PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Gimdymas ir 10 dalykų, kurių galbūt nežinojote, kas vyksta su kūnu iškart po jo

Gimdymas
Shutterstock nuotr.

Gimdymas – neabejotinai vienas intensyviausių gyvenimo įvykių. Tačiau dauguma moterų yra taip susitelkusios į jo laukimą, kad apie tai, kas vyksta po gimdymo, žino gerokai mažiau. Nors kūdikio atėjimas į pasaulį yra didžiulė šventė, moters kūnui tai – tikras maratonas, po kurio prasideda ne mažiau svarbus, bet dažnai netikėtumų kupinas atsigavimo laikotarpis.

1. 🩸 Gimdymas dar nesibaigė – laukia placentos išstūmimas

Nors kūdikis jau ant krūtinės, gimdymas techniškai dar nesibaigė. Per artimiausias 10–30 minučių po gimdymo moteriai tenka „pagimdyti“ placentą. Gali prireikti dar kelių sąrėmių, o kartais – medikų pagalbos, jei placenta neišsiskiria natūraliai.


2. 💥 Gimdos susitraukimai tęsiasi

Jau po gimdymo moteris gali jausti skausmingus gimdos susitraukimus – ypač maitinant krūtimi. Tai natūralus procesas: gimda grįžta į savo pradinį dydį. Susitraukimai primena lengvus sąrėmius ir dažniausiai trunka kelias dienas.

Lotoso gimdymai: po gimdymo virkštelė paliekama savaime nukristi

3. 🩸 Kraujavimas – stiprus ir ilgas

Po gimdymo moteris patiria lochijas – tai kraujavimas, trunkantis nuo 2 iki 6 savaičių. Iš pradžių kraujas gali būti ryškus, vėliau tamsėti ir vis silpnėti. Tai natūralus būdas kūnui atsikratyti likusio gleivinės audinio ir kraujo.


4. 🪑 Šlapinimosi ir tuštinimosi baimė

Pirmas šlapinimasis ar tuštinimasis po gimdymo dažnai sukelia nervingumą ar net baimę – ypač jei buvo siūlių ar stiprus spaudimas tarpvietėje. Gydytojai skatina nesulaikyti ir leisti organizmui natūraliai veikti – tai padeda išvengti komplikacijų.


5. 🤱 Krūtys „prasprogsta“ pienu

Per pirmąsias 2–4 paras krūtys pradeda gaminti pieną – prieš tai jos išskiria krekenas (labai vertingą, tirštą gelsvą skystį). Kai pasileidžia pieno gamyba, krūtys gali ištinti, būti skausmingos, o oda – jautri. Tai praeina po kelių dienų, kai gamyba prisitaiko prie kūdikio poreikių.


6. 😢 Emociniai pokyčiai – ne tik džiaugsmas

Hormonų „sprogimas“ po gimdymo gali sukelti:

  • Staigius nuotaikos pokyčius
  • Verkimo epizodus
  • Nerimą ar baby blues (liūdesio dienas)

Dauguma šių pokyčių – laikini. Tačiau jei liūdesys užsitęsia ilgiau nei dvi savaites, būtina kreiptis į gydytoją dėl pogimdyvinės depresijos tikimybės.

Pogimdyminis liūdesys ar pogimdyvinė depresija?

7. 💦 Prakaitavimas ir kūno „valymasis“

Dėl hormonų svyravimų po gimdymo moteris gali labai prakaituoti, ypač naktimis. Taip organizmas atsikrato perteklinių skysčių, susikaupusių nėštumo metu. Tai laikinas, bet dažnai netikėtas pokytis.


8. 📉 Staigus svorio kritimas – bet ne viskas

Iškart po gimdymo moteris netenka apie 5–7 kg svorio – tai kūdikis, placenta ir vaisiaus vandenys. Tačiau likusi dalis – skysčiai, riebalai, kraujas – tirpsta lėtai, per kelis mėnesius. Kūnas keičiasi palaipsniui, todėl svarbu jį priimti su meile.


9. 💫 Galvos svaigimas ar silpnumas

Ypač pirmosiomis valandomis po gimdymo gali būti juntamas silpnumas, galvos svaigimas, ypač jei kraujavimas buvo stiprus. Todėl svarbu nepervertinti savo jėgų, daug gerti ir ilsėtis.


10. 💔 Lytinių santykių pauzė ir diskomfortas

Po gimdymo gydytojai dažniausiai rekomenduoja palaukti 6 savaites iki atnaujinant lytinius santykius. Net ir po šio laikotarpio gali būti diskomforto, ypač jei buvo siūlės ar makštis dar neatsistatė. Svarbu kalbėtis su partneriu ir, jei reikia, kreiptis į gydytoją.

Mano išsaugoti straipsniai