53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Vaikystėje mergaitės organizme vyrauja hormonų pusiausvyra, tačiau ateina laikas ir lytinė branda prasideda. Tai sunkus laikotarpis visais požiūriais. Kai kurie tėvai mano, kad duktė ima bręsti tada, kai atsiranda mėnesinės. Iš tiesų lytinis brendimas suaktyvėja gerokai anksčiau, nei tampa pastebimas išoriškai.

Pirmosios permainos

Mergaitėms organizmo lytinė branda prasideda, kai ji sulaukia maždaug 8-10 metų, t. y. dar pradinukei. Tai pirmo lytinio brendimo etapo pradžia, trunkanti 2-3 metus.

Šiuo laikotarpiu mergaitės kiaušidėse pradeda bręsti pimieji folikulai, kurie gamina moteriškąjį lytinį hormoną – estrogeną. Jam veikiant išveša lytinių takų gleivinė, atsiranda balkšvų, gleivingų išskyrų iš makšties. Mergaitė smarkiai ištįsta, per metus ūgteli maždaug po 6-10 cm ar daugiau. Tai tikras augimo „šuolis”. Vėliau padidėja svoris, maždaug 5-8 kilogramais per metus. Šiuo laiku organizmas gali gauti nepakankamai reikiamų medžiagų. Jei pritrūksta mineralinių druskų, gali iškrypti stuburas ir atsirasti ydinga laikysena. Duktė gali skųstis, kad staiga išsitiesus svaigsta galva, gali net alpti. Be to, gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra, nes ją reguliuojantis hipotaliamas (tarpinių smegenų apatinė dalis, pagumburis) brendimo metu turi labai didelį darbo krūvį. Per parą temperatūra gali šoktelėti kelis kartus 1-2 laipsniais ir savaime nukristi.

Nenustebkite, jei rami jūsų mergaitė tapo užgauli, be priežasties pravirksta, jos nuotaika nuolat kinta. Mergaitė gali greičiau ir dažniau pavargti, tapti mieguista arba labai sudirgusi. Dėl prastesnės savijautos gali pablogėti jos atmintis, dėmesys ir pažymiai.

Patarimai

– Rūpinkitės, kad duktė gerai pailsėtų, miegotų apie 8-10 valandų per parą, patirtų mažiau streso.

– Stenkitės, kad mergaitė valgytų visavertį maistą, o sparčiai tįsdama į viršų vartotų vitaminų papildų.

– Rūpinkitės taisyklinga jos laikysena: neleiskite kūprintis, vaikščioti įtraukus krūtinę, sėdėti parietus kojas po sėdyne.

Pusiaukelė

Antrasis lytinės brandos etapas prasideda mergaitei 10-14 metų. Išryškėja lytinis potraukis priešingai lyčiai ir, žinoma, išoriniai lyties požymiai: auga ir vystosi pieno liaukos, apvalėja klubai, išryškėja poodinis riebalų sluoksnis. Duktė gali jausti krūtų, kurios galutinai susiformuoja apie 16-18 metus, augimo skausmus. Beje, kartais viena krūtis auga sparčiau už kitą, bet vėliau suvienodėja.

Kitas lytinio brendimo požymis – atsiranda pirmųjų gaktos plaukelių (sulaukus maždaug 11 metų), o maždaug po dvejų metų išdygsta ir pažastyse. Šie kūno pokyčiai dažniausiai pasirodo tada, kai iki pirmųjų mėnesinių lieka vieni dveji metai. Apžėlus pažastims, netrukus dažniausiai pasirodo ir mėnesinės.

Kada pasirodys pirmieji kraujo lašeliai, priklauso nuo mergaitės kūno sandaros. Pastebėta, kad apkūnesnei mėnesinės prasideda anksčiau, o liesai (bei daug sportuojančiai) – vėliau. Turi įtakos ir genetinis polinkis. Dauguma mergaičių mėnesinėmis „suserga” sulaukusios 13-os. Maždaug per 2-5 metus ciklas tampa reguliarus. Nieko keista, kad mėnesinės kartojasi kas 21-31 dieną, daugumai – kas 28 dienas. Paauglei iš pradžių gali patepti, pakraujuoti 10-14 dienų. Bet jei mėnesinės labai gausios, neturėtų užtrukti ilgiau negu septynias dienas. Jei gausiai ir ilgai kraujuoja, gali išsivystyti mažakraujystė. Nors atsiradus mėnesinėms mergaitė jau gali pastoti, lytiniai organai ir visas organizmas dar nėra subrendęs visavertei motinystei.

Pakitus išvaizdai, mergaitė tampa jautresnė savo pojūčiams ir savijautai. Tačiau jei nesupranta pokyčių esmės, gali norėti ir toliau likti liekna it nendrelė. Tad gali būti, kad, užuot suvalgiusi, maistą paslapčia išmes į šiukšliadėžę, meluos, kad pavalgė. Gali prasidėti nervinė anoreksija, tad būtina specialisto pagalba. Kai kurios mergaitės gali susirgti neuroze ar depresija.

Patarimai

– Jūsų dukters lytinio brendimo trukmė ir sparta gali būti kitokia nei jos draugių. Jei ji bręsta anksčiau ar vėliau, nuraminkite ir paaiškinkite, kad tai nieko bloga, nes brendimo laikotarpio ribos gana plačios. Tačiau jei sulaukusi 14 metų mergaitė neturi nė vieno lytinio brendimo požymio arba mėnesinės neprasideda iki 16-os, nuveskite pas ginekologą.

– Paaiškinkite dukteriai, kad besikeičiantis kūnas – tai jos moteriškumo žavesys, kad pokyčiai būtini vėliau pastoti, išnešioti, pagimdyti ir maitinti kūdikį. Labai svarbu, kad kūno svoris išliktų geras, nebūtų nei per didelis, nei per mažas, nes gali sutrikti mėnesinių ciklas. Kenkia ir pernelyg didelis fizinis krūvis. Pavyzdžiui, jei plaukikė du kartus per dieną turi nuplaukti po 5-6 kilometrus, gali išnykti mėnesinės. Tad jei duktė labai daug sportuoja, dėl krūvio pasitarkite su treneriu.

– Kai krūtys išryškėja, paauglė turi dėvėti liemenėlę. Ją dėvint krūtys būna standesnės, gražesnės formos, jose geresnė kraujo apytaka. Tačiau liemenėlė krūtis turi tik prilaikyti, o ne veržti taip, kad trikdytų kraujotaką, varžytų judesius ir trukdytų kvėpuoti. Jei mergaitė drovisi, kad krūtys pradeda dygti anksčiau nei bendraamžėms, liemenėlės gali nenorėti, stengtis, jog kylantys kauburėliai būtų mažiau matyti, vaikščioti susikūprinusi, įtraukta krūtine. Paaiškinkite jai, kad jokių natūralių pokyčių nėra ko gėdytis.

– Paaiškinkite, kad išorinis merginos grožis susijęs su švara. Papasakokite apie intymiąją higieną, pasakykite, kad praustųsi šiltu vandeniu ir neutraliu muilu (tinka vaikų) ar prausikliu intymiajai higienai ir švelniai nusišluostytų, o ne trintų. Praustis patartina bent vieną kartą per dieną, o jei sportuoja – net ir kelis kartus, nepamirštant pažasčių. Per mėnesines apsiprausti reikėtų kelis kartus per dieną, kad nesklistų nemalonus kvapas. Apatinius drabužius būtina keisti kasdien.

– Jei organizme yra per daug vyriškojo hormono androgeno, gali pradėti želti plaukučiai ant barzdos, virš viršutinės lūpos, o dirginami dar sparčiau augti. Tad neleiskite dukteriai jų pešioti ar skusti. Tegul kreipiasi į kosmetologą.

– Jei per 2-5 metus mėnesinių ciklas nenusistovi, galima įtarti kraujo, ginekologinę, endokrinologinę ar nervų sistemos ligą. Sunerimti reikia ir tada, kai netikėtai pasikeičia mėnesinių trukmė ir pobūdis, mergaitė gausiai ar ilgai kraujuoja. Reikia ginekologo konsultacijos. Nesitikėkite, kad pati nueis, palydėkite ir nuraminkite, kad nesigėdytų būtinos patikros ginekologo kėdėje. Jei mergaitei dar nėra 16-os, pas gydytoją būtinai turi lydėti suaugęs, artimas žmogus.

– Pamokykite mergaitę žymėti mėnesinių laiką kalendoriuje arba programėlėje telefone. Taip jai bus lengviau planuoti savo reikalus, „tos” dienos nesutaps su sunkiais darbais, neužklups netikėtai. Svarbu žymėti ne tik mėnesinių trukmę, dažnį, bet ir pobūdį (ar gausios, ar tik tepa).

– Mergaitę gali kamuoti priešmenstruacinis sindromas. Prieš prasidedant arba jau prasidėjus mėnesinėms skauda pilvo apačią, svaigsta galva, paauglę pykina, gali net vemti. Nuraminkite, kad visa tai praeis, pasiūlykite išgerti šiltos ramunėlių, melisos ar kmynų arbatos ir prigulti. Nuskausminamaisiais vaistais nereikėtų piktnaudžiauti. Vis dėlto jei skausmas labai stiprus ir varginantis, nuveskite pas ginekologą.

– Mėnesinių dienomis patarkite dukteriai nesimaudyti upėje, tvenkinyje, ežere, jūroje ar baseine, vengti sušalti kojas, juosmenį, pilvo apačią, nes gali susirgti. Taip pat negalima daryti to, kas skatintų kraujavimą (valgyti itin aštraus maisto, kaitintis saulėje, išsiruošti į varginantį žygį, ilgai važiuoti dviračiu, žaisti pernelyg sunkius judriuosius žaidimus). Žinoma, „tomis” dienomis mergaitė neturi nuolat gulėti lovoje ir vengti kasdienių darbų.

– Ryšys su paaugle dukterimi trapus. Nepraraskite jo.

Mano išsaugoti straipsniai