenėlė mamytei tokia pat svarbi, kaip ir naujagimio kraitelis

Daugelis mamų pastebi, jog tinkamos liemenėlės įsigijimas tampa itin svarbiu gimdyvėms, kurios rūpinasi savo ir naujagimio sveikata. „Pradėjusi maitinti kūdikį, supratau, jog tinkama liemenėlė yra ne mažiau svarbi, nei kūdikio kraitelis”, – savo patirtimi dalijasi jauna mama, kuriai dėl per ankštos liemenėlės išsivystė krūties uždegimas.

Pieno stazė, įvairūs negalavimai ar mastitas išsivysto tuomet, kai atsiranda pieno sąstovis pieno liaukų latakėliuose. Įvairūs mikrobai ant krūtų spenelių gali patekti nuo nešvarių rankų ar infekuotų rūbų. Pro mikroskopiškai mažus spenelių pažeidimus (jie atsiranda maitinant kūdikį) arba pieno latakėlius mikrobai nukeliauja į pieno liauką, išsivysto skaudantis uždegimas.

Krūtų ligomis po gimdymo dažniau serga išsekusios, sergančios mažakraujyste, virusinėmis, lėtinėmis uždegiminėmis kitų organų ligomis, mamytės. Tačiau uždegimų priežastimi neretai tampa ir labai paprastas dalykas – netinkama liemenėlė. Nėštumo ir žindymo laikotarpiu moters krūtys padidėja, todėl labai svarbu nešioti didesnes, laisvesnes liemenėles, nesuspausti krūtų ir tokiu būdu nepaskatinti pieno stazės išsivystymo krūtyse.

Tinkama liemenėlė apsaugos nuo krūties uždegimo

Lietuvos gydytojai akušeriai pastaruoju metu sulaukia daugiau klausimų šia tema. Dėl to, kad tokios liemenėlės reikalingos, specialistai sutinka vienbalsiai. Laukiantis kūdikio ir po gimdymo, moters krūtys tampa jautresnės išoriniams dirgikliams, todėl labai svarbu, kad liemenėlės maitinančioms būtų pagamintos iš natūralių medžiagų. Dažniausiai mamytėms skirtos liemenėlės siuvamos iš medvilnės, kuri švelniai priglunda prie kūno.

Maitinančioms krūtimi pritaikytos liemenėlės puikiai prilaiko padidėjusias krūtis, bet jų nesuspaudžia, o tai puiki pieno liaukų uždegimo prevencija. Tvirtos liemenėlių petnešėlės sumažina pečiams ir nugarai tenkantį krūvį.

Šiuo metu Lietuvos gimdyvės gali pasirinkti iš daugelio rinkoje siūlomų variantų: yra ir ypač patogių elastinių liemenėlių be siūlių ir sagtelių, lengvai prisitaikančių prie besikeičiančios krūtinės apimties, populiarios ir su kaušeliais, prasegamais užtrauktuku. Tai didelis palengvinimas maitinančiai mamytei – liemenėlę galima atsegti viena ranka, kita prilaikant kūdikį.

„Laukiantis kūdikio, važiuodama į gimdymo stacionarą moteris „naujagimio krepšyje” jau galėtų turėti maitinančiai mamai skirtą liemenėlę, kad paskui nereikėtų bereikalingai blaškytis”, –pastebi Lietuvos akušerių sąjungos Kauno krašto pirmininkė Zita Zailskienė.

Tas pats dydis – visam žindymo laikotarpiui

Po gimdymo, prasidėjus pieno gamybai, krūtys dažniausiai kelioms dienoms padidėja, o po to tinka nėštumo metu dėvėta liemenėlė. Todėl moterys neturėtų nerimauti, įsigydamos liemenėlę maitinimui nėštumo metu, nes ja puikiai galės naudotis ir vėliau.

„Iki nėštumo dėvėdavau 75 B. Man pradėjo didėti krūtys, kai buvau maždaug 6-7 mėn. nėščia. Tuomet įsigijau 80 C. Prisiskaičiau mamyčių forumuose, kad po gimdymo reikia dar didesnės liemenėlės, nusipirkau dar ir 85 C. Ir, žinokit, mano pasirinkimas pasiteisino, nes kelias dienas po gimdymo krūtys buvo baisiai ištinę, pienas tekėjo per kraštus, vaikščiojau apsikaišiojusi „merliais”. Maždaug po savaitės pieno gamyba normalizavosi, kūnas prisitaikė prie esamos padėties ir viso žindymo metu tiko 80 C liemenėlė, kurią pirkau nėštumo metu”. Laura, 29 m.

Mano išsaugoti straipsniai