Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Lapkritį mokiniai rinksis kokius egzaminus laikys. Kaip priimti pasvertą sprendimą?

Lapkritį mokiniai rinksis kokius egzaminus laikys. Kaip priimti pasvertą sprendimą?

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių profesijos ir karjeros pasirinkimą dažnai priklauso nuo to, kuriuos egzaminus abiturientai pasirenka laikyti mokykloje. Lapkričio mėnesį mokiniai turėtų pasirinkti mažiausiai po 3 egzaminus, kuriems ruošis per artimiausius mokslo metus. Ką svarbu žinoti renkantis egzaminų dalykus ekonominiu ir socialiniu požiūriu, kokie svarbiausi patarimai, padėsiantys priimti pasvertą ir efektyvų sprendimą? Įžvalgomis dalinasi Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TEC) docentė dr. Milena Seržantė.

Kasmet užimtumo tarnyba rengia trūkstamų Lietuvai profesijų sąrašą. 2022 m. sąrašas pateiktas pagal ekonomines veiklos rūšis ir apima statybos, pramonės, paslaugų ir žemės ūkio sektorių profesijas. Sparti technologinių įmonių skaitmenizacija sufleruoja IT specialistų trūkumą, o inžinerijos sektoriuje prognozuojama iki 2025 m. sukurti daugiau nei 12 tūkst. darbo vietų. CV-online portalo duomenimis top 5 geidžiamiausių profesijų yra: IT, gamybos, transportas, logistika, bei statybos srityse. Taip pat skelbiama ir apie finansų sektoriaus specialistų trūkumą – analitikų, finansininkų, vadybininkų. Intensyvėja ir sveikatos specialistų paklausa dėl visuotinio senėjimo tendencijos. Visų išvardintų profesijų 2030 m. rinkos poreikis tik augs, todėl prieš renkantis savo ateities profesiją, svarbu atsižvelgti ir į ateities darbo rinkos prognozes.

Tai, kokius egzaminus jau netrukus rinksis mokyklų abiturientai, turės įtakos ne tik jų karjeros eigai, bet ir ateities darbo rinkoms, jų paklausai bei pasiūlai. Prieš apsisprendžiant, kokius egzaminus pasirinkti prieš žengiant vieną svarbiausių karjeros etapų – studijas aukštojoje mokykloje, yra keletas darbų, kuriuos pravartu atlikti, norint atsakingai įvertinti savo galimybes, žinias ir kas svarbiausia – norus.

Karjeros testas arba savęs pažinimas

Esame įpratę girdėti, kad tėvai dažnai sako – mano vaikas labai gabus dailėje, arba jam/jai gerai sekasi ką nors konstruoti – bus geras statybininkas, mechanikas ar inžinierius. Dažnu atveju tėvai neklysta. Bet ar taip yra iš tikrųjų bei ar net tuo atveju, jeigu esate gabus skaičiams, ar tikrai būsite laimingas dirbdamas pavyzdžiui analitiku? Lietuvos ir užsienio karjeros konsultavimo įstaigose yra daug naudingų karjeros planavimo testų, kurie padės išryškinti ne tik jūsų žinias ir kompetencijas, bet ir asmenybės tipą, bei tinkamumą darbui. Karjeros testų nuorodos rasite straipsnio pabaigoje.

Kas svarbu ekonominiu požiūriu renkantis profesiją?

Jeigu šiuo metu svarstote apie savo karjeros kelią ir norite atsakingai imtis karjeros planavimo, atlikite darbo rinkos ekonominių rodiklių analizę. Yra kelios pagrindinės ekonominių duomenų grupės, kurias reikia išnagrinėti: duomenys apie darbo rinką ir įvairias pramonės šakas. Darbo rinkos duomenys iš esmės atspindi darbo ir nedarbo lygį šalyje/regione. Šis rodiklis padeda įžvelgti esamų darbo vietų pasiūlą ir specialistų trūkumą. Kuo didesnis specialistų trūkumas, tikėtina, ir atlyginimai šiame sektoriuje turėtų augti. Bet ne visada tai tiesa, ypač jeigu kalbama eina apie darbą valstybiniame sektoriuje. Todėl pravartu pasidomėti ir vidutinio darbo užmokesčio rodikliais bei naujai sukurtų darbo vietų skaičiumi. Kita svarbi direktorija analizei yra sektoriaus/pramonės šakos analizė. Jeigu kalba eina apie karjerą nekilnojamojo turto rinkoje, tai svarbiausi ekonominiai rodikliai pagrinde – pardavimų, bei NT paklausos rodikliai. Visi šie rodikliai gali padėti sudaryti bendrą paveikslą arba prognozę, kuri padės pasirinkti perspektyvią profesiją bei efektyviai planuoti karjerą.

Išsirinkote profesiją. Kaip pasirinkti universitetą?

Atlikote karjeros testą bei pasižvalgėte kokios ekonominės perspektyvos, tuomet greičiausiai galima daryti išvadą, kad vieną arba kelias profesijos kryptis jau numatėte. Kitas žingsnis, prieš pasirenkant egzaminus, yra aukštosios mokyklos (universiteto) pasirinkimas. Tai labai plati tema, bet yra esminiai dalykai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti. Pradėkite nuo universitetų reitingų. Patikimiausi reitingai skelbia informaciją ir vertinimo metodiką viešai. Svarbus rodiklis yra ir jus dominančios srities įvertinimas, pavyzdžiui, vadybos, statybos, architektūros ir panašiai. Dar vienas svarbus dalykas – studijų programos, kuri jus domina, išsami analizė. Išsami, reiškia nuodugni peržiūra – pradedant nuo žinių, kompetencijų ir profesinių perspektyvų aprašo, baigiant dalykų, kuriuos studijuosite visus 3 ar 4 metus, analizė. Juk tai yra pagrindinis informacijos ir, kas svarbiausia, žinių srautas, kurį gausite universitete.

Valstybės finansuojamos vietos studentams

Stojantieji LR piliečiai, bei Europos Sąjungos arba Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiai, turintys leidimą nuolat gyventi LR bei dar nėra studijavę nemokamoje vietoje, gali pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą. Tai gali būti svarbus aukštųjų mokyklų studijų programų vertinimo rodiklis. Remiantis šių metų duomenimis, pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas galėjo abiturientai, kurių valstybinių egzaminų įvertinimų aritmetinis balų vidurkis buvo ne mažesnis negu 40.

Pasirenkant egzaminus svarbu atsižvelgti į stojimo reikalavimus studijų programoms

Kai žinote, kokioje studijų programoje ar programose norite mokytis, tuomet svarbiausias dalykas – kruopščiai peržiūrėti aukštųjų mokyklų priėmimo reikalavimus, kas iš esmės yra jūsų stojimo balo vidurkis bei privalomi dalykai, kuriuos turite išsilaikyti, norėdami studijuoti vienokią arba kitokią studijų programą. Savo internetinėse svetainėse universitetai nurodo ir konkursinio balo skaičiavimo metodikas. Pavyzdžiui, apačioje lentelėje parodytas konkursinio balo aprašymas, stojant į Ekonomikos inžineriją. Norint studijuoti Ekonomikos inžineriją, didžiausią įtaką darys matematikos egzamino įvertinimas (net 40 proc.), lietuvių kalba ir literatūra (20 proc.), toliau pasirinktini dalykai – istorija / informacinės technologijos / geografija / užsienio kalba (20 proc.) bei bet kuris dalykas, nesutampantis su kitais konkursiniais dalykais. Remiantis šiuo pavyzdžiu, jeigu ši studijų programa viena tų, kurią planuojate rinktis, tai svarbiausi dalykai, kuriuos turite pasirinkti – matematika bei lietuvių kalba ir literatūra. Kitus dalykus patartina rinktis, atsižvelgiant į šiuos faktorius: kitos jus dominančios programos dalykų persidengiamumą (tinkamum); savo asmeninių gebėjimų vertinimą. Kuo geriau vienas ar kitas dalykas jums sekasi, tuo didesnė tikimybė gauti gerą įvertinimą ir atvirkščiai.

Svarbu žinoti ir tai, kad studijų programos, tokios, kaip architektūra, orlaivių pilotavimas, numato stojamuosius egzaminus ir testus, kuriems patartina ruoštis iš anksto.

Universitetai gana detaliai nurodo visą struktūrizuotą informaciją apie stojimo reikalavimus ir svertinius koeficientus. Nuoseklus ir atsakingas požiūris į karjeros galimybių analizę, jau egzaminų rinkimosi etap metu, gali atnešti naudingus ir pamatuotus rezultatus bei daryti įtaką visai jūsų karjeros eigai. 

Mano išsaugoti straipsniai