53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Svarstomos pataisos dėl palankesnių sąlygų kai kurioms moterims gauti motinystės išmokas

Svarstomos pataisos dėl palankesnių sąlygų kai kurioms moterims gauti motinystės išmokas

Moterys, kurios nėštumo metu išeina iš darbo arba būna atleidžiamos, netenka geriausių sąlygų gauti motinystės socialinio draudimo išmokų. Šiuo metu svarstomos įstatymo pataisos, kurios numatytų palankesnes sąlygas tokioms moterims.

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-3705), kuriomis siūloma motinystės išmokas mokėti ir moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė sportinę veiklą ir tapo neapdraustos. Iki šiol ši spraga užkirsdavo kelią kai kurioms moterims gauti motinystės išmoką, kuri įprastai mokama būsimai mamai išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų.

Teikiamomis pataisomis siekiama įgyvendinti Konstitucinio Teismo, kurio nuomone, tokia padėtis prieštarauja konstituciniam teisingumo principui, sprendimą.

„Šis pakeitimas sudarys palankesnes sąlygas moterims gauti motinystės socialinio draudimo išmoką, kai nėštumo metu, nepaisant jų darbinės veiklos formos, dėl objektyvių priežasčių, atleidimo, pasibaigusių darbo santykių, darbdavio bankroto, nutrūkusio sportinės ar kitos savarankiškos veiklos, jos neatitinka Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme nustatytos sąlygos, būti apdraustai motinystės socialiniu draudimu“, – pažymėjo ministras L. Kukuraitis.

Pagal teikiamus pakeitimus budintys globotojai, kaip ir tėvai, įtėviai ar nuolatiniai globėjai, galėtų gauti ligos išmokas slaugydami sergantį globojamą vaiką. Sąlygos gauti ligos išmokas būtų palengvinamos ir žmonėms, kurie kenčia nuo įvairių priklausomybių, bet gydosi ir stengiasi pasveikti.

Pasak pasiūlymų iniciatorių, planuojama, kad siūlymo įgyvendinimui reikėtų apie 700 tūkst. eurų „Sodros“ biudžeto lėšų.

Po pristatymo už įstatymo pakeitimus vieningai balsavo 80 Seimo narių. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti spalio 22 d.

Mano išsaugoti straipsniai