Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vanduo turi svarbų vaidmenį vaikų raidoje. Kokį?

Vanduo turi svarbų vaidmenį vaikų raidoje. Kokį?

Vasara – tinkamiausias metas išeiti į lauką ir tyrinėti! Na, o nieko nėra smagiau, kai karštą vasaros dienos galima pasipliuškenti šėlstant vandenyje. Iš tiesų, žaidimai ir paprastai leidžiamas laikas prie vandens vaikams turi ypatingą naudą. Tad šiandien apie tai.

Lavinimas per vandens patirtis

Dar prieš daugelį metų, mūsų tėvai ir seneliai neretai mums duodavo žaisti žaidimą, kuomet į vandens kibirą pridėdavo įvairių indų, žaisliukų ir leisdavo vaikams taškytis, semti, pilti, tyrinėti savo pojūčius. Tokį žaidimą rekomenduojama sukurti ir savo atžaloms dabar. Tokio tipo užsiėmimai ankstyvoje vaikystėje plečia vaikų patirtis per žaidimo formą, todėl net poilsis Palangoje prie jūros nuo pat mažų dienų turi teigiamą naudą.

Šiais laikais, vis populiaresni tampa kūdikių baseinai, vėliau – baseino vasaros stovyklos vaikams. Tačiau kokia viso to nauda, ir ar verta atžalas leisti į tokias veiklas?

1. Lavinama rankų ir akių koordinacija.

Žaidimai vandenyje yra fantastiška veikla, kuri lavina vaikų rankų ir akių koordinaciją, kuomet jie mokosi pilti, spausti, maišyti ir net piešti vandeniu. Pavyzdžiui, pildami vandenį iš vieno kibiro į kitą arba mokydamiesi valdyti purslų kryptį bei dydį.

2. Žaidimai vandenyje supažindina su matematika ir mokslinėmis sąvokomis.

Vanduo – ideali terpė demonstruoti matematines ir mokslines sąvokas, tokias kaip tūris bei svoris. Kaip manote, kiek vandens tilptų į šį kibirą? Ar galime paskaičiuoti? Kaip manote, kas atsitiks, jei įmesime šį sunkų daiktą į vandens kibirą?

Vaikai manipuliuodami vandens žaidimų medžiaga, ugdo savo mokslinius tyrimus ir problemų sprendimų įgūdžius, nes pradeda suvokti, kodėl ir kaip viskas vyksta. Pavyzdžiui, vaikas gali pastebėti, kad vienas objektas paskęsta vandenyje, o kitas plūduriuoja.

Žaidimai vandenyje taip pat gali būti naudojami lavinant vaikų raštingumą ir mokėjimą skaičiuoti, pavyzdžiui, skaičiuojant, kiek kibirų vandens reikia pripildyti kubilą, arba naudojant vandenį ir teptuką rašyti ir piešti.

3. Žaidimas vandeniu padidina koncentraciją ir susikaupimą.

Kai vaikai žaidžia vandenyje, jie linkę pasiklysti veikloje ir gali praleisti ilgą laiką tyrinėdami bei žaisdami. Tai gali paskatinti vaikus sutelkti dėmesį, o bet kokia veikla, kuri ilgą laiką sulaiko vaiko dėmesį, padidins jų dėmesį ir gebėjimą susikaupti vėliau.

 4. Lavinama motorika ir jutiminis tyrinėjimas.

Žaidimai vandenyje padeda lavinti ir stiprinti vaikų stambiąją ir smulkiąją motoriką. Vaikai lavina stambiąją motoriką, koordinaciją ir fizinį pasirengimą keldami, pildami, nešiodami, bėgiodami ir taškydami, o tokie veiksmai kaip suspaudimas padeda vystyti smulkiuosius vaiko rankų raumenis.

Žaidimas vandenyje taip pat suteikia vaikams tiek daug galimybių tyrinėti savo pojūčius ir patirti įvairių pojūčių. Į vandenį įdėjus tokių medžiagų kaip smėlis, ledas, muilas ar dumblas, vaikai gali įkišti rankas į skirtingą tekstūrą (smulkią, glotnią, slidžią ir gleivėtą), taip pat patirti skirtingą temperatūrą (šiltą, vėsų, šaltą).

5. Žaidimas vandenyje ugdo socialinius ir bendravimo įgūdžius.

Žaidimas vandenyje gali būti kiek vienišas užsiėmimas, tačiau vaikams ypač įdomu žaisti grupėje. Kai žaidimas vandenyje tampa grupine veikla, jis skatina vaikus įsitraukti į socialinį ir bendradarbiavimo žaidimą. Neretai pastebima, kad, pavyzdžiui, darželinukai savo vandens žaidimus paverčia bendra patirtimi, kurios tikslas yra bendras. Pavyzdžiui, vaikai gali leistis į misiją pripildyti didelį kubilą vandens iš vandens siurblio, pastatyti griovį smėlio dėžėje arba pakaitomis šokti į vandenį, kad pamatytų, kas gali didžiausią purslą padaryti.

Taigi, ypač svarbu vaikui leisti tyrinėti vandenį, todėl vežkitės atžalą į vandens parką, prie ežero, jūros ir net į poilsį „Gradiali“, kur drauge su jumis galės eiti į baseiną ar pirtį.

Mano išsaugoti straipsniai