Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Paauglio atostogos su šeima – misija įmanoma?

Paauglio atostogos su šeima – misija įmanoma?

Vasaros atostogos užsienyje atžalas auginančioms šeimoms – bene geriausias būdas sustiprinti tarpusavio ryšius. Tik kas, jei nuo pat mažumės visur su tėvais keliavęs paauglys staiga pareiškia nebenorintis vykti drauge?

Pasak Paramos vaikams centro psichologės Veronikos Lakis-Mičienės, brendimo laikotarpį šiandien išgyvenantys jaunuoliai – ne šiaip sau paaugliai, o su išmaniosiomis technologijomis augę Z kartos atstovai. Todėl, kad atostogos svečioje šalyje su tėvais pastariesiems būtų patrauklios, svarbu ne tik įtraukti paauglius į kelionės planavimą, bet ir, pagal galimybes, pasirūpinti privačia erdve viešbutyje ar nenutrūkstamą ryšį su draugais palaikyti leisiančiu internetu.

Įtraukite į kelionės planavimą

Jei iki šiol ruošiantis atostogoms kelionę suplanuodavo patys tėvai, tai dabar į šeimos atostogų planavimą rekomenduojama įtraukti ir paauglį. „Vykstant atostogų su mažais vaikais sprendimų priėmėjai dažniausiai būna tėvai, kadangi mažiesiems svarbiausia – patenkinti poreikiai ir saugi tėvų draugija. Tuo tarpu paaugliai mokosi planavimo įgūdžių ir atostogų planavimas gali būti puiki proga praktikuotis. Be to, suaugusiųjų ir paauglių interesai skiriasi, todėl tėvų „primestas” kelionės scenarijus gali pasirodyti ne tik nepatrauklus, bet ir skatinantis verčiau likti namie”, – sakė psichologė.

Tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour” Ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė pabrėžė, jog planuojant kelionę itin svarbu išsiaiškinti, kas paaugliui įdomiau (vandens pramogos, lankytinos vietos, ekskursijos ir t. t.). Mat nuo to priklausys, kokio tipo atostogas planuotis, t. y. ar rinktis viešbutį su gausia pramogų pasiūla, o gal miesto tipo ekonomiškesnį viešbutį, jei norima po šalį keliauti savarankiškai, ir pan.

„Apsibrėžę kelionės biudžeto ribas, leiskite kiekvienam šeimos nariui iš kelionių organizatoriaus svetainės ar katalogo išrinkti labiausiai patinkančias kelionių kryptis. O vėliau, susėdę visi drauge, išdėstykite argumentus, kodėl pasirinkote vieną ar kitą kryptį. Taip kolektyviškai nuspręskite, kuris pasiūlymas būtent jūsų šeimai ir bus patraukliausias”, – sakė paauglį sūnų auginanti I. Aukštuolytė.

„Nuolat prisijungę” – natūrali būsena

Su paaugliais atostogų vykstantys tėvai dažnai yra linkę „izoliuoti” vaikus nuo išmaniųjų technologijų ir interneto, tačiau, pasak V. Lakis-Mičienės, tokie kraštutinumai nėra tinkamas būdas šeimos santykiams puoselėti. „Svarbiausia – iš anksto susitarti, kokia bus šeimos „politika” informacinių technologijų klausimais atostogų metu – sakė V. Lakis-Mičienė. – Juolab kad šiandienos paaugliai išsiskiria gebėjimu sutelkti dėmesį į keletą veiklų, tad jei vaikas pramogaudamas prie baseino parašys draugams žinutę ar nusiųs asmenukę, dar nereiškia, jog jis per mažai įsitraukęs į atostogas ar buvimą su šeima.”

I. Aukštuolytė pastebi, jog pastaruoju metu interneto ryšys viešbutyje ir apie jį esančioje teritorijoje šeimoms su paaugliais – vienas didžiausių pranašumų. „Internetas paaugliams užtikrina galimybę atostogų metu palaikyti nuolatinį ryšį su draugais. Pastarasis Europos šalyse prieinamas paprasčiau tiek pačioje šalyje, tiek viešbučiuose. Tuo tarpu vykstantiesiems tolesnėmis kryptimis, pvz., į Egiptą ar Turkiją, pravartu pasidomėti interneto sąlygomis ir įkainiais”, – sakė I. Aukštuolytė.

Ar užtikrinote vaikui privatumą?

Daugiau komforto ne tik sau, bet ir vis labiau savarankiškais norintiems būti paaugliams suteiksite, viešbutyje pasirinkdami privatumą garantuojantį „Family Room” tipo numerį. Ir nors dažniausiai jie kainuoja kiek brangiau nei standartinis kambarys su papildomomis lovomis, pailsėsite kur kas labiau, kuomet miegosite atskiruose kambariuose, o paaugliui nereikės dalintis lovos su broliais ir seserimis.

Tuo tarpu V. Lakis-Mičienė pabrėžė, jog apgyvendinimo tipą lemia ir šeimos įpročiai. „Jautrumu pasižymintys paaugliai vertina privatumą, tačiau priklausomai nuo šeimos kultūros jie lygiai taip pat gali jaukiai jaustis ir miegodami su visais palapinėje ar tiesiog kemperyje. Arba priešingai, jei namie yra pratę kitaip, jiems gali būti nepatogu net ir puikiausiam viešbutyje atskiruose kambariuose”, – aiškino psichologė.

Tarp dažniausiai girdimų pageidavimų viešbutyje taip pat ir vėlyvi pusryčiai – mat paaugliams, trokštantiems atsipūsti nuo ankstyvos mokslo metų rutinos, geros atostogas dažnai asocijuojasi ir su pasilepinimu kiek ilgesniu nei įprastai miegu.

„Geriausia rinktis kelionės paketą su maitinimo sistema „Viskas įskaičiuota”, kuomet pusryčiai švediško stalo principu prasideda maždaug apie 7 val. ir tęsiasi iki 10–11 ar net 12 val. Vėliau atsidaro bufetas, kur tiekiami ir vėlyvieji pusryčiai, – pasakojo I. Aukštuolytė. – Prie baseino ar paplūdimyje taip pat veikia barai, kurie gamina paauglių mėgstamą maistą: picas, mėsainius ir kitus užkandžius. Paauglystėje užkandžiauti norisi daugiau, o sistema „Viskas įskaičiuota” leidžia rinktis iš įvairaus asortimento, valgyti dažnai, neskaičiuojant papildomų išlaidų.”

Pažinimą paverskite interaktyviu žaidimu

Populiariausios kryptys poilsiui su šeima – Turkija ir Egiptas. „Jose esantys viešbučiai už itin prieinamą kainą gali pasiūlyti kokybiškų ir įdomių paslaugų, kurios idealiai tinka vaikams ir paaugliams. Yra viešbučių, turinčių specialius klubus paaugliams, nuosavus boulingo takus, kino teatrus, žaidimų aparatus ir pan. Kadangi vaiko nebereikia leisti pramogauti į atskiras įstaigas, išvengiama papildomų išlaidų ir kur kas ramiau, kai vaikas leidžia laiką saugioje aplinkoje”, – aiškino I. Aukštuolytė.

Tuo tarpu labiau į pažinimą orientuotą poilsį mėgstančioms šeimoms parankiau rinktis Maljorką, Tenerifę, Fuerteventūrą, Sardiniją, Neapolį, taip pat Kiprą, Graikijos salas ir kt. Šios kryptys poilsiautojus traukia geru oru, išpuoselėtais paplūdimiais, taip pat ir išskirtinio grožio gamta bei lankytinų vietų gausa. O dauguma viešbučių jose siūlo ir poilsį be rūpesčių su sistema „Viskas įskaičiuota”.

„Šiuolaikinius vaikus vis sunkiau sudominti veikla, kuri nėra nukreipta į išmaniąsias technologijas, tačiau svečios šalies pažinimą paverskite interaktyviu žaidimu. Pavyzdžiui, surenkite išvyką išsinuomotais motoroleriais ar automobiliais pagal išmaniuosiuose telefonuose pačių sudarytą maršrutą, o sustoję prie lankytinų objektų fiksuokite šeimos įspūdžius smagiose asmenukėse. Taip ne tik turiningai praleistas laikas, bet ir papildytas šeimos nuotraukų albumas – garantuotas!”.

Mano išsaugoti straipsniai