53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
10 auksinių patarimų

10 auksinių patarimų, kurių laikantis šeimoje įsivyraus harmonija

Labai dažnai šeimos gyvenimą palengvina visai paprasti dalykai, apie kuriuos įsisukę į darbo ir vaikų auginimo rutiną, neretai pamirštame. Čia surinkti 10 dažniausių streso atvejų ir pasiūlymai, kaip tą stresą „nukenksminti“.

Išsiaiškinkite streso veiksnius

Turėti šeimą ne tik smagu – kartais būna ir labai sunku. Tačiau kas gi tą stresą šeimoje sukelia? Negi per pietus išpilta stiklinė sulčių arba ginčai ryte, kai orų prognozė pranašauja pūgą, o trejų metų dukrelė būtinai nori vilktis rožinę vasarinę suknelę? O gal tai, kad tiesiog trūksta laiko vėl atgauti ramybę?

Kiekvieną mūsų lydi labai asmeniški streso veiksniai. Pamėginkite savaitę žymėtis bloknote situacijas, kurios Jums asmeniškai yra sunkios ir kelia stresą. Turbūt nustebsite, kokie dalykai bus užrašyti. Ir dar aiškiau suprasite, ką turėtumėte pakeisti, kad gyvenimas šeimoje negadintų nervų.

Atsisakykite perfekcionizmo

Šeimos fizikos dėsnis teigia: perfekcionizmas atvirkščiai proporcingas šeimos dydžiui. Tai reikėtų suprasti šitaip: kol šeima tėra tik sutuoktinių pora, išlyginti marškiniai, išskalbti marškinėliai ir sutvarkyta svetainė – labai nesunkiai įveikiamos užduotys.

Atsiradus vaikui, vyras rytais skubiai lyginasi marškinius, kuriuos vilksis, o ji iš skalbinių krepšio traukia aptemptus marškinėlius. Kai vaikų du ar daugiau, pirmiausiai tenka ieškoti skalbinių krepšio, pakeliui surenkant viską, kas guli ant grindų, ir dar viską sukišti į skalbyklę – jei ten atsiduria marškiniai ar marškinėliai – tuo geriau. Tačiau galite pasiguosti – šis gamtos dėsnis galioja visoms šeimoms.

Leiskite, kad jums padėtų

Sizifas būtų buvęs tikrai patenkintas ridendamas savo akmenį, jei būtų žinojęs, ką reiškia per dieną triūsti namuose. Nieko nelieka, viskas išnyksta – tai ypač pasakytina apie švarias grindis, ką tik išvalytus langus ir sutvarkytą vaikų kambarį. Jei skalbinių lyginimas ar langų valymas jau sapnuojasi naktimis, leiskite, kad jums padėtų. Net jei šeimos biudžetas tikrai nedidelis, galite rasti apmokamą pagalbininkę – juk nereikia, kad valytoja ateitų kasdien, užtenka karto per mėnesį, ir didysis valymas ar stambi lyginamų skalbinių šūsnis nebeslėgs.

Galite pamėginti susiorganizuoti savotišką „draugišką pagalbą”. Jūs su draugės vaikais pusdieniui susiruošiate į zoologijos sodą, o ji prireikus išvalys jums kelis langus. O paskui, drauge geriant kavą, privalumų įgis netgi sunkiausi buities darbai.

Neužsimokite per daug

Priešpiet su mažiausiuoju į baseiną, popiet – apsipirkti, iki tol spėti iškepti gimtadienio pyragą ir sutvarkyti butą. Kai toks krūvis, stresas užprogramuotas jau iš anksto. Mat tai, ką be vaikų galima sutvarkyti tik bėgte, su vaikais tampa jau nebeįveikiama. Taip, tėvai turi talentą dirbti kelis darbus iš karto, tačiau ilgainiui tai ima tikrai varginti. Tad perjunkite žemesnę pavarą, nusistatykite prioritetus ir dienai numatykite tik tai, kas iš tiesų svarbu – arba ką tikrai būtina padaryti ir jau nebegalima atidėti. O kitą sykį apsipirkdama nepamirškite ir užšaldyto pyrago – kad nereikėtų pačiai tešlos minkyti.

Puoselėkite draugystes ir kontaktus

Iki sukurdami šeimą žmonės turi draugų – o paskui jau tik vaiką. Kurį laiką šeimai užtenka jos pačios – kol kažkada ima vienas kitam nusibosti. Bėda ta, kad tų, kurie kelias savaites neatsakinėja į skambučius ar neateina kviečiami, telefonas kažkada nutyla. Todėl net ir turintys šeimą turėtų puoselėti savo draugystes ir bičiulystes. Mat draugai, kurie žmogui yra svarbūs ir kuriems skambinama netgi tuomet, kai iš jų nieko nereikia prireikus, tikrai mielai pasisiūlys pabūti su vaikais.

Išsaugokite savo erdvę

„Laimei reikia laisvės, laisvei reikia drąsos“- panašu, kad tai pasakęs didysis senovės Graikijos valstybės vyras Periklis turėjo didelę šeimą ir jam buvo sunku nuo jos atsiplėšti. Tačiau tai, ką beveik prieš 2 500 metų konstatavo senovės generolas, galioja dar ir šiandien. Todėl būkite dosnūs ir suteikite erdvės: jūsų partnerė ar partneris labai norėtų pasikaitinti saunoje, o jums jau seniai metas susitikti su senais pažįstamais… Apdovanokite vienas kitą, iš to laimėsite abu ir dar „pakrausite akumuliatorius“ šeimos kasdienybei.

Retsykiais reikia pakeisti aplinką

Paatviraukime – kaip praleidžiate paprastą savaitgalį? Šeštadienį rūpinatės pirkiniais, skalbiniais ir pjaunate veją, o sekmadienį galbūt susiruošiate į baseiną arba į svečius pas močiutę? O ką dar būtų galima patirti per tas 48 valandas?

Vos valanda – pusantros kelio, ir galite stovyklauti palapinėje prie ežero arba sodyboje pas draugus. Ten nebus kuo daugiau užsiimti – teks bendrauti su vaikais, miegoti ir eiti pasivaikščioti. Tad netgi tų dviejų dienų užteks, kad pasijustumėte tarsi buvote išvykę „tikrų“ atostogų.

Susikurkite ritualus

Rytais drauge pusryčiauti, perpiet apie pirmą pietaukite, paskui – nedidelė pietų pertraukėlė, o apie 18 valandą mylavimasis ir knygelių skaitymas. Paskui jau vakarienė, o paskutinis dienos programos punktas – vilktis pižamą ir valytis dantis.

Gal skamba ir miesčioniškai, bet visai neblogai tinka, kai reikia suteikti struktūros šeimos kasdienybei. Toks orientavimasis į valgymo laiką ir „svarbiausius veiksmus” per visą dieną suteiks užtikrintumo ir vaikams, padarys jų dieną „konkretesnę“. Privalumų turėsite ir jūs, nes aiškiai žinosite „langus“, kuriuos galite skirti savo reikalams arba per kuriuos iš esmės nieko negalite planuoti.

Kalbėkitės apie auklėjimą

Jūs manote, kad vaikui ledų galima pirkti tik tuomet, kai šilta ir šviečia saulė, o pradinukams eiti miegoti vėliau nei 21 valandą leidžiama tik per Naujuosius metus? O partneriui atrodo visiškai kitaip, tad dėl panašių smulkmenų šeimoje dažnai kyla nesutarimų.

Tačiau kada paskutinį kartą judu kalbėjotės apie auklėjimą? Čia turime galvoje ne auklėjimo problemas, o tai, kaip auklėjo jus, aplinkybes, kurios privertė susikurti vienokių ar kitokių taisyklių, kurios, bent jau žvelgiant iš šalies, kartais atrodo beprasmės arba pernelyg griežtos?

Paaiškinkite savo partneriui, kodėl Jums atrodo svarbu, kad vaikas eitų miegoti visad tuo pačiu laiku. Ir kodėl „leidimas ledams“ priklauso nuo oro. Galbūt Jūsų argumentai įtikins, o jei ne – drauge teks ieškoti kompromiso, kuris tiktų ir tėvams, ir vaikams.

Numatykite laiką, kurį praleisite vieni du

Kad ir keistokai skamba – bent kartą per mėnesį kalendoriuje pasižymėkite vakarą, kai vaikai vakare gavę po sumuštinį anksčiau keliaus į lovą.

Paguldę mažuosius drauge pasigaminkite gardžią vakarienę ar tiesiog užsisakykite mėgstamą picą. O gal turite kam palikti vaikus, ir galėsite išeiti praleisti vakarą mieste?

Televizorius tą vakarą – tabu, galų gale, juk reikia žmoniškai išsikalbėti ir rasti kitų bendrų temų – ne vien apie vaikų darželį, vaikų ligas ir vaikų priežiūrą.

Mano išsaugoti straipsniai