Seimas pradėjo svarstyti Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos teikiamus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma įteisinti papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį už vaikus.
Pristatys įstatymo pakeitimus
Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė, pristatydama įstatymo pakeitimus, akcentavo, kad Lietuvos mokesčių sistema neturi mokesčių lengvatų šeimoms. „Lietuvos mokesčių sistema iš esmės atsižvelgia į pajamų dydį, bet ne į aktualias išlaidas, susijusias su vaikų išlaikymu ir tai yra labai reikšmingos išlaidos“, – sakė Prezidento patarėja. Pasak jos, namų ūkiai su vaikais Lietuvoje susiduria su reikšmingomis maisto, energetikos, komunalinėmis, vaiko parengimo į mokyklą, paskolų palūkanų, įvairių paslaugų nuo transporto iki sveikatos išlaidomis. I. Segalovičienė tvirtino, kad asmenys, turintys vaikų, kainų pokyčius patiria daug skaudžiau.
Teikiamomis pataisomis siūloma nuolatiniams Lietuvos gyventojams, auginantiems vaikus (įvaikius) iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 23 metai, už kiekvieną auginamą vaiką (įvaikį) per metus taikyti papildomus 1044 eurus (87 eurus per mėnesį) neapmokestinamųjų pajamų.

Papildomas NPD
Papildomas NPD būtų taikomas ne tik dirbantiems pagal darbo sutartis, bet ir užsiimantiems individualia veikla. Gaunantiesiems su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusias pajamas būtų papildomai padidinamas pagal galiojančią formulę apskaičiuotas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Gaunantiesiems pajamas iš individualios veiklos būtų papildomai padidinamas pajamų mokesčio kreditas, apskaičiuotas pagal galiojančią formulę.
Anot Respublikos Prezidento vyriausiosios patarėjos, paramą tėvai galėtų gauti kartą per metus teikiant metines pajamų mokesčio deklaracijas. „Mūsų siūlomas papildomas NPD už vaiką niekaip nepakeis vaiko pinigų ir šios priemonės tarpusavyje nekonkuruoja. Priešingai, jos papildo viena kitą“, – atkreipė dėmesį I. Segalovičienė.
Proporcingai sumažinamos
Tais atvejais, kai metinės apmokestinamosios pajamos sudarytų mažiau kaip 12 minimalių mėnesinių algų, papildomos neapmokestinamosios pajamos auginantiems vaikus (įvaikius) būtų proporcingai sumažinamos.
Metinės papildomos neapmokestinamosios pajamos auginantiesiems vaikus (įvaikius) būtų taikomos dalijant šią neapmokestinamųjų pajamų sumą kiekvienam iš tėvų per pusę arba jų pasirinktu santykiu.
Skaičiuojama, kad, priėmus šiuos pakeitimus, valstybės ir savivaldybių biudžetai per metus netektų apie 60 mln. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio.
Po pristatymo už šį projektą (Nr. XIVP-3230) balsavo 67 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 7 parlamentaras. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Biudžeto ir finansų komitete. Seimas taip pat nusprendė paprašyti Vyriausybės išvados. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti gegužės 13 d.