JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Festivalis „Vaikų knygų sala“ kviečia į atgijusį mėgstamiausių knygų pasaulį

Festivalis „Vaikų knygų sala“ kviečia į atgijusį mėgstamiausių knygų pasaulį

Nuo Kalėdų šurmulio pabėgęs į lapkritį literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“ šiais metais dar giliau neria į nepažintą paslapčių ir netikėtų atradimų kupiną pasaulį. Lapkričio 16-17 dienomis Vilniaus mokytojų namuose įvairiomis formomis atgis garsios šiuolaikinių vaikų rašytojų knygos. Spektakliai, filmai, interaktyvios instaliacijos, koncertai, dirbtuvės, susitikimai su autoriais ir rimtos diskusijos, – festivalio rengėjai knygas privers kaip reikiant pajudėti. Bet tokia aktyvi juk ir turi būti vaikų literatūros šventė.

Šiais metais jau tradicija tapęs festivalis savo gerbėjams tarsi sako: literatūrai švęsti nereikia specialios progos. Prie festivalio kūrėjų komandos, kurioje – vaikų literatūros festivalio sumanytojas Justinas Vancevičius, rašytoja, knygų iliustruotoja Kotryna Zylė, prisijungė „Vėjų teatro“ režisierė Eglė Kižaitė. Buvo nuspręsta sukurti dar šiuolaikiškesnę festivalio formą, o į programą įtraukti renginius, kurie peržengtų įprastus knygų pristatymus. „Bendradarbiausime su įvairių sričių menininkais – teatro aktoriais, muzikantais, vizualiųjų menų atstovais“, – sako naujoji festivalio meno vadovė.

Atgiję knygų pasauliai jaunuosius festivalio lankytojus kvies į rašytojo Tomo Dirgėlos kambarį. Jame bus galima paklausyti mėgstamų rašytojo dainų, paskanauti jo mėgstamų saldainių, išpaišyti kambario sienas, drauge su Tomu pasimokyti, kaip pasidaryti tobulą selfį, dalyvauti smagiose veiklose su rašytoju ir naujausios T. Dirgėlos iliustracijų knygos „Mano tėtis rašo knygą“ dailininke Inga Dagile.

Knygynuose dar nepasirodžiusi naujoji rašytojo Beno Bėranto knyga „Kampas“ jau buvo apdovanota tarptautiniuose festivaliuose. Knyga festivalio rengėjams padiktavo idėją – įrengti jaukų kūrybiškumo kampą. Kartais kampas atgis ir pasakos vaikams neįtikėtinas istorijas.

Į ypatingų potyrių pasaulį festivalyje kvies „Pojūčių teatras“. Jis sukūrė specialų pasirodymą pagal naujausią Modestos Jurgaitytės ir garsios iliustruotojos Rasos Jančiauskaitės knygą „Ypatingas“, kuri pasakoja apie didelę širdį turintį vaiką.

Išskirtinį muzikos, žodžio ir vaizdo pasirodymą pagal Indrės Pavilonytės ir Martyno Pavilonio knygą apie marmius sukūrė aktorių ir muzikantų trupė „WhaleSounds“ muzikantai, o į naujausio savo kūrinio – teatralizuoto koncerto šeimai „Baisiai gražu“ premjerą pakvies Auksinio scenos kryžiaus nominantai „Vėjų teatras“.

Drauge su Vilniaus tarptautiniu vaikų ir jaunimo kino festivaliu „Vaikų knygų sala“ pristatys nuotaikingą vokiečių filmą „Roka“, pasakojantį apie šiuolaikinę Pepę Ilgakojinę.

Leidykla „Dvi tylos“ festivalio lankytojus pakvies į ypatingą renginį – susitikimą su knygos „Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms“ herojėmis – asmens sargybine, speleologe, keleivinio lėktuvo pilote, arboriste, sportininkėmis, mokslininkėmis, menininkėmis. Jos dalinsis neįtikėtinomis istorijomis ir pasakos apie savo profesijos užkulisius.

„Vaikus kviesime į protų mūšius, istorijų pasakojimo kino teatrą, iliustruotojų foto būdelę, netikėtas kūrybines dirbtuves su garsiausiomis šalies iliustruotojomis – Monika Vaicenavičiene, Lina Itagaki, Greta Alice. Mažiausiems, nė metų neturintiems lankytojams įrengtoje erdvėje lauks pasakų senelis, o ji pati bus išpuošta ką tik pasirodžiusios knygos „ABC mažiesiems“ motyvais“, – apie veiklų gausą pasakoja vienas iš festivalio organizatorių Justinas Vancevičius.

 

Festivalyje viešės Islandijos televizijos žvaigždė, knygų vaikams autorius ir aktyvus skaitymo kultūros puoselėtojas Eivaras Toras Benediktsonas. Jis ne tik papasakos apie iki šių dienų gają islandų mitologiją, pirmuosius salos gyventojus vikingus, bet ir atskleis paslaptį, kodėl tokioje mažoje saloje gimsta tiek daug pasaulinio garso muzikantų, kino kūrėjų, rašytojų ir kitų menininkų.

Svarbi festivalio dalis – vaikų ir paauglių knygų mugė, kurioje šiemet dalyvaus daugiau nei 10 leidyklų. Mugė vyks abi festivalio dienas, jos lankytojams leidyklos žada dovanų ir gerų pasiūlymų.

Festivalio vizualą šiais metais sukūrė talentingas iliustrutojas, ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje gerai žinomas Mantas Pavilonis. „Vizualą festivaliui kurti buvo smagu, organizatoriai man suteikė visišką laisvę kūrybai ir leido interpretuoti knygų salą savaip. Esu patenkintas rezultatu ir didžiuojuosi tapęs šio festivalio dalimi“, – sako iliustruotojas.

„Festivalis nebenori pasakyti, kad skaityti yra naudinga, būtina, smagu. Tai – savaime suprantama. Džiaugiamės tuo, kad šiandien vaikų ir paauglių literatūra atgimsta, kad atsiranda jaunų, labai talentingų kūrėjų. Jų įkvėpti mes irgi ieškome naujų literatūros šventimo formų, kurios atitiktų jaunosios skaitytojų kartos poreikius. Štai todėl mūsų festivalyje „Vaikų knygų sala“ raidės ir paveikslėliai atgyja ir kviečia pasinerti į fantazijos pasaulį“, – sako viena iš festivalio organizatorių, knygų vaikams autorė Kotryna Zylė.

Festivalis „Vaikų knygų sala“ vyks lapkričio 16-17 d. Vilniaus mokytojų namuose. Festivalį globoja Vilniaus miesto savivaldybė. Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.

 

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI