JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
maudynės jūroje
maudytis jūroje žiemą

I. Skuodienė: pasirūpinkime, kad vaikai saugiai džiaugtųsi vasara

Namuose, sodyboje, gamtoje, stovykloje – kur beatostogautų vaikai, jiems vasara – nerūpestingų dienų metas. Mes, suaugusieji, turėtume tai įvertinti ir priminti vaikams, kaip saugiai elgtis gamtoje ar namuose, prie vandens telkinių ir patys turėtume išlikti budrūs net tuomet, kai laiką leidžiame kartu su savo mažaisiais, sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Pasak Tarnybos vadovės, vaikai smalsūs, judrūs, linkę tyrinėti aplinką ir išbandyti visa kas nauja, tad dėl nepriežiūros, nesaugios aplinkos, patirties stokos, nepamokyti vengti pavojų vaikai gali patirti traumų, gali įvykti skaudžios nelaimės.

„Pokalbių su vaikais apie saugų elgesį, apie vasaros pramogų pavojus niekuomet nebus per daug. Vaikams reiktų žinoti ir suprasti, kodėl pavojinga vieniems maudytis, kokie pavojai gali tykoti miške ar ant sūpynių, batutų, prie ugnies. Paaiškinkime jiems, kaip ir kur ieškoti pagalbos nutikus nelaimei ar susižeidus“, – kalba Tarnybos vadovė.

I. Skuodienė atkreipia dėmesį, kad reikėtų įvertinti, ar ten kur laiką leidžia vaikai saugiai praverti langai – ar mažylis negalės užsilipti ant palangės ir persisverti, iškristi per langą. Svarbu atsiminti, kad įvairūs apsauginiai tinkleliai nuo vabzdžių nėra vaikų saugumą užtikrinanti priemonė – jie neišlaiko vaiko svorio, nėra tam pritaikyti.

„Vandenyje ir žaidžiant prie vandens vaikams gali kilti staigus pavojus, užtenka gurkštelėti vandens, parvirsti ar tiesiog pritrūkti plaukimo įgūdžių. Todėl tinkamai įvertinkime, kaip arti vaiko derėtų būti, iš kur jį stebėti, kad prireikus, pavyktų užtikrinti jo saugumą. Pripučiami baseinėliai, talpos lietaus vandeniui, tai irgi pavojaus šaltiniai, jeigu vaikutis liks be priežiūros“, – sako vaiko teisių gynėja.

Anot Tarnybos vadovės, vyresnio amžiaus vaikams derėtų išsamiai paaiškinti apie pavojus nepažįstamoje aplinkoje – kokia grėsmė yra šulinys, vandens telkinys, nuotekų duobė, miškas, laužas. Reikėtų pasikalbėti su vaikais ir apie šuolių į vandenį pavojus, juk tai gali būti mirtinai pavojinga. Nepamirškime ir saugaus eismo taisyklių – dviratininkai, riedutininkai turi dėvėti visas apsaugos priemones ir liemenes su atšvaitais.

„Esu tikra, pokalbių su vaikais apie saugų elgesį, apie vasaros pramogų pavojus niekuomet nebus per daug. Pasikalbėkime su jais. Vasara ne tik atostogų, bet ir švenčių metas. Neužmirškime, kad esame pavyzdžiu savo vaikams, esame atsakingi už juos ir jų saugumą. Pasirūpinkime, kad aplinka, kurioje yra mūsų vaikai būtų saugi, o prireikus, jais galėtų pasirūpinti patikimi žmonės“, – pabrėžia I. Skuodienė.

Vaiko teisių gynėjai primena, kad vaiko tėvai ar kiti už jį atsakingi žmonės, turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios priežasties neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Taip pat reiktų įvertinti, ar vaikas yra pakankamai suaugęs ir brandus, kad klausytų tėvų nurodymų jiems nebūnant šalia. Įsitikinkime, kad vaikas sugeba užrakinti ir atrakinti duris, atidaryti ir uždaryti langus, o atsiradus poreikiui, mokės ir galės skubiai susisiekti su jumis ar kitais suaugusiais žmonėmis, gebės išsikviesti pagalbą.