Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Logopedė: ką moka vaikai nuo 2 iki 3 metų?

Logopedė: ką moka vaikai nuo 2 iki 3 metų?

Šio amžiaus pypliai mėgsta sudarinėti žodžius. Kėdę mielai pavadina kėdute, išranda naujų žodžių darybos būdų.

“Šio amžiaus pypliai mėgsta sudarinėti žodžius. Kėdę mielai pavadina kėdute, išranda naujų žodžių darybos būdų. Šiuo laikotarpiu atsiranda 2–3 žodžių sakinukai, – sako darželio „Mažųjų akademija“ logopedė-logoterapeutė Meda Bugenytė.

Anot jos, svarbu atminti, kad vaikai – ne robotukai, todėl kalbos kiekvieną dieną mokosi nevienodai: “Būna, kad vieną dieną jie čiauška daug, o kitą tyli. Tai nieko bloga, neverta nuogąstauti. Manoma, kad per mėnesį vaikutis vidutiniškai išmoksta 30–50 žodžių. Dvimetis turi mokėti apie 200–700 žodžių. Trimetis moka 800–1 000 žodžių ir kalba vientisiniais 3–4 žodžių sakiniais.

Dauguma sakinukų jau gramatiškai taisyklingi, bet dar gali pasitaikyti žodžių derinimo (pvz., „du mašinai“, o ne „dvi mašinos“) ar žodžių darybos klaidų (pvz., „vištelis“ vietoj „viščiukas“). Visus gramatinius dėsningumus vaikai perpranta nuo 3,5 m. Supranta dviejų pakopų nurodymą, tarkim, „Atversk knygutę ir parodyk, kur nupieštas traktorius.“

Šiuo amžiaus tarpsniu tęsiasi vaikų fiziologinis šveplavimas ir yra normalu, jei trimetis švepluoja, t. y. neištaria sudėtingesnės artikuliacijos garsų („š“, „ž“, „č“, „r“, „l“). Jei artimieji supranta, ką vaikutis nori pasakyti, jei nuolat sukeičia tuos pačius garsus, pavyzdžiui, garsą „š“ visada keičia į garsą „s“, jei neiškraipo žodžių iki neatpažįstamų, nerimauti nereikėtų: girdėdamas taisyklingą artimųjų kalbą, pats mažylis pamažu taisys tartį.

Jeigu tarties netikslumų lieka po ketverių metų amžiaus, reikėtų pasirodyti logopedui. Bendrauti su atžala būtina nuo pat ankstyvos vaikystės. Kuo daugiau nuo mažens su mažyliu bus bendraujama, tuo lengviau ir sėkmingiau jis mokysis kalbos”.

Apie tai, ką moka vaikai nuo 1 iki 2 metų skaitykite čia. Taip pat rekomenduojame paskaityti logopedės patarimus, kaip lavinti vaikų kalbą namuose. Anot M. Bugenytės, per žaidimus, atlikdamas įvairius artikuliacinius judesius, vaikas ruoš liežuvėlį ir lūpas taisyklingai tarti garsus.

Mano išsaugoti straipsniai