JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
13 psichologės patarimų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai.

Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Kaip pora gali spęsti santykių problemas ir kartu įveikti po vaiko gimimo atsiradusį išbandymą? Kas vyrą ir moterį suartina? Apie tai pasakoja psichologė, ruošianti šeimas gimdymui bei tėvystei, Sigita Valevičienė.

Nors vaiko gimimui reikia ruoštis iš anksto ir labai atsakingai, tačiau ne visos poros tai padaro. Vienos mano, kad viskas bus lyg „savaime suprantama“ ir, laikui bėgant, susidėlios į savo vietas, kitos – tikisi, kad niekas nesikeis. Deja, statistika rodo, kad vyro ir moters santykiams tai nemenkas išbandymas, kurį lengviau įveikti padės keli dalykai.

Suvokimas, kad santykiai nebebus tokie, kokie buvo iki gimus vaikeliui, tačiau tai nereiškia, kad jie bus blogesni. Tiesiog į santykius reikės daug daugiau investuoti, juos puoselėti ir auginti bei augti patiems.

Gebėjimas dalintis savo jausmais, mintimis ir girdėjimas vienas kito. Kartais vyrai įsivaizduoja, kad pasidalinimas savo nerimu ar baimėmis, nusivylimu ar nuoskauda, padarys juos silpnus, moteris jaus, kad negali savo antrąja puse pasitikėti. Tačiau realybė yra priešinga. Šalia „stiprių“, tačiau emociškai užsidariusių, vyrų moterys jaučiasi vienišos, paliktos, bejėgės.

Gebėjimas aiškiai pasakyti savo norus ir poreikius. Nekaltinkite ir nekritikuokite vienas kito. Čia labai padeda „aš“ kalba, pavyzdžiui, „kai tu išeini kiekvieną penktadienį, aš jaučiuosi vieniša ir palikta. Norėčiau, kad mes turėtume kelis penktadienio vakarus per mėnesį kartu. Ką tu apie tai manai?“

Galėjimas kūrybingai ieškoti sprendimų, kurie iš tiesų tenkina abi puses. Tai reiškia, kad pokalbiai ir susitarimai turi būti nuoširdūs, šeimoje negali būti jokių nutylėjimų, kurie kaupiasi į kažkada sprogsiantį pykčio burbulą.

Konfliktuoti „neužmušant“ vienas kito. Tyrimais nustatyta, kad poros, kurios konflikto metu stebi savo partnerį ir, emocijoms įsisiūbavus, šiek tiek atsitraukia ir suteikia kitam erdvės pasisakyti, gali sukurti labai darnų ryšį. Tam reikia tam tikro susivokimo savo jausmuose, kad emocinis viesulas nesugriautų santykių. Ir kartu reikia rūpesčio kitu bei suvokimo, kad vieno laimėjimas yra dažnai abiejų pralaimėjimas.

Gebėjimas atsisakyti savo individualių poreikių. To paties tyrimo autoriai pastebėjo, kad toms poroms, kurių santykiai pagerėjo gimus vaikeliui, būdingas gebėjimas paaukoti savo norus ir poreikius dėl bendros šeimos gerovės. Šeima tampa aukščiausia vertybe.

Matyti, priimti kitą tokį, koks jis yra. Sugebėti pamatyti pasaulį kito akimis – labai svarbi užduotis kiekvienai šeimai.

Naudotis pagalba – močiučių, auklių, draugų. Supaprastinti savo buitį, sumažinti tvarkos ir švaros reikalavimus. Nuovargis yra tai, kas tikrai apsunkina visą šeimos gyvenimą.

Susikurkite ritualus, skirtus tik jums dviem. Kai vaikelis paauga ir jį galima kuriam laikui palikti su močiute, seneliu, krikšto mama, aukle, skirkite laiko sau. Tai neturi būti kažkas ypatingo (vakarienė drauge, pasivaikščiojimas, filmo pažiūrėjimas). Tačiau labai gerai, kai tai tampa tradicija. Nes buityje lengva „užsisukti“. Atrasti vienas kitą iš naujo, naujai pamilti ir pažinti – tai meilė, kuri gali surišti visam gyvenimui.

Dažniau pastebėkite, įvertinkite, pagirkite vienas kitą. Paprastas „ačiū“, „tu esi nuostabi mama“, „tau puikiai sekasi!“ turi stebuklingą galią.

Leiskite savo intymiam gyvenimui būti lėtam, švelniam, jautriam. Pažinkite vienas kitą. Moterys labai dažnai nerimauja, ar jos traukia vyrą, su savo pasikeitusiu kūnu. Dėl to labai svarbu, kad vyras parodytų savo meilę ir susižavėjimą.

Rūpinkitės vaikeliu drauge taip, kad tai suteiktų bendrumo jausmą. Klaidą daro tos moterys, kurios vyrą tarsi atstumia ir viską nori pačios daryti.

Tėčiams labai svarbu būti lygiaverčiams. Moterys dažnai labai nori, kad vyras ne lauktų paliepimų, o pats imtųsi iniciatyvos pažaisti su vaiku, jį numaudyti, pasiūlytų mamai išeiti pasivaikščioti vienai ar susitikti su draugėmis. Moterims labai svarbu leisti vyrams dalyvauti ir nenuvertinti jų pastangų.