Artėjančios moksleivių rudens atostogos daugybei šeimų atneš ir naują patirtį – pirmą skrydį su vaikais. Antžeminio aptarnavimo paslaugų teikėjos „Baltic Ground Services“ („BGS“) keleivių aptarnavimo skyriaus vadovė Gabrielė Veilandė pabrėžia, kad tokių kelionių bijoti tikrai nereikia, o tinkamas pasiruošimas joms gali ženkliai palengvinti šią patirtį.
Skirtingo amžiaus vaikams – skirtingos taisyklės
Vaikais oro linijos paprastai laiko jaunesnius nei dvylikos metų asmenis. Jie dar išskiriami į dvi grupes – kūdikius ir mažus vaikus. Pirmajai priskiriami mažyliai iki 2 metų amžiaus. Antrajai – vaikai, kuriems dar nėra 12 metų. Priklausomai nuo amžiaus, skiriasi ir taikomos taisyklės. Vaikų keliavimas be tėvų reguliuojamas ne tik teisės aktų, bet ir pačių vežėjų. Siekdami užtikrinti nepilnamečių interesus, jie gali užtikrinti griežtesnę ar švelnesnę tvarką.
„Ne visi žino, kad kiekvienas kūdikis privalo turėti savo vietą. Taigi, jeigu auginate dvynius, keliauti galite tik arba su savo antrąja puse, arba dar papildomai įsigyti vieną vietą, kurioje būtų galima padėti kūdikio kėdutę. Tokios tvarkos priežastis paprasta – kūdikis turi sėdėti jums ant kelių, o saugumo sumetimais dviejų vaikų taip laikyti negalima“, – perspėja „BGS“ atstovė.
Kūdikiams taip pat reikia atskiro lėktuvo bilieto. Mažųjų keleivių amžius tokiu atveju nurodomas pirkimo proceso metu. Gera naujiena ta, kad tokie bilietai įprastai yra gerokai pigesni. Oro linijos taiko arba nuolaidą iki 90 proc., arba tiesiog prašo simbolinio 20-30 eurų mokesčio. Jį sumokėjus, į lėktuvą taip pat leidžiama įsinešti vežimėlį ar nešioklę, o taip pat aviakompanijos reikalavimus atitinkantį priežiūros krepšį. Beje, pienui ar mišinėliams tokiu atveju negalioja įprasto skysčių taisyklės. Jų patikros metu net nereikia sudėti į maišelį – užtenka buteliukus parodyti darbuotojams.
„Oro uostai visame pasaulyje tampa vis draugiškesni šeimoms su vaikais – dauguma jų šiandien netgi siūlo galimybę pasinaudoti nemokamais vaikiškais vežimėliais. Juos paprastai galima rasti specialioje išvykimo erdvės zonoje. Skrydžio metu kūdikiai turėtų būti laikomi ant kelių – įgula duoda tam skirtus specialius saugos diržus“, – dalinasi G. Veilandė.
Vaikai nuo 2 iki 12 metų paprastai moka visą bilieto kainą ir, skirtingai nuo kūdikių, turi atskirą vietą su visai jai priklausančiais priedais. Jiems taip pat būtina ir suaugusiojo priežiūra. Savarankiškai nepilnamečiams keliauti oro linijos paprastai leidžia tik sulaukus 14-18 metų, bet kiekviena kompanija turi atskirą politiką, tad su šiuo klausimu geriausia kreiptis tiesiai į konkretų vežėją.
Kokių dokumentų reikia skrendant su vaiku?
Prieš skrydį būtina pasirūpinti visais vaiko dokumentais: viza, jeigu tokios reikia, notaro pažyma, jeigu abu tėvai lieka Lietuvoje, bei įvaikinimo dokumentais, jeigu esate vaiko globėjas. Na ir žinoma, svarbiausiu vaiko dokumentu – pasu ar tapatybės kortele. Verta žinoti, kad skrendant į užsienį gimimo liudijimo nepakanka net ir kūdikiams. Tarptautinėms kelionėms visada reikia paso ar tapatybės kortelės – vaikiškos jų versijos skiriasi tuo, kad galioja trumpiau, paprastai 2,5-5 metus.
„Būtinai patikrinkite, kiek laiko dar galioja dokumentas. Oro linijos paprastai reikalauja, kad iki jo galiojimo pabaigos dar būtų likę bent 3-6 mėnesiai. Visada rekomenduojame ir pasirūpinti tokiais dalykais, kaip kelionių ir Europos sveikatos draudimas. Žinodami, kad nutikus bėdai, nekils papildomų problemų, jausitės daug ramiau“, – pataria G. Veilandė.
Kaip paruošti vaiką skrydžiui?
Dokumentai ir draudimas – tai tik kelionės formalumai. Kita svarbi jos dalis yra emocijos. Vieni vaikai į lėktuvą lipa kupini smalsumo, kitiems pati mintis apie skrydį kelia baimę ir stresą. Padėti čia gali pasiruošimas. Į skrydį registruokitės iš anksto, kad nereikėtų laukti eilėse ir kelti vaikui papildomos įtampos. Ekspertai taip pat ragina daug kalbėtis su vaikas, ypač besiruošiantiems pirmajam savo skrydžiui, papasakoti, ko jie gali tikėtis.
„Mes visi labiausiai nerimaujame dėl to, ko nežinome, nesuprantame. Vaikai – ne išimtis. Likus kelioms dienoms supažindinkite juos su oro uostų procedūromis. Registraciją, saugumo patikras netgi galite paversti savotišku žaidimu. Papasakokite, kaip kūnas gali reaguoti į pakilimą ir nusileidimą, kaip susitvarkyti su tokiomis patirtimis, kaip užgultos ausys ar pykinimas“, – teigia „BGS“ keleivių aptarnavimo skyriaus vadovė.
Ji taip pat ragina per daug nebijoti skristi su kūdikiu. Tinkamai pasiruošus, tokia kelionė nustebins savo sklandumu. Maži vaikai verkia, nes kitaip tiesiog nemoka pranešti apie patiriamą diskomfortą, tad jums tiesiog reikia užkirsti kelią jo priežastims. O lėktuve ji dažniausiai labai paprasta.
„Lėktuvas gana triukšminga patalpa, kur vyrauja aukštas slėgis. Kūdikiams čia dažniausiai tiesiog užgula ausis. Tai labai nemalonus, neįprastas jausmas – nieko keisto, kad jie pradeda verkti. Investuokite į specialias ausines – jos mažyliams padės ištverti triukšmą. Kylant ar leidžiantis, juos taip pat nuramina žindymas krūtimi, buteliukas ar paprasčiausias čiulptukas“, – pataria G. Veilandė.