JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kūdikių ir vaikų pilvo pūtimas – pagrindinės priežastys ir trys pagalbos būdai

Kūdikių ir vaikų pilvo pūtimas – pagrindinės priežastys ir trys pagalbos būdai

Pilvo pūtimas – vienas dažniausių negalavimų. Vaikus, ypač kūdikius, jis vargina dažniau nei suaugusiuosius – tai gali būti pagrindinė pirmųjų jų gyvenimo metų problema. Pilvo pūtimas, arba meteorizmas, gali būti skausmingas, varginantis ir keliantis nerimą tėveliams. Kokios pagrindinės kūdikių ir vaikų pilvo pūtimo priežastys? Kaip būtų galima padėti kenčiančiam mažyliui, kad jis ir vėl galėtų netrukdomas valgyti, miegoti ir žaisti?

Pilvo pūtimas, arba meteorizmas, – padidėjęs dujų patekimas, suintensyvėjusi jų gamyba ir sumažėjęs dujinės kilmės medžiagų pasišalinimas iš žarnyno. Nesunku įsivaizduoti ir suprasti, kad gimęs kūdikis turi prisitaikyti prie visiškai kitokių gyvenimo sąlygų ir kitokios mitybos, jo virškinimo traktas dar nebrandus, be to, tenka susidurti su įvairiausiais naujo maisto išbandymais. Žinotina, kad kūdikių ir mažų vaikų skrandis ir žarnyno peristaltika dar nėra pakankamai išsivysčiusios, o virškinimo fermentai dar nėra tokie aktyvūs kaip suaugusių asmenų. Pilvo pūtimo priežastys gali būti netinkamas kūdikio žindymas arba maitinimas iš buteliuko, kai nuryjama labai daug oro (tai bene dažniausia pilvo pūtimo priežastis, nes dėl aerofagijos kyla net du pilvo pūtimo atvejai iš trijų). Ne taip jau retai pakenkia ir permaitinimas arba pernelyg dažnas maitinimas. Kažkiek įtakos gali turėti ir žindančios motinos mityba arba pieno mišinio netinkamumas.

 

Pilvo pūtimas dažniau pasireiškia jautresniems kūdikiams. Ne paslaptis, kad nervų sistema labai stipriai susijusi su žarnyno veikla, todėl intensyvesnį dujų susikaupimą žarnyne, žarnyno sienelių peristaltikos sulėtėjimą ir sunkesnį dujų pasišalinimą bei spazminius pilvo skausmus gali sukelti net ir per didelis kūdikio stimuliavimas visos dienos metu. Būtent todėl pilvo pūtimas itin dažnai pasireiškia vakarais, kai kūdikis „išsikrauna“ po ilgos ir aktyvios dienos.

 

Pilvo pūtimo metu patiriamus simptomus gana gerai malšina švelnus pilvo sienos masažas šilta ranka pagal laikrodžio rodyklę. Lengvas sukimas ratais padeda atkartoti žarnyno judesius ir gali padėti pasišalinti dujoms. Ši procedūra patinka ne visiems kūdikiams – jei mažylis priešinasi, geriau jo neversti, nes gali kilti papildomo streso ir vaikui, ir jo tėvams. Lengva mankštelė, pavyzdžiui, dviračio mynimo imitavimas arba keliukų traukimas prie pilvelio, taip pat gali padėti pasišalinti žarnyno dujų pertekliui. Trečiasis ir labai veiksmingas būdas – geriamoji suspensija, tinkanti kūdikiams nuo pirmųjų jų gyvenimo dienų.

 

„Espumisan L“ geriamojoje suspensijoje esantis simetikonas padeda greičiau ir lengviau pasišalinti žarnyne susikaupusiems oro burbuliukams – šis procesas vyksta tik fiziniu būdu, todėl preparatas nepatenka į sisteminę kraujotaką ir yra gerai toleruojamas. Žinoma, dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su vaikelio gydytoju arba vaistininku.