Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Gydytoja pataria

Gydytoja pataria, kaip išmokyti vaiką kramtyti

Kaip išmokyti vaiką kramtyti, kad jis nerytų maisto gabalais, konsultuoja VšĮ VUL Santaros klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė.

1 žingsnis: savalaikis tirštas maistas

Kiekvienas sveikas naujagimis moka čiulpti ir žįsti. Apie šeštą gyvenimo mėnesį kūdikis jau turėtų gauti tiršto maisto ir mokytis jį valgyti. Kad išmoktų kramtyti, pirmiausia turi išmokti atlikti kitokius liežuvio judesius, negu žįsdamas. Jeigu kūdikis ir toliau iš buteliuko arba mamos krūties gers pieną, o negaus pirmosios košės, praleisime progą jį laiku pradėti mokytis kramtyti ir, tikėtina, šiek tiek gali vėluoti jo kalbos raida. Kai kūdikis mokosi burnoje atlikti įvairius liežuvio judesius, kad atrastų būdą susidoroti su į ją patekusia koše, dirba ir lavėja visi raumenys, kurie ateityje bus reikalingi kalbėjimui. Jeigu duosite kūdikiui košės, jis ją valgydamas mokysis kramtyti ir ateityje neturės bėdų, kai reikės susidoroti ir su didesniu maisto gabaliuku.

2 žingsnis: mokyti gerti iš puoduko

Gerdamas iš puodelio kūdikis ruošia burną kramtyti maistą. Tad labai svarbu apie šeštą gyvenimo mėnesį leisti kūdikiui mokytis gerti iš puodelio. Kai kūdikis geria iš puodelio ir buteliuko, taip pat dirba skirtingi burnos raumenys. Kūdikį galite kol kas maitinti iš buteliuko, tačiau po truputį leiskite jam bandyti puodelį ir pamankštinti burnos raumenis. Saugiausia iš pradžių duoti tirštoko skysčio, kuris nenutekės staigiai į gerklę ir mažylis nepasprings (tai gali būti su mamos pienu ar mišinuku išvirta skystoka košytė, sultys ar pan.). Pirmą kartą į puodelį įpilkite tik kokį valgomąjį šaukštą gėrimo, kad kūdikis išmoktų gerti. Puodelis turi būti skirtas kūdikiui, tačiau be specialaus antgalio, kad mažylis ne čiulptų, o gertų skystį. Kai pamatysite, kad kūdikis jau geba gerti iš puodelio, galite pabandyti visiškai atsisakyti buteliuko, nes čiulpimo refleksas jam nebus reikalingas. Paprastai gavę į rankas puodelį kūdikiai labai greitai išmoksta iš jo gerti.

3 žingsnis: valgo pats

Dažniausiai tėvai per vėlai leidžia kūdikiui savarankiškai valgyti, nes šis susitepa ir visur pridrabsto maisto. Tačiau kūdikiui yra neįkainojama patirtis suprasti, kaip košė atkeliauja iki burnos, o vėliau yra sukramtoma ir nuryjama. Tie kūdikiai, kuriuos tėvai ilgai pražiodę maitina, praranda motyvaciją valgyti patys, nesistengia kramtyti maisto, nes įpranta jį tik ryti. Tad norėdami, kad kūdikis išmoktų laiku valgyti pats, jau nuo pusės metų, duokite į rankas specialiai kūdikiams skirtą šaukštelį, kad prie jo pratintųsi. Apie 9-10 gyvenimo mėnesį mažylis jau gali bandyti pats į burną įsidėti košės ir burna atlikti kramtymo judesius. Metinukas jau gali pats valgyti.

4 žingsnis: tirštas maistas su gabaliukais

Kai kūdikiui išdygsta pirmieji krūminiai dantukai (dažniausiai 12-18 gyvenimo mėnesį), jau galima duoti paragauti maisto su gabaliukais. Jeigu matote, kad vaikui nepavyksta kramtyti maisto, parodykite, kaip tai daryti. Paprašykite, kad išsižiotų ir ant krūminio dantuko uždėkite mažą maisto gabalėlį. Tada švelniai suspauskite vaikučio burnytę, kad šis suprastų, jog maisto gabaliukas susitrina. Kai išmoksta sukramtyti minkštą maisto gabaliuką, pavyzdžiui, nedidelį bulvės ar morkos gabaliuką, galima duoti bandyti sukramtyti ir gabaliuką virtos maltos mėsytės. Į rankas duoti duonos, džiūvėsėlių ar kitų užkandžių galima tik tada, kai vaikas jau pakankamai įgudęs kramtyti.

Nors nėra krūminių dantų, nereikia smulkinti maisto iki tyrelės, nes minkštus gabaliukus, tarkim, ryžius, virtą bulvę, morką, kūdikis jau gali susmulkinti dantenomis. Maždaug nuo 8 mėn. jau reikėtų duoti ne tyrelės, o truputį grubesnės konsistencijos maisto ir prie jo mažylis pamažu pripranta. Vėliau duoti vis su didesniais gabaliukais, kol metų ar šiek tiek vyresnis vaikas jau gebės kramtyti tokį maistą, kokį valgo kiti jo šeimos nariai.

Mano išsaugoti straipsniai