Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Dienos receptas: Šokoladinis Kuršėnų vyniotinis – Kalėdų malka (Video)

Šventinis Kuršėnų vyniotinis? Kodėl gi ne. Šiandien pas mus ant stalo prancūziškas šokoladinis vyniotinis: La Bûche de Noël – lietuviškai Kalėdinė malka.

Ji susukta iš šokoladinio biskvito, pertepta puria plakta grietinėle ir aplieta prancūziško pieniško šokolado glaistu. Tai pakeista Kuršėnų vyniotinio versija – šokoladinė improvizacija.

Nors vaikai balsuoja už grietinėlės kremą, man labiau patiko grūdėtos varškės ir sviesto kremas. Todėl pasidalinsiu abiem kreminio įdaro receptais. Vienas labai gardus, kitas purus kaip debesėlis, rinktis Jums.

Lietuviškasis Kuršėnų vyniotinis

Visi lietuvaičiai žino, kad Kuršėnų vyniotinis kilęs iš Žemaitijos. Recepto autore įvardijama Kuršėnų gyventoja Eugenija Dragūnienė. Kokie ingredientai naudojami šiam visiems nuo vaikystės žinomam vyniotiniui pagaminti turbūt žino kiekviena šeimininkė.

Iškepamas purus biskvitas, pertepamas varškės, kondensuoto pieno ir sviesto kremu. Lietuviai šį desertą planuoja sertifikuoti kaip tautinį paveldą. Bet ar tikrai mes vieninteliai pasaulyje gaminame vyniotinį?

Kuršėnų vyniotinis iš pagonių laikų?

Keliaudama po padaulį supratau, kad žmonės visame pasaulyje panašūs. Dažniausiai skiriasi klimatas ir pagal jį auginamas maistas. Priklausomai nuo užaugusio derliaus žmonės sukuria įvairiausius patiekalus. Skiriasi tik prieskoniai ir patiekimas.

Ar žinojote, kad tokius kaip mūsų cepelinus valgo Švedijoje, Norvegijoje ir Vokietijoje. Kalbant apie Kuršėnų vyniotinį, prancūzai ir amerikiečiai turi savo vyniotinio versiją. Šokoladinį vyniotinį jie valgo per žiemos šventes.

Prancūzišką Kuršėnų vyniotinį arba Kalėdų rąstą 1870 metais žiemos šventėms sukūrė Paryžiuje gyvenęs konditeris. Jis vadinamas Bûche de Noël.

Senais pagoniškais laikais žmonės gyveno pagal saulės ciklus. Gruodžio 21 d. šiaurinio pusrutulio gyventojai švęsdavo žiemos saulėgrįžą. Buvo deginami laužai, kurie simbolizavo naujos pradžios įžiebimą ir naują saulės ciklą. Per žiemos saulėgrįžą visame šiaurės pusrutulyje yra trumpiausia diena ir ilgiausia naktis ir po jos dienos pradeda pamažu ilgėti.

Laikui bėgant senos geros tradicijos su laužų deginimais ir šokiais išnyko, o Kalėdos pasikeitė į dekoracijų, dovanų pirkimo ir persivalgymo šventę.

Kaip gaminamas Šokoladinis Kuršėnų vyniotinis?

Šio prancūziško Kalėdų rąsto sudėtis truputį skiriasi nuo lietuviškojo Kuršėnų vyniotinio. Bûche de Noël – tai susuktas šokoladinis biskvitas, papuoštas pieniško šokolado glajumi. Šokoladinis glajus suformuojamas taip, kad vyniotinis būtų panašus į malką, ir jo paviršius būtų panašus į žievę. Viduje šokoladinis vyniotinis perteptas plaktos grietinėlės kremu.

Lietuviškame Kuršėnų vyniotinyje nėra nei šokolado nei grietinėlės, tačiau jis tinka bet kokiai progai ir niekuo nenusileidžia Prancūziškajam pusbroliui. Jis lengvas minkštas ir purus. Noriu Jus padrąsinti eksperimentams.

Kremas. Varškę galite drąsiai pakeisti grietinėle. Svarbu, kad kremas būtų ne per daug drėgnas. Man skaniausias įdaras iš grūdėtos varškės, kuri yra drėgnesnė, todėl visada ją sudedu į sietelį ir palieku, kad nubėgtų skysčių perteklius. Įdaras negali būti per skystas. Vyniotinis nebus standus, gali ištežti.

Biskvitas. Svarbiausia neperkepti biskvito. Perkepęs jis bus sausas, praras elastingumą, plyšinės, o įdaras veršis lauk. Kai kurie konditeriai gamindami biskvitą deda krakmolo. Man su krakmolu pagamintas biskvitas atrodo prastesnės tekstūros nei be jo, todėl mano biskvitas be krakmolo. Kepimui naudokite standartinę negilią kvadratinę arba stačiakampę kepimo skardą, kuri būna jau perkant orkaitę. Tešlą išklokite per visą plotą. Jeigu norite balto biskvito, vietoj kakavos dėkite miltus.

Idėjos. Įdarą galite koreguoti pagal savo fantaziją. Prie šio vyniotinio labai tiktų lazdyno ar bet kokie kiti jūsų mėgstami riešutai. Šalia grietinėlės ar varškės kremo naminė karamelė. O kodėl gi ne? Eksperimentuokite!

Šokoladinis Kuršėnų vyniotinis ingredientai:

Biskvitas:

  • 5 kiaušiniai
  • 60 g cukraus
  • 60 g miltų
  • 10 g kokybiškos kakavos be pieno miltelių ir cukraus

Kremas (pasirinkite vieną):

Varškės ir sviesto:

  • 400 g grūdėtos varškės, būtina sudėti į sietelį ir paliktį nuvarvėti skystį
  • 3 valgomieji šaukštai kondensuoto pieno
  • 160 g kambario temperatūros sviesto

Grietinėlės:

  • 400 g grietinėlės
  • 3 šaukštai kondensuoto pieno
  • vanilinio cukraus

Glaistas:

  • 300 g kokybiško pieniško šokolado (naudojau prancūzišką Cote D’or)
  • 200 g grietinėlės, pieno arba augalinio pieno

Gaminimo eiga:

Biskvitas

1. Orkaitę įkaitiname iki 200°C. Į kepimo skardą įtiesiame kepimo popierių, jį plonai patriname sviesto gabaliuku. Tada sviestą į popierių įtriname pirštais, kad pasiskirstytų labai plonai ir tolygiai.

2. Miltus persijokite sumaišome su kakava ir sudedame į sietelį.

3. Kiaušinius atsargiai sumušame į dubenį, šaukštu išimame trynius, sudedame į atskirą indą. Į trynių indą suberiame cukrų ir plakame, kol masė pabals. Trynių masė turi tapti šviesiai geltona, o tūris padvigubėti.

4. Kitame dubenyje baltymus išplakame iki standžių putų, atsargiai įmaišome į trynių masę. Turėkite omenyje, kad plakant baltymus labai svarbu sausas indas. Jeigu pateks bent lašelis vandens į baltymų masę gerai išplakti nepavyks. Baltymus ir trynius plaku rankiniu plaktuvu ir jiems naudoju dvi atskiras šluoteles.  Jeigu neturite kelių šluotelių plakti pradėkite baltymus.

5. Į sumaišytą ir išplaktą kiaušinių masę pamažu sijojame miltus su kakava. Viską darome palaipsniui kol gausis vientisa masė.

6. Paruoštą biskvito tešlą paskirstome ant skardos išklotos kepimo popieriumi. Nepamirškite popieriaus patepti sviestu. Viršų atsargiai paskirstome peiliu. Dedame į orkaitę įkaitintą 200°C 9 minutėms. Kepkite kol biskvitas truputį pakils ir paruduos.

7. Ant ką tik iš orkaitės ištraukto biskvito uždedame švarų virtuvinį rankšluostį ir kartu su juo, nenuėmę kepimo popieriaus susukame į vyniotinį.  Paliekame atvėsti. Per tą laiką pasiruošiame kremą.

Kremas

8. a)Nusausintą grūdėtą varškę sudedame į indą kartu su kubeliais supjaustytu kambario temperatūros sviestu. Dedame tris šaukštus kondensuoto pieno. Su elektriniu rankiniu trintuvu viską sutriname iki vientisos masės.

b) Jeigu norite puraus kaip debesėlis kremo, vietoj varškės ir sviesto galite naudoti grietinėlę. Ją suplakite su vaniliniu cukrumi kol ji pasidarys tiršta ir taps sunku plakti. Šaukštu įmaišykite kondensuotą pieną.

9. Išvyniojame atvėsusį biskvitą, nuimame rankšluostį. Ant jo tolygiai paskirstome paruoštą pasirinktą kremą. Palikite apie 1 cm nuo kraštų. Aš pradžioje naudojau šaukštą, tada silikoninę mentelę, o galiausiai viską išlyginau ilgu mėsos peiliu.

10. Šokoladinis Kuršėnų vyniotinis pradedamas vynioti pamažu lengvai suspaudžiant ir atplešiant popierių. Susukę vyniotinį, jį susukame į kepimo popierių ir padedame bent 1-2 valandoms į šaldytuvą, kad sustingtų. Geriausiai palikti nakčiai.

Tada pasiruošiame glaistą. Glaistas gaminamas iš pieniško šokolado ir grietinėlės.  Jeigu norite pasigaminti pieniško šokolado glaistą proporcijos turėtų būti 3 dalys šokolado : 2 grietinėlės. Jeigu norite juodojo šokolado glaisto – jis maišomas 1 : 1 šokoladas su grietinėle.

Receptą rasite čia: Šokoladinis glaistas.

Šaltinis: www.maistasantstalo.lt

Mano išsaugoti straipsniai