Šalyje daugėja ukrainiečių karo pabėgėlių vaikų, jie apsipranta su gyvenimu kitoje šalyje. Nuo pat Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengiasi jų ugdymui mūsų mokyklose.
Šią savaitę vyko susitikimas su savivaldybių atstovais, su jais tartasi dėl ukrainiečių vaikų priėmimo į mokyklas. Ukrainiečių vaikų ugdymu rūpinsis savivaldybės, jų mokykloms konsultacijas teiks tokios patirties turintys Vilniaus lietuvių namai – ši Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldi įstaiga moko užsieniečių vaikus Lietuvoje. Daugelyje savivaldybių yra mokyklų, kurios bendradarbiauja su Vilniaus lietuvių namais.
Savivaldybių atstovai pranešė, kad savivaldybės yra pasirengusios priimti vaikus. Beveik visose savivaldybėse paskirti atsakingi koordinatoriai.
„Šiuo metu svarbiausia, kad į mūsų šalį atvykę vaikai jaustų šilumą, ramybę ir galėtų atsigauti nuo patirto streso, o netrukus galėtų tęsti mokslo metus. Ministerija ir mokyklos tam kruopščiai ruošiasi. Ukrainiečių vaikais pasirengusios rūpintis ir neformaliojo ugdymo įstaigos, nevyriausybinės organizacijos. Dėkojame visiems, kurie tuo rūpinasi ir planuoja padėti nuo karo pabėgusiems vaikams“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Kaip užregistruoti vaiką į mokyklą?
Informacija apie ukrainiečių vaikų priėmimą į mokyklas teikiama savivaldybių švietimo skyriuose, kuriuose paskirti koordinatoriai. Jie suteikia visą reikalingą informaciją apie priėmimą į mokyklą. Tad vaikų tėvams ar globojantiems asmenims dėl vaiko mokymo reikia kreiptis į savivaldybę, kurioje įsikūrė.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos svetainėje skelbiami koordinatorių kontaktai.
Taip pat galima kreiptis į savivaldybių administracijų priėmimo skyrius.
Mokyklos gali priimti mokytis ir įregistruoti į Mokinių registrą ir tuos mokinius, kurie neturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje bei nacionalinės vizos.
Ką turėtų daryti šeimos, priėmusios ukrainiečių vaikus?
Migracijos departamentas informuoja, kad dėl karo veiksmų savarankiškai iš Ukrainos į Lietuvą atvykę ir pasirinktose vietose apsigyvenę Ukrainos piliečiai bei jų šeimos nariai turi atvykti į artimiausią jiems Migracijos departamento teritorinį skyrių ir registruotis.
Atvykusieji savarankiškai, tačiau neturintys kur apsistoti, kviečiami registruotis Alytaus registracijos centre adresu Alytus, Pramonės g. 1B. Registracijos centras veikia visą parą.
Po registracijos asmenys gauna leidimą laikinai gyventi Lietuvoje (1 metams) ir nacionalinę vizą (1 metams).
Migracijos departamentas taip pat primena, kad registracijai suaugusieji kartu turi atsivesti vaikus.
Ukrainos piliečiams, turintiems biometrinius pasus, taikomas bevizis režimas (90 d. per 180 d.).
Vaikai, kurie turi tik gimimo liudijimus, turi vykti registruotis į migracijos skyrius artimiausiu metu – jiems bus taikoma pagreitinta procedūra gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje ir nacionalinę vizą.