JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Po vaikų atostogų – lagaminuose blakės

Po vaikų atostogų – lagaminuose blakės

Atostogos su vaikais gali padovanoti ne tik įsimintinų akimirkų, bet ir gyvų suvenyrų – patalinių blakių. Tai vienas iš dažniausiai viešbučiuose sutinkamų kenkėjų. Vien per pastarąjį mėnesį kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ gavo per tris dešimtis iškvietimų naikinti šiuos kraujasiurbius. Ką daryti, jei po atostogų lagaminuose pastebėjote blakių, o kūnas nusėtas įkandimų žymėmis?

„Pastaraisiais mėnesiais, tai yra, vaikų mokslo atostogų, slidinėjimo kelionių laikotarpiu, gauname daugiau nusiskundimų dėl blakių. Jomis dažniausiai užsikrečiama nakvojant jau šių gyvių turinčiuose viešbučiuose – šie kenkėjai nesunkiai patenka į lagaminus, tarp drabužių ir atkeliauja į gyventojo namus”, – pasakoja kenkėjų kontrolės ekspertas, biologas Liutauras Grigaliūnas.

Ar tikrai sukandžiojo blakės?

Pasak eksperto, stiprų užkratą rodo lovos apatinėje dalyje matomos tamsios arba juodos patalinių blakių išskyrų dėmės, blakių nimfų išnaros, nemaloniai saldus kvapas, po nakties ant kūno atsiradę įkandimai. 

„Kad būtų lengviau atpažinti patalines blakes, būtina žinoti, kad jos, kaip ir daugelis kitų vabzdžių, vystosi stadijomis. Nuo kiaušinėlio iki suaugusio vabzdžio patalinės blakės išvaizda keičiasi kardinaliai: augdami šie kenkėjai vis tamsėja – nuo permatomos nimfos iki tamsiai rudos spalvos suaugėlio. Suaugusios patalinės blakės yra 5 mm ilgio. Nesimaitinusios jos būna plokščios, ovalo formos ir šviesiai rudos spalvos, bet pasimaitinusios suapvalėja ir patamsėja. Beje, suaugusios blakės be maisto gali išgyventi ilgiau nei pusę metų”, – kraujasiurbius apibūdina biologas. 

Apsišarvuokite kantrybe

Blakes išnaikinti gana sunku – ne visada pakanka vos kartą patalpas išpurkšti profesionaliomis priemonėmis, o įprasta chemija kiaušinėlių dažniausiai neveikia. Iš viso per savo pusantrų gyvenimo metų blakės patelė padeda nuo 200 iki 400 kiaušinėlių, iš jų išsiritusios nimfos prieš kiekvieną nėrimąsi maitinasi krauju, kol subręsta iki suaugusios blakės. Šis procesas dažniausiai trunka 30-40 dienų.

Jei namuose apžiūrėję pagalves, jų užvalkalus, antklodes, čiužinio siūles, šalia lovos esančius baldus, pastebite net vieną blakę, metas susirūpinti ir nedelsti, nes tai gali kainuoti labai daug jėgų ir laiko.

Kenkėjų kontrolės įmonė pataria apsišarvuoti kantrybe ir nedelsiant visus drabužius, patalynę išskalbti ne žemesnėje nei + 55 ºC temperatūroje, gerai išsiurbti grindis, lovos rėmą, paviršius, lagaminus. Lovas, čiužinius ir kitus baldus rekomenduojama išvalyti karštais garais. 

Namuose pagamintų, prekybos centruose ar specializuotuose parduotuvėse įsigytų blakių naikinimo priemonių naudojimas gali padėti šiek tiek sumažinti problemą, tačiau tam, kad būtų išnaikintos blakės, reikia žinoti profesionalius metodus bei blakės vystymosi stadijas. Be to, naikinant pačiam kyla rizika pakenkti savo sveikatai. 

Keliautojai internete gali rasti ne vieną oficialų puslapį, kuriame galima pasitikrinti, ar viešbutyje, į kurį vykstama, buvo fiksuota blakių atvejų.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI