kasdien kuria naujas nuotaikingo personažo Mikučio istorijas ir smagias užduotėles, skirtas ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. Šio žurnalo užduotėlės skirtos lavinti mažųjų socialinius įgūdžius, leisti laiką šeimoje smagiai, pasitelkiant patarimus tėveliams, bei padėti lengviau apsiprasti draugų būryje arba darželyje. Tačiau daugeliui šio žurnalo skaitytojų labai įdomu, kaip visgi atsirado kiškutis Mikutis, koks jis yra iš tiesų ir kokios užduotėlės jam pačiam patinka labiausiai. Apie tai pasakoja KIŠKUČIO MIKUČIO autorė R. Dmuchovskienė.
Rasa, papasakokite, kaip Jums kilo idėja sukurti žurnalą vaikams KIŠKUTIS MIKUTIS.
Visų pirma buvo sukurta sėkminga knygelė KIŠKUTIS MIKUTIS. DIENELĖ. Personažas kiškutis Mikutis leidykloje buvo naudojamas ir anksčiau, knygelės kūrimas padėjo šiam personažui atsinaujinti. Kolegos į mano pasiūlytą temą iš pradžių žiūrėjo skeptiškai, populiariausios temos vaikams – spalvos, skaičiai, o čia DIENELĖ. Dirbdama darželyje, žinau, kaip svarbu vaikui dienotvarkė, pasikartojančios rutinos. Kiekviename DIENELĖS puslapyje vaikutis atpažįsta save: kartu su Mikučiu jis keliasi, prausiasi, valgo, eina žaisti, atlikti savo mylimas užduotėles, susitikti su draugais. DIENELĖS knygelė labai sėkmingai parduodama Lietuvoje bei išleista net 10 skirtingų šalių. Po to atsirado visa serija knygelių su kiškučiu Mikučiu: apie gimtadienį, jausmus, keliones, aprangą, skaičius ir pan.
Žurnalas KIŠKUTIS MIKUTIS skirtas 3–5 metų vaikams. Kokių įgūdžių jis moko tokio amžiaus vaikučius?
Svarbiausia – mokomės savarankiškumo. Daug užduotėlių, kur Mikutis jau pats apsirengia, mamai padeda kepti pyragus, žaidžia su mažuoju broliuku. Labai reikšmingi tokio amžiaus vaikams ir socialiniai įgūdžiai. Pavyzdžiui, personažas vilkiukas sulaužo žaislą. Kiškutis Mikutis sprendžia draugyste konfliktą ir kartu pataiso sulūžusį žaislą, prilipdydamas teisingą lipduką.
Daug dėmesio užduotėlėse skiriame vaikų fantazijos lavinimui, kūrybiškumo skatinimui. Vaizduojame situacijas, kur kiškutis Mikutis pasitelkia empatiją, meilę, gerumą.
Ar tiesa, kad žurnale skirtos užduotys lavina ne tik vaikų kalbėjimo įgūdžius, bet ir bendravimą, padeda vaikams lengviau adaptuotis darželyje?
Knygelė KIŠKUTIS MIKUTIS. DARŽELYJE padeda apsiprasti darželyje. Esu girdėjusi istoriją, kad viena mama išsprendė, prieš pradedant lankyti darželį, KIŠKUTIS MIKUTIS. DARŽELYJE 5 knygeles, kad jos vaikas geriau suprastų darželio rutinas (kaip vaikai kartu miega pietų, valgo drauge prie didelio stalo, sportuoja salėje, vakare tėčiai arba mamos ateina pasiimti vaikų). Tokių situacijų ir užduotėlių gausu ir kasmėnesiniame žurnale KIŠKUTIS MIKUTIS.
Kokių dar lavinančių užduotėlių vaikai gali rasti žurnale KIŠKUTIS MIKUTIS?
Tai žurnalas, sujungiantis šeimą kokybiškam laikui kartu. Tėvai padeda, perskaitydami, apie ką užduotėlė, vaikai atlieka: karpo, klijuoja, piešia, sprendžia logines užduotis, skaičių pažinimo darbelius. Norėčiau paminėti, kad visos veiklos žurnale lavina vaikų smulkiąją motoriką, o kartu ir smegenų raidą. Net ir atlikdami kirpimo užduotėlę, vaikai naudoja abi rankeles: viena laiko, kita kerpa, taip intensyviau vystosi vaikų smegenų raida, smulkioji motorika, tobulinami įgūdžiai, praversiantys mokyklai.
Tėveliai taip pat žurnale randa veiklos ir patarimų. Kaip manote, ar tai paskatina jų kūrybiškumą?
Daugelio puslapių apačioje galima rasti patarimą, ką dar papildomai šiame puslapyje galima nuveikti: kokį žaidimą gali pažaisti su vaikais arba užduoti papildomą pastabumo klausimą vaikui. Tikiuosi, kad tėveliams šiais patarimais palengvinu bendravimą su vaikais, sujungiu šeimas kūrybiškam laisvalaikiui, padedu labiau suprasti mažųjų užduotėles.
O kaip atsirado pats žurnaliuko herojus?
Mikutis – tai trimetis mano auklėtinis: smalsus, draugiškas, jautrus, naivus. Jis būna visoks: išdykęs, bando gudrauti, bet ne piktavalis. Ne visada kiškučiui Mikučiui viskas pavyksta, bet jis stengiasi viską atlikti teisingai.
Kiškutis taip pat turi ir sesutę su broliuku, tėvelius ir senelius, kuriems skiriamas ne ką mažesnis vaidmuo KIŠKUČIO MIKUČIO žurnale. Ko vaikus moko būtent šie personažai?
Jie man kaip pagalbininkai, sudarant užduotėles: jei kuriu juokingą situaciją – gelbsti senelis kiškis. Jis kaip mažas vaikas kartu krečia išdaigas. Tradicinė senelė kiškė lepina anūkus, mezga, globoja mažuosius. Vyresnė sesutė kiškutė – vadė, kuri visus sujungia ir organizuoja linksmybes, ši veikėja dalyvauja sudėtingesnėse užduotėlėse. Mažasis broliukas sukuria juokingų situacijų, nes jis dar mažylis, trukdo žaidimuose, išmėto žaislus. Taip ir gimsta užduotėlė: nuvesti linijomis žaislus į lentynas, mašinėles į garažus, kamuolius į dėžę.
Visos žurnale kuriamos užduotėlės yra kurtos Jūsų pačios?
Kiek įmanoma stengiuosi kurti pati. Daug sukaupiu medžiagos, stebėdama vaikų darbelius darželyje kaip meninio ugdymo mokytoja. Be abejo, būna dienų, kai jau „išsikraunu“ kaip tie elementai, tai tikrai prašau kūrybingų leidykloje dirbančių kolegų pagalbos.
Ar žurnalas leidžiamas tik Lietuvoje?
KIŠKUTIS MIKUTIS verčiamas ir leidžiamas dar 7 pasaulio šalyse: Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Serbijoje.
Tačiau šis žurnalas nėra vienintelis Jūsų kūrinys, tiesa?
Labai džiaugiuosi išleidusi linksmus pasakojimus apie mišką ir jos gyventojus. Visa tai sutalpinau į trijų knygų seriją SKRUZDĖLIUKAS NEŽINIUKAS. Kadangi ši knyga yra mylima ne tik lietuvių, bet ir latvių, estų, suomių, rumunų, azerbaidžaniečių bei kinų vaikučių, tad jau rašau ir ketvirtą dalį.
KIŠKUTIS MIKUTIS irgi neapsiriboja tik kas mėnesį išleidžiamu žurnaliuku, taip pat yra ir pasakų knygelių serija, papildomos užduočių knygelės. Gal papasakotumėte plačiau?
Kiekvieno žurnalo pabaigoje yra pasakėlė. Kai sužinojau, kad mamos išsikerpa ir sega pasakėles, kad galėtų vis skaityti ir skaityti, nutariau išleisti ir Kiškučio Mikučio pasakėlių knygas. Iš viso suplanuotos 7 knygelės – kiekvienai savaitės dienai.
Galbūt ateityje KIŠKUTIS MIKUTIS planuoja savo mažuosius gerbėjus nustebinti dar neregėtomis veiklomis ir žaidimais?
Tikrai taip. Darželyje pastebiu, kad yra vaikų, kurie bijo pradėti brėžti liniją arba labai supyksta, jei neteisingai prilipdo lipduką, todėl sukūriau daugkartinę knygelę. Vaikai drąsiai galės lipinti daugkartinius lipdukus, o su nutrinamu flomasteriu rašyti, trinti ir vėl rašyti. Dar vaikučius džiugina didysis MEGA KIŠKUČIO MIKUČIO žurnalas. Džiuginame vaikus ir kortelių žaidimais.