Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Šampūnai "be ašarų" gali slėpti pavojingus ingredientus

Šampūnai “be ašarų” gali slėpti pavojingus ingredientus

Kalbant apie tai, kokią kosmetiką naudoja kūdikiai ir maži vaikai, priemonių krepšelis dažnuose namuose tikrai nėra mažas. Jame galima rasti įvairių vaikiškų šampūnų, prausiklių, vonios putų, drėkinamųjų kremų ar losjonų, galbūt kremo nuo saulės, o šaltuoju metų laiku – nuo šalčio, kremo nuo iššutimo, jei mažylio odelė linkusi šusti.  

Rinkdamosi kosmetikos priemones, šiuolaikinės mamos tikrai kelia nemažai reikalavimų, neretai net konsultuojasi su šeimos gydytoju ar vaistininku. Joms svarbu, kad kosmetika būtų skirta išskirtinai kūdikiams ar mažiems vaikams. Kodėl? Mat tokia kosmetika jau iš principo yra gaminama kitaip nei suaugusiųjų – to reikalauja atitinkamos teisės normos.

Gydytojai dermatologai savo ruožtu pataria atkreipti dėmesį, ar išsirinktos priemonės sudėtyje nėra kvapų, dažiklių, parabenų, ftalatų, kitokių konservantų, mat įvairiais tokiais priedais turtingas šampūnas, prausiklis ar kremas mažylio odą gali suerzinti: ją gali išberti, pradėti niežėti, dilgčioti, graužti

Šampūnas be ašarų? Gerai ar blogai?

Nepaisant to, kad šiuolaikinės mamos žino gana nemažai, reta kuri yra plačiau girdėjusi, jog kosmetikos gaminiuose, taip pat ir vaikiškuose, gali būti mikroplastiko dalelių. Jos yra naudojamos kaip šveičiamosios ar spalvingą efektą suteikiančios dalelės, taip pat padeda sukurti reikiamą gaminio išvaizdą, konsistenciją. Tikrai dažnas mūsų esame matę ant šampūno etiketės besipuikuojantį užrašą „Be ašarų“. Dauguma tėvų, tai perskaitę, tik džiaugiasi, mano, jog švelni produkto sudėtis padovanos ramias ir smagias maudynes – vaikas neverks ir netrins akių, kai į šias netyčia pateks šampūno.

Ar žinote, jog formuluotė „Be ašarų“ reiškia ir dar kai ką?

Ogi tai, jog į sudėtį kai kurie gamintojai deda cheminių slopinamųjų medžiagų (angl. numbing agents), kurios padeda išvengti akių deginimo / perštėjimo reakcijos. Bet juk tai yra natūrali akių apsaugos funkcija. Juk, pavyzdžiui, prisilietę prie karšto paviršiaus, iškart atsitraukiame, odai skauda, nes epidermis reaguoja į karštį. Lygiai taip pat ašaroja ir akys, kai į jas patenka svetimkūnių, šiuo atveju šampūno putų. Jei ši apsauginė akių ar odos funkcija sutrikdoma ir neveikia, tuomet ne tik nešvarumai, bet ir kitos kosmetikoje esančios medžiagos lengvai įsiskverbia į odą. Rezultatas? Įvairios odos ir ne tik bėdos, o ilgainiui galbūt net ir rimtos ligos.

Kosmetika be plastiko dalelių

Kalbant apie užterštumą, mikroplastiko dalelių šiandien randama kone visur: vandenyje, žemėje. Tad nieko stebėtino, kad žuvis ar koks nors kitas maisto produktas ant mūsų stalo atkeliauja su plastiko įdaru. Kodėl mikroplastiko dalelės leidžiamos naudoti kosmetikoje? Nes jos, kaip ir kiti cheminiai dariniai iš žaliavinės naftos, yra pigūs ingredientai.

Nors aiškus mikroplastiko dalelių poveikis žmogaus sveikatai kol kas nėra žinomas, faktas tas, jog plastiko sudėtyje esantys įvairūs priedai, pavyzdžiui, stabilizatoriai ir antipirenai arba kiti galimai toksiški chemikalai, yra išties kenksmingi. Ar įmanoma savo vaikus kažkaip apsaugoti? Tikrai taip. Pirmiausia galima dar atidžiau rinktis odos priežiūros priemones. Juk jauna oda vis dar vystosi, ji yra jautresnė taršai ir aplinkos poveikiui. Atminkite, jog mažų vaikų oda reikalauja ypatingos priežiūros, viršijančios klasikinį suaugusiųjų priežiūros supratimą. Unikalus vaikų odos pH lygis ir greitas ląstelių atsinaujinimas reikalauja švelnios ir praturtintos valomosios formulės su atitinkama pH lygio koncentracija. 

4 vertingi patarimai, kaip prižiūrėti vaiko odą, naudojant kosmetiką

MAUDYNĖS: maudydami vaiką, būtinai užtikrinkite odos natūralų drėgmės barjerą bei atsargiai rinkitės odos priežiūros produktus, kurie nesausina odos. Vanduo neturi būti per karštas. Esant atopiniam dermatitui, nemaudykite vaiko ilgiau nei 10 minučių. Stenkitės per daug netrinti odos rankšluosčiu.

DRĖKINAMASIS LOSJONAS: jis veikia, pakeisdamas odos riebalus ir sukurdamas barjerą odos paviršiuje, padedantį apsaugoti odą. Taip yra drėkinami ir minkštinami giluminiai odos sluoksniai, kartu užkertamas kelias jos sausėjimui. Kasdien ir reguliariai drėkinant odą tinkamu švelniu losjonu, oda bus maitinama ir bus užkertamas kelias papildomam drėgmės praradimui.

APLINKA: kasdien saugokite vaiko odą nuo aplinkos veiksnių. Sezoniniai oro pokyčiai gali pabloginti odos būklę. Užtikrinkite, kad šaltu oru vaikas mūvėtų pirštines, bei tepkite odą papildomu drėkinamuoju kremu, kad apsaugotumėte ją nuo šalčio ir vėjo poveikio. Kad vasarą vaiko oda nebūtų dirginama ir vaikas per daug neprakaituotų, renkite jį lengvais medvilniniais rūbais. 4 VANDUO. Stenkitės aprūpinti odą drėgme iš vidaus. Atminkite, jog, kasdien duodant vaikui gerti daug vandens, atgaunama dalis prarastos odos drėgmės.

Mano išsaugoti straipsniai