53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Paskubėję į šį pasaulį: kada gimę naujagimiai yra neišnešioti

Paskubėję į šį pasaulį: kada gimę naujagimiai yra neišnešioti

Vis daugiau kūdikių gimsta neišnešioti. Lietuvoje iki 37-osios nėštumo savaitės gimsta apie 6 proc. naujagimių. Tačiau tikimybė, kad neišnešiotas kūdikis išgyvens, vis didėja.

Geros galimybės

Kūdikiai laikomi neišnešiotais, jei gimsta prieš 37-ąją nėštumo savaitę. Lietuvoje kasmet gimsta apie du tūkstančius tokių naujagimių. Intensyvios medicininės pagalbos labiausiai reikia tiems, kurie gimsta sverdami mažiau nei 1500 gramų. 

Vis auga ir labai mažų neišnešiotų kūdikių skaičius. Pagrindinė šio reiškinio priežastis yra ta, kad pirmą kartą gimdančios moterys – vis vyresnės.

Vos prieš trisdešimt metų daug neišnešiotukų beveik neturėjo galimybės išgyventi. Medicinos pažanga stipriai pagerino tokių mažylių perspektyvas. Dabar jau išgyvena didžiuma (apie 90 proc.) gimusiųjų per anksti – ir dažniausiai jie nepatiria didelės žalos. Pirmiausiai tai pasakytina apie naujagimius, gimusius po 26-osios nėštumo savaitės.

Visiškai mažučiams neišnešiotukams, sveriantiems mažiau nei 500 gramų ir gimusiems dar iki 25-osios nėštumo savaitės išgyvenimo tikimybė kiek mažesnė – 75 procentai.

Švelnus elgesys

Tyrimai rodo, kad neišnešioti kūdikiai geriausiai jaučiasi, kai aplinka paiso jo poreikių ir mažieji prižiūrimi pagal „minimalių veiksmų“ principą.

Tai reiškia, kad ligoninės personalas visas procedūras su neišnešiotukais turi atlikti kuo atsargiau. Be to, tokie mažyliai nebeakinami halogeninėmis lempomis. Šviesą slopina audeklu pridengti inkubatoriai.

Anksčiau mažylius į inkubatorių guldydavo nuogus, viduje buvo „plika“ ir sterilu. Šiandien minkštas žaisliukas inkubatoriuje ar kūdikiui įrengtas „lizdelis“ skleidžia papildomą šilumą, kurios laipsniais neišmatuosi.

Pritilo ir triukšmas. Medicininiai prietaisai dabar dirba žymiai tyliau, o dauguma įspėjimų personalui perduodami tik optiškai.

O svarbiausia, kad į šiuos skyrius įleidžiami tėvai, nes fizinis kontaktas ir psichinis ryšys gerokai pagerina vaiko raidą. Pavyzdžiui, daug klinikų Europoje praktikuoja vadinamąjį kengūros metodą – jei tik mažylio sveikatos būklė stabili, vaikelis paguldomas tiesiai ant mamos ar tėčio krūtinės, nors ir prijungtas prie dirbtinio kvėpavimo. Matavimai byloja, kad tokia artuma leidžia mažyliams kvėpuoti gerokai giliai ir ramiau.

Pagalba tėvams

Grįžti namo be vaiko ir laukti, kol ankstukas sustiprės intensyvios priežiūros palatoje – tai sunku pakelti daugumai neinešiotukų tėvų. Suartėjimas ir pokalbiai su kitais žmonėmis geriausiai padeda įveikti nerimą dėl mažylio.

Ligoninėse, kur yra neišnešiotukų skyriai, buriamos ir savipagalbos grupės, kuriose susitinka ir bendrauja tėvai.

Neretai praeina ne viena savaitė, iki per anksti gimęs kūdikis išleidžiamas iš ligoninės namo. Per jas ne vieni tėvai vaikšto į ligoninę kaip į darbą, kad kuo daugiau laiko praleistų su vaiku.

Naudingos nuorodos:

Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacija “Neišnešiotukas”: www.neisnesiotukas.lt, https://www.facebook.com/neisnesiotukas/.

Šeimos gerovės specialistai „Padedu augti“, www.padeduaugti.lt, https://www.facebook.com/padeduaugti/.

Mano išsaugoti straipsniai