Kodėl kai kuriems vaikams iš nosies ima bėgti kraujas? Ar tai ligos pranašas, ar atsitiktinumas, dėl kurio neverta nerimauti? Įvardijame 8 skirtingas priežastis, kodėl iš nosies gali bėgti kraujas ir aptariame, kaip tuomet padėti vaikui.
Nosies gleivinėje yra smulkių kraujagyslių tinklas. Jį dengia plona gleivinė, todėl nosies kraujagyslės yra lengvai pažeidžiamos. Jomis tekantis kraujas sušildo į plaučius patenkantį orą, o į gleivinę iš kraujagyslių atkeliavę antikūnai saugo nuo ligas sukeliančių užkratų.
Kraujavimas iš nosies – daugelio ligų požymis. Jei tai dažnas reiškinys, gali išsivystyti mažakraujystė. Vaiką reikia nuvesti pas gydytoją, kad ištirtų ir nustatytų tikrąją priežastį bei skirtų gydymą.
8 dažniausios priežastys:
1. Pakrapštė nosį arba per smarkiai ją pūtė. Tai dažna priežastis. Pasitaiko, kad vaiko pirštas nosyje atsiranda iš nuobodulio. Kartais tai tampa įkyriu įpročiu, dėl kurio ir pradeda tekėti kraujas.
2. Peršalimo ligos. Jei vaikas suserga sloga, gripu ar sinusitu, virusai ar bakterijos paveikia nosies kraujagyslių sieneles, jos tampa trapesnės. Nosies kraujagyslės gali plyšti ir gausiai kraujuoti, ypač jei vaikas stipriai pučia nosį, kosėja, čiaudi. Kraujagyslė gali trūkti ir pakilus kūno (ar aplinkos) temperatūrai.
3. Sausas patalpų oras. Jis išdžiovina nosies gleivinę, todėl ši labai suplonėja, sutrūkinėja, tampa jautri. Vaikui čiaudint ar pasikrapščius nosį gali pakraujuoti.
4. Nosies trauma, svetimkūnis. Vaikai judrūs, o judesiai dar nėra tikslūs, todėl dažnai užkliūva, pargriūva, užsigauna ir pradeda bėgti kraujas. Mažyliai į nosytę kartais įsikiša kokią nors smulkią žaisliuko detalę, kuri pažeidžia gleivinę ir kraujagysles.
5. Aukštas kraujospūdis. Nors šis negalavimas yra būdingas suaugusiesiems, tačiau kraujospūdis gali „šokinėti” ir vaikui, ypač, jei serga širdies liga, turi ydą.
6. Kraujo liga, vitaminų stoka. Gausaus kraujavimo iš nosies priežastis gali būti kraujo liga, kraujo bei jo krešumo veiksnių gamybai reikiamų vitaminų stoka (ypač vitamino C). Kai blogai kreša kraujas, šnypščiant, valant ar pakrapščius nosį pradeda gausiai kraujuoti.
7. Nosies ertmės kraujagyslių pokyčiai, kreiva nosies pertvara. Išsiplėtusios, per arti gleivinės esančios kraujagyslės, yra greitai pažeidžiamos, kraujuoja.
8. Hormonų pokyčiai. Tai labiau būdinga paauglystėje. Paauglei gali bėgti kraujas iš nosies, nes lytinių organų ir nosies ertmės gleivinė bei audiniai yra panašūs, todėl gali panašiai reaguoti į hormoninius pokyčius.
Kaip padėti vaikui?
Nuraminkite vaiką, nes jaudinantis ir verkiant kyla kraujospūdis ir kraujas teka dar smarkiau. Vaiko neguldykite, nes kraujas bėgs dar stipriau. Geriau pasodinkite ir šiek tiek palenkite galvą į priekį (jokiu būdu negalima jos atlošti) ir pirštais suspauskite nosies sparnelius. Užspaudus plyšusią kraujagyslę sparčiau kreša kraujas, greičiau liaujasi bėgti.
Į nosies landą, iš kurios bėga kraujas, įdėkite vatos ar nosinės tamponą taip, kad jis kyšotų ir būtų lengviau ištraukti. Po 5-10 minučių atsargiai ištraukite.
Tinka į medžiagą ar rankšluostį įvynioti ledo arba sudrėkinus šaltu vandeniu uždėti ant nosies, ties tarpuakiu.
Sustabdę kraujavimą neduokite vaikui gerti karštų gėrimų. Jie plečia nosies kraujagysles, todėl vėl gali pradėti bėgti kraujas. Kai jau kraujas baigia tekėti, paaiškinkite vaikui, kad nepūstų nosies ir nekrapštytų susidariusių kraujo krešulių.
Vaikui, kuriam iš nosies dažnai bėga kraujas, nupirkite vitaminų, stenkitės, kad maiste nestigtų vitamino C (jo yra erškėtuogėse, citrusiniuose vaisiuose, kiviuose, raugintuose kopūstuose).
Vaiką būtinai nuveskite pas gydytoją. Jis skirs kraujo tyrimą, nustatys, ar pakanka trombocitų, nuo kurių priklauso, kaip kreša kraujas, bei kitus rodmenis.