Kai kūdikis gimsta, tėvams smalsu, kokios spalvos akis jis paveldėjo – mamos ar tėčio. Tačiau medikams daug svarbiau, kad vaiko akys būtų sveikos. Šie išvardinti požymiai padės atpažinti dažniausių vaiko akių ligų požymius.
1. Užakęs ašarų latakas
Gimstant plėvelė kanalėliuose turi suplyšti, kad ašaros sutekėtų į maišelį prie nosies. Kartais ši plėvelė lieka sveika. Ir net ne vienos, bet abiejų akių. Tada kampuose prisikaupia pūlių, o jos pačios būna sklidinos skysčio. Nosis nėra vilgoma ašaromis ir naujagimiui sunku kvėpuoti, gali prireikti itin skubios pagalbos kuo greičiau atverti ašarų latakus. Jei vaikas nedūsta, galima palaukti iki trijų mėnesių. Atliekant procedūrą skiriamas vietinis nuskausminimas, latakams išvalyti užtenka vos kelių minučių. Po procedūros akys nustoja ašaroti ir pūliuoti. Kartais ašarų latakai savaime atsiveria maždaug iki vienų metų.
2. Uždegimas
Jei naujagimis gimsta sirgdamas akių uždegimu, akys gali ne tik pūliuoti. Gali skirtis vyzdžių dydis, rainelių spalva, o baltmė būti paraudusi. Vėliau akių junginės uždegimu (konjunktyvitu) mažylis gali susirgti į jas patekus bakteriniam ar virusiniam užkratui. Jei uždegimą sukelia bakterijos, akys parausta, ašaroja, pūliuoja, rytais vokai būna sulipinti traiškanų, o sergant virusinės kilmės uždegimu jos nepūliuoja arba pūliuoja mažai, išskyros būna vandeningos. Tinkamai (kaip skyrė gydytojas) lašinant ir laikant vaistukus uždegimas nesunkiai išgydomas. Dažno kūdikio akys ne pūliuoja, o tik traiškanoja. Jas pakanka atsargiai valyti vatos tamponėliu, suvilgytu atvėsusiu virintu vandeniu.
3. Žvairumas
Neretai tėvams atrodo, kad kūdikis žvairuoja. Toks įspūdis gali kilti, kai dalį akies (šalia nosies) dengia trečiasis vokas ir nematyti akies obuolio baltmės arba yra užkritęs vienos akies vokas, labiau įkritusi viena akis. Kūdikio akyčių judesiai iki dviejų keturių mėnesių dar nesuderinti, nėra abiakės regos, todėl vaikelis gali žvairuoti. Ryšys tarp akių atsiranda maždaug antrą mėnesį. Kai akių raida tampa įprasta, jos niekur „nebeklaidžioja“, žvairumo įspūdis dingsta. Tačiau jei tėvams neramu, gali ir anksčiau kreiptis į vaikų okulistą. O jei sulaukęs trijų mėnesių vaikas vis tiek žvairuoja, gydytojo konsultacija tiesiog būtina. Pasitaiko, kad vaikas turi įgimtą žvairumą.
Vaikui iki vienų metų daug dažniau akytės pakrypsta dėl raumenų pokyčių. Jei taip nutinka, mažylį reikia operuoti, kai sulaukia dvejų ketverių metukų. Kai vaikas žvairuoja dėl didelės toliaregystės, trumparegystės ar astigmatizmo, liga išnyksta laiku paskyrus akinius arba pradėjus dengti sveiką akį (kad žvairoji įprastų prie darbo), mankštinti. Bet kartais prireikia operacijos (sulaukus vienų ar trejų metukų). Būna, ne vienos.
4.Traumos
Kūdikis akis gali susižeisti žaislo ar kokio nors daikto aštriu kampučiu. Jau vaikštantis mažylis dažnai parpuola kieme ir gali susižeisti akis. Jei tėvai to nematė, supūliavus akytei nueina į vaistinę ir nuperka lašiukų nuo akių uždegimo, užuot kreipęsi į gydytoją, kuris ištrauktų svetimkūnį, suteiktų kitą reikiamą pagalbą. Apmaudu, bet kai kuriems per vėlai pas gydytoją patekusiems vaikams akių traumos pasekmės būna skaudžios. Todėl supūliavus akiai tėvai turėtų nieko nelaukdami kreiptis į gydytoją, kad šis nustatytų priežastį ir skirtų gydymą.
5. Retinopatija
Vaiko, kuris gimsta anksčiau laiko, akių tinklainės kraštuose gali suvešėti jungiamasis audinys, kuris ilgainiui perauga į stiklakūnį, atitraukia tinklainę ir į ją nepatenka šviesos spinduliai. Vaikas nemato viena arba abiem akimis. To išvengti padeda vyzdžius plečiantieji lašiukai ir laiku atlikta operacija (prišaldoma tinklainė).
6. Toliaregystė
Ši yda dažniausia, bet, laimei, galinti mažėti. Kūdikis silpnai mato artimus daiktus, todėl sulaukęs šešių devynių mėnesių jau turi nešioti akinukus. Jie būtini, nes apsaugo ir nuo žvairumo, gerina psichomotoriką, kūdikis būna geriau nusiteikęs, noriau bendrauja. Be akinių gresia silpnaregystė, nes atsiranda pokyčių regos centruose. Tada norint pagerinti regą reikia ilgą laiką nuolat nešioti akinukus ir dengti gerai matančią akytę.
7. Trumparegystė
Jei akių galia laužti šviesos spindulius yra per stipri, kūdikis silpnai mato tolimus daiktus. Nedidelio laipsnio liga gali savaime išnykti, tačiau gydytojas turi vaikučio akis dažnai tikrinti. Tad reikia paisyti patarimo, kada vėl ateiti. Didelė trumparegystė niekur nedings. Nuo šešių mėnesių kūdikiui reikia akinių.
8. Astigmatizmas
Tai akių būklė, kai jos skirtingai laužia šviesos spindulį įvairiose plokštumose, todėl aiškų tašką mato kaip blankią, be ryškių kontūrų dėmę. Nuo pusės metų nešiojami akiniai pagerina akies terpių laužiamąją galią ir suteikia regai aštrumą.
9. Katarakta
Lęšiuko drumstis gali būti įgimta. Kataraktą galima įtarti, jei vaiko akies vyzdys yra pilkas arba su pilkomis dėmėmis. Tai pastebėjus būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Jis paskirs operacijos laiką. Įprasta operuoti nuo dviejų mėnesių iki vienų metukų. Neoperuojant akytės į tinklainę nepakliūva šviesos spinduliai, vaikas nemato.