Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ar tinkama apranga – pirmasis žingsnis kūdikių odai apsaugoti?

Ar tinkama apranga – pirmasis žingsnis kūdikių odai apsaugoti?

Ne paslaptis, kad kūdikių oda yra itin jautri ir lengvai pažeidžiama, todėl reikalauja daug atitinkamos priežiūros. Dažnai naujiems tėveliams koją pakiša nežinojimas, kokių priemonių imtis, norint tinkamai pasirūpinti savo mažylių oda ir apsaugoti nuo galimų sveikatos sutrikimų. Taigi, nuo ko prasideda kūdikių odos priežiūra? Vienas iš pagrindinių dalykų, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, tai kūdikiams tinkamų drabužių parinkimas. 

Apranga vasaros metu

 

Svarbu užtikrinti, kad kūdikiui nebūtų nei per šalta, nei per karšta. Vasaros metu geriausia rinktis lengvus, orui pralaidžius, iš medvilnės pasiūtus drabužius. Šiuo metų laiku pagrindinis pavojus yra perkaitimas, todėl pakanka vieno laisvesnio drabužių sluoksnio ir galvos apdangalo – kepurės. Tokiu būdu užtikrinamas odos kvėpavimas ir apsauga nuo saulės spindulių, karščio. Be to, iškylaujant lauke tėvams rekomenduojama su savimi visada turėti skėtį, kurį galima panaudoti, norint sukurti kūdikiui pavėsį. Kai naktys šiltos, miegojimui skirta apranga taip pat turėtų būti laisvesnė, iš plono medvilnės audinio. Kartais miegojimui užtenka tik sauskelnių.

 

Priminimas vasarai: kūdikių odoje yra mažai melanino, kuris apsaugo odos ląsteles nuo saulės skleidžiamų UV spindulių. Todėl kūno dalis, kurių nedengia drabužiai, būtina patepti kremu nuo saulės.

 

Apranga žiemos metu

 

Atėjus šalčiams geriausia rinktis drabužius iš medvilnės ar vilnos, kuriuos galima rengti sluoksniais. Patariama laikytis tokios taisyklės: palyginus su tėvų apranga, kūdikis visada turi būti aprengtas vienu sluoksniu daugiau. Iš lauko sugrįžus į šiltą patalpą reikėtų mažyliui iš karto nuimti kepurę, pirštines bei viršutinį drabužių sluoksnį. Jei nėra aišku, ar kūdikiui per šalta ar per šilta, uždėjus ranką ant pilvo, galima patikrinti temperatūrą. Prieš guldant miegoti, kūdikį taip pat galima aprengti sluoksniais, priklausomai nuo temperatūros kambaryje. Apklojimui rekomenduojama naudoti lengvas antklodes iš medvilnės ar vilnos. Derėtų vengti pasiūtų iš sintetinių medžiagų, itin pūkuotų antklodžių, kurios neleidžia odai kvėpuoti.

 

Kokius kūdikių drabužius rinktis parduotuvėje?

 

Visų pirma, svarbiausia ne drabužėlių kiekybė, o kokybė. Drabužių audiniai turi būti nevaržantys judesių, kvėpuojantys, iš medvilnės, lino, vilnos ar bambuko pluošto. Reikėtų vengti drabužių, turinčių smulkias sagas, silpnai pritvirtintas detales tam, kad vaikas jų nenuimtų ir nedėtų į nosį, burną ar kaip nors kitaip nesusižalotų. Tinkamą drabužių dydį derėtų rinktis ne pagal nurodytą amžių, o pagal šalia nurodytą svorį. Prieš perkant kūdikiui aprangą, reikėtų atsižvelgti į tai, ar drabužio pasiuvimas ir dizainas yra pritaikytas kasdieniam naudojimui, t. y. geriau rinktis drabužius platesnėmis rankovėmis, platesniu kaklu, užtrauktukais ne iš nugaros, o iš priekio tam, kad būtų patogu aprengti ir nurengti.

 

Netinkamos aprangos pasekmės

Viena iš pasekmių netinkamai kūdikiui parinktų drabužių – iššutimai. Šią problemą dažniausiai lemia per daug aptempti drabužiai, retai ar prastai išplaunami drabužiai, iš sintetinių, odai kvėpuoti neleidžiančių medžiagų pagaminti audiniai, drabužių dažikliai ir per šiltas kūdikio aprengimas. Be to, svarbų vaidmenį atlieka higienos priemonių bei sauskelnių pasirinkimas. Jei bėrimas atsiranda sėdmenų srityje, tose vietose, kur vystyklai kontaktuoja su oda, tai gali būti sauskelnių dermatito požymis. Jį sukelia ilgas odos kontaktas su šlapimu ir išmatomis suterštomis sauskelnėmis, ilgalaikė drėgmė. Tačiau tiek iššutimų, tiek sauskelnių dermatito galima lengvai išvengti tinkamai parenkant drabužius, sauskelnes ir laikantis higienos. Renkantis sauskelnes svarbu, kad sauskelnės būtų stipraus sugeriamumo ir nespaustų. Vystyklai turi būt keičiami kiekvieną kartą, kai jie suteršiami, o kūdikio oda turi būti nuprausiama vandeniu ir švelniu prausikliu arba atsargiai nuvaloma su drėgnomis servetėlėmis. Švarią odą visada reikėtų patepti barjeriniu kremu, kuris ne tik apsaugo odos barjerą, bet gydo pirmuosius pasireiškusius sauskelnių dermatito, įššutimų simptomus. Tokiu atveju galima naudoti, pvz., Relizema baby care“ 100 ml tūbelėje. Jis skirtas jautriai ir gležnai kūdikių odai vystyklų srityje. Kūdikių priežiūros priemonė „Relizema“ idealiai tinka nuraminti ir užkirsti kelią paraudimui ir deginimo pojūčiui, ypač lytinių organų srityje ir sėdmenyse, nes sudaro apsauginę plėvelę nuo išorinių dirginančių veiksnių. Vartojimas paprastas: ant nuvalytos ir sausos odos reikėtų užtepti sluoksnį kremo, prieš kiekvieną vystyklų, keitimą arba taip dažnai, kaip reikia. Dar patogesnis variantas – purškalas Relizema Spray & G – užtenk užpurkšti ant odos, nereikia įtrinti.

 

 

Mano išsaugoti straipsniai