Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kaip ikimokyklinio bei priešmokyklinio amžiaus vaikams skiepyti meilę mūsų tautos istorijai?

Kaip ikimokyklinio bei priešmokyklinio amžiaus vaikams skiepyti meilę mūsų tautos istorijai?

Nuolat girdime ir patys kalbame apie tai, kad tautiškumas turi būti ugdomas nuo mažų dienų. Kartais sąmoningai ar nesąmoningai renkamės tautines spalvas, simbolius, motyvus. Bet jų esmę vaikams paaiškiname ir akcentuojame ne taip dažnai. Ugdyti sąmoningą asmenybę yra didelis ir prasmingas procesas, kuris turi lydėti vaiką nuolat, ir šeimoje, ir ugdymo įstaigoje. Ikimokyklinio amžiaus vaikai labai nuoširdžiai priima ugdytojų, tėvų, aplinkinių skleidžiamą informaciją. Ypatingi įspūdžiai giliai palieka atmintyje ir lydi visą gyvenimą.

Mes, Vilniaus lopšelio-darželio „Žiogelis“ mokytojos,  ieškome, kaip priimtinais būdais sužadinti vaikų norą gerbti protėvių paveldą, perimti mūsų tautos vertybes, tautosaką, didžiuotis tautinių rūbų, juostų įvairove ir jų raštais. Organizuodami veiklas, renginius, stengiamės, kad būtų įtrauktas ne tik kiekvienas vaikas, bet ir jo šeima, bendruomenė ir visa įstaiga.

Mūsų įstaigoje kiekvienais metais organizuojamos tradicinės tautinės šventės, nes manome, kad būtent tokių švenčių metu palanku supažindinti vaikus su tautiniu paveldu. Švenčiamos šventės ir organizuojami renginiai: „Trys karaliai, „Pusiaužiemis“, „Užgavėnės“, „Velykos“, „Kaziuko mugė“, Advento vakaronės, „Kalėdos“. Prieš šventes vaikai supažindinami su tautos tradicijomis, tautosaka, papročiais. Iš savo praktikos pastebėjome, jog pasiruošimas šventei ir pati šventė vaikams yra svarbus įvykis, kurio metu įsimenama daug informacijos ir taip ugdomas vaikų tautinis tapatumas.

Ugdant kalbinius gebėjimus, mes naudojame tautosaką, tuo siekiame nuo pat mažens ugdyti tautinės savimonės jausmą, puoselėti gimtąją kalbą.

Šiais metais minint Vilniaus 700 metų gimtadienį, bendradarbiaujant su Ribiškių bendruomene, pakvietėme į darželį unikalią keliaujančią parodą. Tai ilgiausia lietuvių vienybės juosta pasauliui, tęsianti savo kelionę Vilniaus ugdymo ir švietimo įstaigose. 

Ilgiausia tautinė juosta pasauliui
Ilgiausia tautinė juosta pasauliui
Darželio nuotrauka

Laukiant parodos, kilo idėjų, kaip artimiau supažindinti vaikus su audimo ir juostų pynimo menu. Pirma, su vaikais apsilankėme Pavilnio Bendruomenės namuose, kur audėja Rimantė Jakelaitienė pravedė audimo autentiškomis staklėmis pamoką. Vaikai patys išbandė audėjo amatą, susipažino su įvairiomis audimo priemonėmis ir būdais, mažomis ir didelėmis audimo staklėmis, praturtino savo žodyną retai vartojamais žodžiais. Vaikai patyrė daug įspūdžių bei teigiamų emocijų.  

Audimo pamoka
Audimo pamoka
Darželio nuotrauka

Audimo pamoką pratęsėme darželyje. Grupėse vaikai su mūsų pagalba bandė pinti juostas, mes pasakojome vaikams apie juostų raštus ir jų reikšmes. Mažieji „audė“ juostas naudodami popierių, plastiliną, siūlus, ir net kartu pasigamintas savadarbes audimo stakles.

„Austi“ ir domėtis audimo menu taip patiko, jog sumanėme organizuoti Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, tėvų (globėjų) ir pedagogų kūrybinių darbų parodą „Vaikų vienybės tautinė juosta – Vilniui“.

Parodos tikslas – skiepyti tautines vertybes, ugdyti vaikų meninius gebėjimus, skatinti kūrybiškumą, iniciatyvumą ir saviraišką, plėtoti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, pedagogų, tėvų kūrybinės galias, tautiškumą, patriotiškumą ir meilę savo kraštui. Darbus parodai pateikė ne tik mūsų darželio pedagogai, bet ir vaikų tėveliai, kurie namuose kartu su vaikais sukūrė originalias tautines juostas, taip pat penki Vilniaus lopšeliai-darželiai.

Paroda
Paroda
Darželio nuotrauka

Kovo 20 dieną pas mus į darželį  atkeliavo unikali tautodailininkės Birutės Antaninos Janavičienės sukurta juosta. Ją meistrė audė 100 dienų. Tai ilgiausia lietuvių vienybės juosta pasauliui, kurios ilgis siekia 326,47 m., plotis 3,5 cm., o svoris 12 kg. Ši juosta 1999 metų vasario 15 dieną buvo iškelta į Vilniaus televizijos bokštą, minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją.

Gavę juostą, darželio teritorijoje organizavome juostos pristatymą, papasakojome jos istoriją, kartu su vaikais, jų tėvais, kitais bendruomenės nariais apjuosėme ja viso darželio vaikus ir patį darželį. Vaikai ir suaugusieji susitelkė, pajuto vienybės jausmą, eidami, dainuodami ir laikydami savo delnuose juostą.

Tautinė juosta apkabino visą darželio bendruomenę
Tautinė juosta apkabino visą darželio bendruomenę
Darželio nuotrauka

Vėliau juosta nukeliavo į parodą, nes būtent dėl jos kilo parodos idėja, ji buvo pagrindinis jos eksponatas. Parodą vainikavo įspūdingas baigiamasis renginys, kuriame dalyvavo darželio bendruomenė, svečiai ir Ribiškių bendruomenės atstovai. Renginį atidarė vaikų deklamuojamas Kęstučio Šukevičiaus eilėraštis „Tautinė juosta“.

Tautiniais drabužiais pasipuošusios mergaitės su Lietuvos vėliavos spalvų juostomis pašoko užburiantį, fantastišką šokį. Renginį pratęsė mūsų pasakojimas apie Lietuvos tautinių juostų istoriją.

Mano išsaugoti straipsniai