Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
užsitęsęs nėštumas
jei gimdymas vėluoja

Jei nėštumas užsitęsia daugiau kaip 40 savaičių

Gimdymo data atėjo ir praėjo, o vaikelis nė nemano gimti. Kodėl taip nutinka ir ar pavojinga kūdikį pernešioti?

Užsitęsęs nėštumas

Užsitęsusiu vadinamas toks nėštumas, kuris trunka ilgiau nei 42 savaites. Moteris, kuri reguliariai lankosi pas gydytoją akušerį ginekologą, žino, kada laikas gimdyti, ir yra informuojama apie užsitęsusį nėštumą ir ką toliau daryti. Kartais būna sunku nustatyti nėštumo laiką, ypač jei moteris vėlai kreipiasi į gydytoją, tarkim, ne pačioje nėštumo pradžioje, o po kurio laiko, ir dar neatsimena savo paskutinių mėnesinių. Tai irgi gali būti užsitęsusio nėštumo priežastis. Nėštumo laikas ir vaisiaus gestacinis amžius yra skaičiuojamas nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos. Jeigu moteris gerai žino, kada sirgo mėnesinėmis, jos buvo reguliarios, nėštumo pradžią nustatyti lengviau. Nėštumo laiką patikslina ultragarsis tyrimas. Per jį gydytojas ne tik įvertina vaisių, jį supančius audinius, bet ir negimusio kūdikio dydį. Šis tyrimas tikslus, jei vaikelis vystosi taisyklingai. Jeigu vystymasis sutrikęs, gydytojas, nustatydamas nėštumo trukmę, gali padaryti paklaidą ir apsirikti. Kiekviena moteris, įtarusi, kad laukiasi, ar nėštumą nustačiusi testais, turėtų iškart kreiptis į gydytoją ginekologą, kuris ją prižiūrės visą nėštumą.
Tiesa ar melas? Populiariausi mitai apie nėštumą

Kuo gali būti pavojingas užsitęsęs nėštumas?

Jei vaikelis pernešiotas, nėštumas užsitęsęs, gimdymas vyksta ne taip sklandžiai, kaip turėtų. Daug dažniau tenka atlikti cezario pjūvio operaciją ar naudoti reples ir vakuumo ekstrakciją. Taip pat kūdikis gali gimti turėdamas pernešiojimo požymių, kitaip tariant, placentos nepakankamumo požymių. Jeigu nėštumas užsitęsia, gali sutrikti negimusio kūdikio mityba, atsiranda deguonies stygius, audiniai tampa ne tokie elastingi. Dar ilgiau užsitęsęs nėštumas gali pažeisti kūdikio vidaus organus. Jautriausios jų yra smegenys. Dažnai vaisiaus vandenys nusidažo žaliai, nes kūdikis mamos pilve pasituština mekonijumi. Kai trūksta deguonies, kyla pavojus, kad kūdikis įkvėps tokių vaisiaus vandenų. Taip pat kraujyje gali vystytis acidozė – tai rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimas bei kitos nepageidautinos būklės, trukdančios vaikeliui prisitaikyti prie išorinių gyvenimo sąlygų.

Kaip dažnai pasitaiko?

Pernešiotų kūdikių pasitaiko – ir nemažai, nes vis dar apie 10 proc. nėštumų nesibaigia laiku. Bet ir vėl labai daug kas priklauso nuo pačios besilaukiančios moters. Jeigu ji reguliariai lankosi pas gydytoją ginekologą, šis atidžiau stebi vaisiaus būklę. Galima pagimdyti ir 41 nėštumo savaitę – ir tai nebus užsitęsęs nėštumas. Bet dėmesio tokiai moteriai bus skiriama daugiau.

Natūralus gimdymas ar operacija?

Gydytojai akušeriai ginekologai pagal mamos ir kūdikio būklę sprendžia, ką daryti. Pirmiausia stengiasi diagnozuoti, ar tikrai nėštumas yra užsitęsęs, paskui įvertina kūdikio būklę. Kartais moterį stebi kelias paras ir jeigu matomi kokie nors pokyčiai, sprendžia, kaip gimdyti: natūraliai ar atlikus cezario pjūvio operaciją. Aišku, atsižvelgiama į mamos sveikatą, buvusius nėštumus, jų pabaigą, ankstesnius gimdymus. Yra labai daug veiksnių, kuriuos įvertinus priimamas sprendimas.
Mano išsaugoti straipsniai