Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina. Pasak ekspertų, naudojant išmaniąsias buitinės technikos energijos taupymo funkcijas, galima sutaupyti iki 70 proc. elektros išlaidų. Kaip tai padaryti – pataria „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Tomas Alešiūnas.
Kas namuose „prisuka“ daugiausiai elektros?
Siekiant sumažinti suvartojamos elektros energijos kiekį, pirmiausia vertėtų žinoti, kurie įrenginiai daro didžiausią įtaką galutinei elektros sąskaitai. Pirmąją vietą tarp daugiausiai elektros suvartojančių buitinės technikos įrenginių, eksperto teigimu, užima vandens galia paremti įrenginiai.
„Tai – skalbimo mašina, skalbyklė-džiovyklė ar indaplovė. Galia, kurios reikia vandeniui pašildyti, didina energijos suvartojimą, todėl šie buitiniai įrenginiai reikalauja ypač daug energijos. Vidutiniškai A klasės skalbyklė ir indaplovė per metus suvartoja apie 300 kWh elektros energijos – t.y. sudaro daugmaž 60 eurų elektros išlaidų per metus“, – dalijasi T. Alešiūnas.
Ne ką mažiau energijos suvartojantys įrenginiai – tai šaldytuvai ir šaldikliai. Dėl savo paskirties šie įrenginiai turi būti įjungti visą laiką, todėl jie nuolat vartoja energiją, kad palaikytų tinkamą temperatūrą. Vidutinio dydžio A klasės šaldytuvas suvartoja apie 250 kWh per metus, o žemesnės nei A klasės – vidutiniškai net 500 kWh energijos per metus.
Be to, jie yra vieni iš ilgiausiai veikiančių įrenginių namuose. Tipinio šaldytuvo-šaldiklio tarnavimo laikas – apie 17 metų. Tad investuoti į energiją taupantį šaldytuvą, pasak T. Alešiūno, yra naudinga ilgalaikė investicija.
Trečią poziciją tarp daugiausiai elektros suvartojančių namų įrenginių užima elektronikos įrenginiai – nuo televizorių ir kompiuterių, iki telefonų ir žaidimų konsolių. O apšvietimas, anot eksperto, pagal elektros suvartojimą rikiuojasi tik ketvirtoje vietoje, tad vakarų leidimas žvakių šviesoje sutaupyti, greičiausiai, nepadės.
Energiją tausojantys įrenginiai
Vienas iš populiariausių būdų, padėsiančių taupyti elektros energiją – investicija į energiją tausojančius įrenginius.
Pasak eksperto, ieškant naujo televizoriaus, skalbyklės ar šaldytuvo, reikėtų rinktis tuos įrenginius, kurie pažymėti kaip atitinkantys energijos vartojimo efektyvumo standartus. Tai reiškia, kad jie naudoja gerokai mažiau energijos nei kiti panašių kategorijų įrenginiai.
Be to, plėtojant dirbtinio intelekto technologijas, atsiranda nauji modeliai su dar efektyvesniais energijos taupymo sprendimais.
„Visi naujausi „Samsung“ produktai pasižymi dirbtiniu intelektu paremtu „AI Energy Mode“ režimu. Mašininis mokymasis, kuris būdingas DI algoritmams, suteikia daug naudos namų ir kasdienio gyvenimo sritims, kadangi geba suprasti ir įsiminti vartotojų įpročius bei protingai pritaikyti energijos taupymą“, – sako „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Tomas Alešiūnas.
Pavyzdžiui, naujos technologijos OLED televizoriuose, kuriuose įdiegtas šis režimas, DI padeda taupyti elektros energiją automatiškai nustatydamas ir analizuodamas aplinkos apšvietimo lygį ir pagal tai parenkantis ekrano ryškumą.
Dirbtinio intelekto sistemos pasitarnauja ir skalbiant skalbinius – DI gali padėti pasverti drabužių įkrovas skalbyklėje ir parinkti tinkamiausią skalbimo režimą.
Kalbant apie šaldytuvus – energijos taupymo režimo pagalba DI geba nustatyti šaldytuvo atitirpinimo ciklus.
„Pavyzdžiui, kai atidaromos šaldytuvo durys, dirbtinis intelektas pastebi pokytį ir automatiškai reguliuoja temperatūrą, atpažįsta naudotojo įpročius ir teikia naudojimo ataskaitas kartu su vidutinėmis išleistomis elektros suvartojimo sumomis, atsižvelgiant į elektros tiekėjo planą ir sąlygas“, – pasakoja T. Alešiūnas.
Visus išmaniuosius buitinės technikos įrenginius galima sekti išmaniojo telefono programėlėje, kurios pagalba galima ne tik patogiai valdyti visus namų įrenginius, bet ir stebėti bei planuoti suvartojamos elektros kiekį ar sutaupytos energijos kiekį.