Atostogos su kūdikiu, ypač, jei jos pirmosios, dažnai tampa tikru išbandymu jaunai šeimai. Sužinokime, į ką reikia atkreipti dėmesį planuojant atostogas su kūdikiu.
Kad saulė būtų saugi
Kūdikiui iki metų geriausia vieta – pavėsyje. Didesni vaikai gali pabūti ir saulėkaitoje – bet ne ištisas valandas.Saulė pikčiausia yra tarp 11 ir 15 valandos, todėl tokiu metu geriau su vaikais pasirinkti ne saulėtą poilsio vietą. Štai perpiet saulė spinduliuoja 120 kartų intensyviau nei ryte ar vakare. Be to, ir ultravioletinių B spindulių (UBV) dalis – o kaip tik jie sukelia nudegimus nuo saulės – būna gerokai didesnė. O svarbiausia – nepamiršti apsaugos priemonių nuo saulės.
Apsaugos nuo saulės priemones rinkitės atsakingai
Vaikams tinkamiausios apsaugos priemonės nuo saulės yra tos, kurių apsaugos filtras yra kuo didesnis, ne mažiau kaip SPF 30. Dar svarbu žinoti,kad paprastai nuo ultravioletinių spindulių saugančios priemonės pradeda veikti ne iškart, o po 20-30 minučių, todėl jais ištepti vaiką reikia ne pajūryje ar paežerėje, o bent pusvalandį prieš tai.
Apsauginius kremus nebijokite tepti storai, pavyzdžiui, vaikiška sauja kremo ar losjono visam kūnui. Pasitepus per plonai apsauga nuo saulės bus trumpesnė. Didelio apsauginio faktoriaus kremą naudokite nosiai, ausims, lūpoms, keliams, pečiams, pėdų ir plaštakų viršutinei pusei. Šios kūno vietos yra imliausios saulei. Dar viena svarbi taisyklė – po kiekvieno maudymosi reikia vėl išsitepti kremu.
Kaip rengti mažylius?
Atostogaujant nepamirškite geros kepuraitės – vaikai turi būti arba su plačiabryle skrybėle, arba su sprandą dengiančia kepuraite (vadinamąja „panama”). Geriausia, net jei vaikai ir nesimaudo, neleisti jiems plikinėti, o aprengti šviesiais plonais marškinėliais ir kelnėmis. Rūbeliai turi būti iš natūralaus pluošto (medvilnė, linas, šilkas), neaptempti ir nevaržantys judesių.
Kokios higienos priemonės būtinos atostogų krepšyje?
Ilsintis su kūdikiais ir mažais vaikais, reikia turėti drėgnų servetėlių arba rankšluostuką, kurį prireikus galėtumėte sudrėkinti vandeniu. Vystymo krepšyje be sauskelnių turėtų būti atsarginis čiulptukas, seilinukas, rūbelių pakeitimui, jei atsitiktų kokia „nelaimė”. Jeigu mažylis dėvi nebe sauskelnes, o maudymosi kelnaites, nepamirškite paimti atsarginių, nes po maudynių reiktų persiauti sausomis.
Atostogų žaislai: mažiau, bet patys mylimiausi
Jeigu vaikas turi mėgstamiausią žaisliuką, kurį visur nešiojasi, ir kuris padeda jam užmigti vakarais, nepamirškite jo. Galite pasiimti mėgstamą pasakų knygelę, pieštukų. Tačiau svarbiau ne prisidėti pliušinių žaislų ar konstruktorių kalną (jų detalės lengvai „pasimeta”), o nepamiršti smėlio žaislų, su kuriais mažylis galės žaisti smėlyje ir prie vandens.
Užsidėkite saulės akinius!
Jie priklauso būtiniausiam inventoriui – ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Pirkdami pasitikrinkite, ar yra CE ženklas – jis garantuoja, kad akiniai atitinka Europos kokybės standartus. Kad akiniai gerai apsaugotų nuo saulės, svarbu, kad jų viršus siektų antakį, o šonai – veido kraštą. Be to, stiklai neturi būti per šviesūs. Akiai maloniausi yra rudi ar pilki stiklai.
Per ilgai nesiturkšti!
Vaikai atvėsta greičiau nei suaugusieji. Jei pamėlsta lūpos, kalena dantys, o oda pablykšta, jau tikrai metas lipti iš baseino ar jūros. Kad kūnas kuo greičiau vėl sušiltų, iškart liepkite nusivilkti šlapias kelnaites, nusausinkite rankšluosčiu odą ir plaukus, aprenkite mažąjį maudalių ir pasiūlykite ko nors užvalgyti. Kai kalenimas dantimis liausis, o vaiko oda vėl sušils, drąsiai galima vėl eiti maudytis.
Beje, šlapius maudymosi drabužėlius pakeitus sausais apsisaugoma ne tik nuo atšalimo, bet ir nuo infekcijų. Į sudrėkusią odą lengviau prasiskverbia ligų sukėlėjai, ypač grybeliai.
Atsarga prie vandens
Po autoavarijų skendimas yra dažniausia mirtimi pasibaigusių nelaimingų atsitikimų su vaikais priežastis. Vaikai skęsta dėl gana objektyvios priežasties: galva palyginti su visu kūnu – didelė ir sunki, ji tiesiog traukia į dugną. Todėl prie baseino, tvenkinio ar paplūdimyje neišleiskite mažųjų iš akių nė minutei. Netgi su plaukmenimis („sparneliais”) yra pavojus nuskęsti.
Pavalgius į vandenį šiukštu negalima?
Maudytis pilnu skrandžiu išties neprotinga. Mat sočiai prisivalgius organizmas virškina – tam reikia daug energijos. Įšokus į šaltą vandenį kraujotakai teks didelis krūvis. Nuo staigaus šalčio vaiko organizmas išskiria daug adrenalino, kyla kraujospūdis, ima smarkiai plakti širdis. Blogiausiu atveju toks plaukikas gali apalpti dėl kraujotakos šoko. Todėl po sočių pietų geriau palaukti valandėlę ar dvi ir tik tada eiti į vandenį
Geras miegas kelionėje
Ko reikia mažyliui, kad užmigtų? Čiulptuko, mylimiausio meškiuko, mamos skarelės, muzikinio sukučio, naktinės lemputės? Būtinai tai pasiimkite į kelionę! Be to, į kelionę pasiimkite ir įprastą dienos ritmą. Vaikai ir tolimuose kraštuose išsyk pasijunta daug geriau, kai įprastu laiku valgo ir miega, o guldomi laikantis įprastų ritualų. Todėl labos nakties ceremonialo nenutraukite ir atostogaudami. Jei atostogos dovanoja daug įspūdžių ir atžala vakare dar labai įsiaudrinusi, nusiraminti padės rami muzika, monotoniškas pasakos skaitymas ar šiltas pienas su medumi.