53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip sumažinti cezario pjūvio operacijų Lietuvoje?

Kaip sumažinti cezario pjūvio operacijų Lietuvoje?

Šią savaitę geriausi Lietuvos specialistai Vilniuje diskutavo apie cezario pjūvio operacijas – kodėl jų Lietuvoje atliekama tiek daug ir ką galima padaryti, kad operacijų skaičius sumažėtų.

Kas ketvirta gimdyvė patiria cezario pjūvio operaciją

Šiuo metu Lietuvoje cezario pjūvio operacija atliekama vienai iš keturių gimdančių moterų. Palyginus su kai kuriomis Lotynų Amerikos šalimis, kur operuojama iki 70-80 proc. visų gimdyvių, tai nėra didelis skaičius, tačiau palyginus su gimdymų statistika Lietuvoje prieš dešimt metų, tai labai sunerimti verčiantis faktas.

Įdomu tai, kad cezario pjūvių operacijų skaičius kai kuriose ligoninėse skiriasi kone dvigubai. Štai Alytaus ligoninėje jais baigiasi 16 procentų visų gimdymų, o netoliese esančios Marijampolės ligoninėje – 29 proc.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gimdymas prasidėjo 26 nėštumo savaitę: skaitytojos išpažintis.
Emigrantės dienoraštis: prieštaringos mintys po trumpų atostogų Lietuvoje

Seime vykusioje konferencijoje apie cezario pjūvio operacijų epidemiją kalbėjusi LSMU KK Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė kvietė kolegas gydytojus akušerius ginekologus nesirinkti lengvesnio kelio, nors, pasak jos, ir gali atrodyti, kad kartais greičiau ir patogiau yra atlikti cezario pjūvį per 30- 60 minučių, negu būti prie gimdančios moters visą parą.

Profesorė pateikė apklausų duomenis, jog savo noru cezario pjūvio operaciją kaip geriausią baigtį rinktųsi apie 10 proc. visų nėščiųjų Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje ši skaičius mažesnis – apie 7-8 procentus. Lietuvoje oficialių duomenų šiuo klausimu nėra, tačiau, tikėtina, kad rezultatai būtų panašūs. Todėl teigti, kad cezario pjūvio operacijų didėja tik moterims pageidaujant, negalima. Tam yra ir kitų priežasčių.

Cezario pjūvio operacijos nėra saugesnės už natūralų gimdymą

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidentas doc. Vladas Gintautas sako, kad būtina daugiau kalbėti apie cezario pjūvio operacijų komplikacijas ir vaikui, ir mamai. Dažnai pokalbiuose moterys kalba apie cezario pjūvio operaciją kaip „saugesnį” kelią gimti, tačiau tiesa yra ta, kad po cezario pjūvio operacijos moteriai išlieka komplikacijų rizika: infekcijos, kraujavimo, retai (bet pasitaiko) – pilvo organų pažeidimų. Viena iš sunkiausių komplikacijų – žaibinio sepsio, kurio pasekmės gali būti labai liūdnos.

Docentas mano, kad jei medikai atvirai išaiškintų moterims operacijos trūkumus, jeigu paneigtų sklandančius mitus apie natūralaus gimdymo traumas, moterys nenorėtų sąmoningai rinktis cezario pjūvio. „Nesame įdėję pakankamai pastangų, kad įtikintume moteris, jog kartais operacijos nereikia”, – konferencijoje sakė doc. Vladas Gintautas.

Kas sumažins cezario pjūvių skaičių?

LSMU KK Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja doc. dr. Eglė Barčaitė sako, jog sprendžiant šią problemą svarbus yra visuomenės mokymas: „Reikia dėti daug pastangų šviečiant visuomenę, ne tik nėščiąsias, bet ir sveikatos priežiūros specialistus, visuomenės informavimo priemonių darbuotojus. Kad moteris nesusidarytų klaidingos nuomonės, jog cezario pjūvis yra geriausia nėštumo baigtis”. Pasak jos, atlikti tyrimai leidžia daryti prielaidą, kad moterys, gaudamos neišsamią informaciją apie cezario pjūvio operacijas, įsivaizduoja jas kaip saugias. O tai yra klaidingas požiūris.

Yra ir finansinių aspektų: šiandien Valstybinė ligonių kasa už natūralų gimdymą, kuris kartais trunka net parą, sumoka mažiau, negu už 30-60 min, trunkančią cezario pjūvio operaciją. 2011 buvo apklausti Lietuvos gimdymo stacionarų vadovai, kodėl jų manymu daugėja cezario pjūvių? Vienas iš dažniausiai skambėjusių atsakymų – tam įtakos turi skundų ir teisinių situacijų baimė, jei gimdymo baigtis neatitiks šeimos lūkesčių.

Pasak gydytojos doc. dr. Eglės Barčaitės, cezario pjūvio operacijų būtų mažiau, jei būtų vengiama nepagrįsto gimdymo sužadinimo – kai nesulaukus 41 nėštumo savaitės, nesant komplikacijų, sveikoms nėščiosioms dirbtinai žaidinamas gimdymas. Yra nustatyta tiesioginė to priklausomybė.

Kitas mitas, jog po pirmos cezario pjūvio operacijos moterims yra “saugiau” vėl būti operuojamoms. Gydytojos Eglės Barčaitės manymu, esant vienos cezario operacijos randui, kai nėštumas nekomplikuotas ir nėra kitų rizikos veiksnių, moterys gali pagimdyti pačios. 3 iš 4, kurios to nori ir bando, pagimdo.

Šiuo metu vyraujanti nuomonė, kad esant vaisiaus sėdmenų pirmeigai irgi geriausia iš anksto planuoti cezario pjūvio operaciją, yra neteisinga. Pasak gydytojos doc. dr. Eglės Barčaitės, išorinis vaisiaus apgręžimas yra sėkmingas iki 85 proc. atvejų. Be to, net ir išliekant sėdmeninei pirmeigai, prižiūrint medikui ir nesant kitų komplikacijų, moterys gali pagimdyti pačios.

Akušerių savarankiškumo skatinimas

Konferencijoje, skirtoje cezario pjūvio operacijų problemoms aptarti, buvo kalbama ir apie akušerių savarankiško darbo Lietuvoje skatinimą. Daugelyje šalių akušerės dirba savarankiškai: prižiūri mažos rizikos nėštumus bei priima gimdymus. Lietuvoje tokia galimybė įteisinta nedaugelyje ligoninių ir požiūris, jog akušerė tėra „gydytojo tarnaitė” keičiasi pamažu.

Šiuo metu baigiama ruošti Lietuvos medicinos norma, reglamentuojanti akušerių teises, pareigas, atsakomybę. Manoma, kad galimybė mažos rizikos gimdymus priiminėti akušerėms būtų teigiamas postūmis sprendžiant cezario pjūvio operacijų epidemijos problemą.

Mažėja gimstamumas

VU Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro direktorė prof. Gražina Drąsutienė savo pasisakyme atkreipė dėmesį į katastrofišką gimstamumo mažėjimą Lietuvoje. Pasak jos, tarpukario Lietuvoje per metus gimdymų būdavo 50- 60 000, tuo tarpu šiandien – kone perpus mažiau. Taip pat stebima tendencija, jog gimdo vyresnio amžiaus moteris. Prieš kelis dešimtmečius vidutinis gimdyvės amžius buvo 25 – 25,5 metų, dabar – 28 metai.

Profesorė prisiminė ir cezario pjūvio operacijos ištakas: iš pradžių jos buvo atliekamos negyvoms moterims, siekiant išgelbėti jų negimusius vaikus. 1610 metais Trautmanas atliko cezario pjūvį gyvai moteriai – vaikas gimė gyvas, bet motina mirė 25 dieną po gimdymo nuo sepsio. Pirmąkart cezario pjūvio operaciją Lietuvoje atliko Emanuelis Kanas 1896 metais Vilniuje. Šiandien pas mus operuojama kas ketvirta gimdanti moteris.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo “TAVO VAIKAS” prenumeratą.


Mano išsaugoti straipsniai