Visgi, nors gimdymas vandenyje Lietuvoje populiarėja ir turi daug teigiamų savybių, jis ne visada įmanomas.
Nemokama paslauga naudojasi nedaug
Vilniaus gimdymo namuose ši nemokama paslauga teikiama jau 15 metų. Pasak šių namų direktorės Kornelijos Mačiulienės, pirmaisiais metais gimdymas vandenyje buvo gana populiarus – tokiu būdu vaikelio susilaukė 22 moterys. Vėliau sekė periodas, kurio metu gimdyvės dažniau rinkosi būti vandenyje tik gimdos kaklelio atsidarymo metu, o gimdydavo sausumoje. Tuomet gimdymų vandenyje skaičius vidutiniškai būdavo 8-9 per metus.
“Kai moteris pasirenka gimdyti vandenyje, mes paskiriame jai gimdyklą su vonia ir gimdymo eigoje ji gali spręsti, kiek būti vandenyje ir ar pasilikti jame gimdyti”, – sako medikė.
Pasak jos, norinčias gimdyti vandenyje galima išskirti į kelias grupes. “Vienos mano, kad neišsivers be nuskausminamųjų, kitos vandenyje būna tik gimdymo pradžioje – į vonią įlipa, išlipa, vėl įlipa, tačiau gimdo sausumoje. Tuo tarpu kitos – išbūna iki pabaigos ir labai gražiai pagimdo vandenyje. Tačiau nei viena vandenyje nebūna nuo pirmojo iki paskutinio sąrėmio, visos pabūna tai vandenyje, tai sausumoje”, – sako medikė, kuri pažymi, kad gimdymo vandenyje metu gydytojų komanda yra pasiruošusi visapusiškai padėti – yra atitinkamai apsirengę, turi specialius vandeniui nepralaidžius aparatus, pavyzdžiui, vaisiaus širdies tonų pasiklausymo aparatą. Viso gimdymo vandenyje metu palaikoma pastovi vandens temperatūra.
Lygiai taip pat, kaip ir po gimdymo sausumoje, užgimęs vaikelis uždedamas gimdyvei ant krūtinės. “Moteris turi paruošti ir vyrą gimdymui vandenyje, nes reikia ir prilaikyti, padėti, žinoti, kaip jam elgtis, kol moteris vonioje”, – sako K. Mačiulienė.
Kartais moterys renkasi gimdyti ne vonioje, o po tekančia dušo srove. “Paleidžiame vandenį, o gimdyvės pačios kaitalioja temperatūrą – tai į karštą, tai į šaltą. Tokio gimdymo metu labai saugome moteris, kad neperšaltų, nešame paklodes, rankšluosčius, kad galėtų dažnai šluostytis”, – sako medikė.
Vienos mano, kad neišsivers be nuskausminamųjų, kitos vandenyje būna tik gimdymo pradžioje – į vonią įlipa, išlipa, vėl įlipa, tačiau gimdo sausumoje. Tuo tarpu kitos – išbūna iki pabaigos ir labai gražiai pagimdo vandenyje. Tačiau nei viena vandenyje nebūna nuo pirmojo iki paskutinio sąrėmio, visos pabūna tai vandenyje, tai sausumoje.Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija MAČIULIENĖ
Ne paslaptis, kad gimdymą ne taip lengva suplanuoti, nes kartais norus pakoreguoja fiziologija. Pasak K. Mačiulienės, kartais moterys būna visiškai užtikrintos savo pasirinkimu gimdyti vandenyje, tačiau nuomonė pasikeičia prieš pat gimdymą. “Viena moteris neseniai buvo įsitikinusi, kad tikrai gimdys vonioje, bet kai atėjo gimdyti pasakė – jokių vonių, aš pasvajojau, o dabar prašau darykite epidūrinę nejautrą, nes man labai skauda. Nors atsidarymas dar net nebuvo didelis”, – sako medikė. Anot jos, gimdymas yra pirmas pagal stiprumą skausmo skalėje, o nežinodamos savo skausmo slenksčio moterys planuoja vienaip, o išeina kartais ir visai kitaip.
Už ir prieš
Teigiama, kad vandenyje pakinta skausmo jutimo slenkstis, todėl sąrėmių metu būdama šiltame vandenyje moteris jaučiasi žymiai geriau, labiau atsipalaidavusi, patiria mažiau skausmo ir streso.
Vanduo gimdyvę atgaivina ir suteikia energijos, gerina kraujotaką ir cirkuliaciją, todėl gimdos raumenys ir vaisius geriau yra aprūpinami deguonimi. Be to, gimdant vandenyje yra efektyvesni gimdos susitraukimai, o sąrėmiai ne tokie skausmingi. Gimdant vandenyje moteris jaučiasi patogiau, nes kūnas tampa lengvesnis ir ji gali lengviau keisti pozicijas. Taip pat, vandenyje tarpvietė tampa elastingesnė, todėl sumažėja plyšimų rizika. Kadangi vanduo panašus į amniono skystį, kuris moters įsčiose supo vaikelį visus devynis mėnesius, todėl atėjimas į šį pasaulį mažyliui taip pat sukelia daug mažiau streso. Be to, gimdant vandenyje, kūdikis nesusiduria slėgio skirtumais, o taip mažiau traumuojamos jo smegenys.
Tačiau pasirinkti šį gimdymo būdą gali ne visos moterys. Pasitaiko tam tikrų medicininių situacijų ar kontraindikacijų, kuomet gimdymas vandenyje yra pavojingas gimdyvei arba vaisiui. Gimdyti vandenyje nereikėtų, kai vaisius yra netaisyklingoje padėtyje, kai yra tikimybė, kad prireiks cezario pjūvio operacijos. Taip pat, toks gimdymas nepatartinas esant aktyviam uždegiminiam procesui, lytinių organų pūslelinei, daugiavaisiam nėštumui, priešlaikiniam gimdymui ar neišnešiotam vaisiui.
Gimdyti vandenyje pavojinga esant nėščiųjų toksikozei, preeklamsijai, širdies ir kraujagyslių sistemos patologijai, kai padidėjusi kraujavimo rizika, nustatoma placentos pirmeiga. Nutekėję mekonijumi užteršti (“žali”) vaisiaus vandenys rodo, kad vaisiui trūksta deguonies, todėl jo būklę reikia nuolat stebėti, nes bet kuriuo metu gali tekti operuoti – tokiu atveju taip pat geriau gimdyti sausumoje. Gimdant vandenyje gali kilti embolijos vaisiaus vandenimis rizika, kai vaisiaus vanduo papuola į moters kraujotaką. Yra ir vaisiaus aspiracijos vandeniu rizika.
Kiekvienu atveju nėščiajai reikėtų iš anksto pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju dėl galimybės gimdyti vandenyje, apsvarstyti visus galimus scenarijus ir jų privalumus. O taip pat patartina lankyti specialius kursus, kuo daugiau sužinoti apie gimdymo vandenyje eigą. Juk gimdyvės ramybė ir pasitikėjimas – vienas svarbiausių sėkmingo gimdymo elementų.
Lietuvoje sąlygos gimdyti vandenyje yra Vilniaus gimdymo namuose, Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose, Kauno P. Mažylio gimdymo namuose ir kitur.