Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Susilaukti dvynių padėjo Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atliktos išskirtinės procedūros

Susilaukti dvynių padėjo Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atliktos išskirtinės procedūros

Dėl rizikingo nėštumo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose pernai atsidūrusi uostamiesčio gyventoja netrukus sužinojo apie diagnozuotą dvynių transfuzijos sindromą.

Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Vaisiaus medicinos centro vadovės gydytojos akušerės ginekologės doc. dr. Eglės Machtejevienės, dvynių transfuzijos sindromas pasireiškia identiškiems dvyniams, turintiems bendrą kraujagyslių tinklą placentoje. Esant tokiai būklei ir nepradėjus reikalingo gydymo, abu vaikai gali žūti. Vienas vaisius kenčia dėl kraujo pertekliaus, ir išsivysto širdies nepakankamumas, tuo metu kitas vaisius kenčia dėl „kraujotakos bado“, ir jam vystosi inkstų nepakankamumas.

NAUJIENA: žurnalą TAVO VAIKAS jau galite pirkti internetu. Įsigyti galite ir senesnių žurnalų. SPAUSKITE ČIA.

Akušerijos ir ginekologijos klinikoje gydytojas akušeris ginekologas Jonas Ulevičius, diagnozavęs dvynių transfuzijos sindromą, moterį ramino, kad viskas išgydoma ir kontroliuojama. Ieškodama pagalbos, klaipėdietė jau ruošėsi vykti gydytis į Švediją, nes Lietuvoje jai reikalingos procedūros iki šiol nebuvo taikomos, o be jų mažylių nepavyktų išsaugoti.

Tačiau netrukus pacientė buvo informuota, kad ligoninės specialistai turi visą reikalingą aparatūrą, o procedūros sėkmingumą ir saugumą užtikrins į Lietuvą atvykstantis Leideno universiteto medicinos centro docentas Fransas J. Klumperis. Netrukus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose pirmą kartą šalyje sėkmingai atlikta dvynių transfuzijos sindromui gydyti kraujagyslių lazerio koaguliacija.

Kauno klinikų atstovės Eglės Audickaitės teigimu, dvynių transfuzijos sindromas pradėtas pažangiai gydyti 2008-aisiais, moteris siunčiant į Europos vaisiaus medicinos centrus. Juose dažnai atliekamos placentos kraujagyslių jungčių lazerio koaguliacijos, ir yra sukaupta reikalinga patirtis naujagimių išsaugojimui.

„Tačiau pasitaiko atvejų, kai pacientės negali arba joms sudėtinga vykti į kitą šalį. Taip nutiko ir šį kartą, – sakė gydytoja doc. dr. E. Machtejevienė. – Ši pacientė turi klausos negalią, todėl turėjome pasirūpinti, kad visos procedūros, norint išsaugoti dvynukus, būtų atliktos Kauno klinikose. Turėjome visą tam reikalingą aparatūrą, mus konsultavo iš kitos ligoninės atvykęs doc. F. J. Klumperis, procedūroje dalyvavo mūsų ligoninės daugiadalykė komanda – visa tai nulėmė sėkmingą nėštumo baigtį.“

Berniukai gimė gruodžio 29 dieną: vienas naujagimis svėrė 1646 gramus, kitas – 1340 gramų. Abu buvo iš karto nuvežti į Naujagimių intensyviosios terapijos skyrių, kuriame praleido dvi paras. Jiems taikyta kvėpuojamoji terapija, skiriami antibiotikai, o būklei pagerėjus, po kelių dienų jie perkelti į Naujagimių ligų skyrių.

„Šiuo metu vaikai jau patys kvėpuoja, tačiau dar maitinami per zondą. Taip pat papildomai skiriami vitaminai. Tėvų meilė ir rūpestis padeda jiems sveikti greičiau“, – pasakojo Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė.

Mano išsaugoti straipsniai