Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Karščio įtaka vaikų miegui ir patarimai

Karščio įtaka vaikų miegui ir patarimai, kaip tai spręsti

Karštos vasaros dienos gali būti tikras iššūkis ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams, ypač kai ateina metas eiti miegoti. Aukšta temperatūra gali žymiai paveikti vaikų miego kokybę, sukelti neramumą ir prastą poilsį.

Kaip karštis veikia vaikų miegą

Vaikai yra jautresni karščiui nei suaugusieji dėl kelių priežasčių. Jų kūnai yra mažiau efektyvūs reguliuojant temperatūrą, o šilumą jie sugeria greičiau. Be to, vaikai dažniau būna lauke ir gali nejausti, kada reikia gerti, taip padidindami dehidratacijos ir karščio sukeltų ligų riziką.

Karštis gali sutrikdyti vaikų miegą, sukeldamas diskomfortą, prakaitavimą ir neramumą. Prasta miego kokybė gali sukelti irzlumą, sunkumus susikaupti ir bendros sveikatos pablogėjimą. Ilgalaikis aukštos temperatūros poveikis gali prisidėti prie rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip šilumos smūgis, dehidratacija ir ilgalaikiai vystymosi sutrikimai​.

Gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė
Gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė
Gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė

 

Patarimai, kaip padėti vaikams geriau miegoti per karštį

1. Palaikykite kambarį vėsų

Naudokite ventiliatorius ar oro kondicionierius, kad palaikytumėte komfortišką miegamojo temperatūrą. Jei oro kondicionieriaus neturite, naudokite ventiliatorius oro cirkuliacijai ir naktį laikykite langus atidarytus, kad įeitų vėsus oras. Langus reikėtų uždaryti paryčiais tarp 4-6 val., kad rytinis triukšmas neprikeltų mažylių, kurių miegas tokiu metu nebebūna gilus.

Dienos metu užtraukite užuolaidas ar žaliuzes, kad užblokuotumėte tiesioginius saulės spindulius ir mažiau prikaitintų kambarį.

 

2. Tinkama hidratacija

Užtikrinkite, kad vaikai gertu daug vandens visą dieną. Kūdikiams rekomenduojama dažnai maitinti krūtimi, nes motinos pienas suteikia tiek drėgmės, tiek būtinų maistinių medžiagų​. Tačiau labai svarbu, išlaikyti tam tikras maitinimo taisykles, kad nesukurtumėte užmigimo pagalbos ir tai vėliau įtakos Jūsų gerą miegelį.

 

3. Lengva patalynė

Naudokite lengvą, kvėpuojančią patalynę ir aprenkite vaikus lengvais, laisvai priglundančiais drabužiais iš natūralių audinių, tokių kaip medvilnė, kad išvengtumėte perkaitimo.

 

4. Vėsios vonios

Prieš miegą prauskite vaiką vėsesnėje vonioje, kad sumažintumėte kūno temperatūrą. Taip pat galite naudoti drėgną rankišluostuką ir švelniai nuvalyti vaiko kūną, kad jis išliktų vėsus​.

5. Stebėkite miego aplinką

Užtikrinkite, kad lovoje nebūtų perteklinių pagalvių, minkštų žaislų ar sunkių antklodžių, kurios gali sulaikyti šilumą. Geriausia naudoti kietą čiužinį su minimalią patalynę.

 

6. Sukurkite patogią miego rutiną

Nustatykite nuoseklią miego rutiną, kuri padėtų vaikams atsipalaiduoti ir pasiruošti miegui.

 

7. Miegoti žemesniame aukšte

Jei Jūsų namuose yra keli aukštai, apsvarstykite galimybę perkelti vaiką miegoti į žemesnį aukštą, kur paprastai yra vėsiau.

Visgi geriau, kaip kondicionierius, karščių metu, asmeniškai nieko neradau, nors išbandžiau daugybę gudrybių. Tačiau naudojant kondicionierių yra svarbu nepamiršti kelių svarbių taisyklių, kad jis nepridarytų žalos.

 

Optimalus temperatūrų skirtumas tarp kambario su oro kondicionieriumi ir lauko turėtų būti laikomas ne per didelis, kad būtų išvengta žalos sveikatai. Specialistai rekomenduoja, kad temperatūrų skirtumas nebūtų didesnis nei 6-8 laipsniai Celsijaus.

 

Kodėl svarbu išlaikyti tinkamą temperatūrų skirtumą:

·      Didelis temperatūrų skirtumas gali sukelti kūno šoką ir padidinti streso lygį, ypač jautriems žmonėms, tokiems kaip vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės.

·      Staigūs temperatūros pokyčiai gali dirginti kvėpavimo takus ir sukelti ligas, pvz., peršalimą ar gerklės skausmą.

·      Per didelis temperatūrų skirtumas gali taip pat paveikti drėgmės lygį, sukeliant diskomfortą ir sausinti odą.

 

Patarimai, kaip užtikrinti tinkamą temperatūrų skirtumą:

Nustatykite kondicionierių taip, kad patalpos temperatūra būtų apie 24-26°C, kai lauke temperatūra yra apie 30-32°C.

Jei įeinate iš karštos aplinkos į kondicionuotą patalpą, pabandykite lėtai prisitaikyti, kad kūnas turėtų laiko prisitaikyti prie temperatūros pokyčio.

Jei įmanoma, dėvėkite lengvus ir sluoksniuotus drabužius, kad galėtumėte lengvai prisitaikyti prie skirtingų temperatūrų.

 

Karščio bangos gali rimtai paveikti vaikų miego kokybę, o kartu ir visos likusios šeimos tačiau, imdamiesi tinkamų priemonių, galite padėti vaikui išlikti vėsiam ir toliau visi gerai miegoti.

 

Gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė

www.miegopasaka.lt

[email protected]

+370 670 75503

Mano išsaugoti straipsniai