Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Gydytoja primena tėvams: metas grįžti prie planinių skiepų

Gydytoja primena tėvams: metas grįžti prie planinių skiepų

COVID-19 pandemija sujaukė dalies vaikų planinių skiepų tvarką. Įvestas karantinas apribojo poliklinikų paslaugas, beveik nutraukė tėvų vizitus pas gydytojus, o tai turėjo įtakos ir sumažėjusioms skiepijimosi aprėptims. Gydytojų teigimu, nutraukiant skiepijimą, kyla infekcinių ligų protrūkių rizika. Vaikai gali dažniau susirgti tokiomis pavojingomis ligomis kaip tymai, raudonukė ar užsikrėsti meningokokine B tipo infekcija. 

Nors Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikė rekomendacijas, jog pandemijos metu ypač svarbu tęsti vakcinaciją, tačiau dalis tėvų dėl įvairių priežasčių nusprendė vaikų skiepus atidėti. Šiuo metu Lietuvos poliklinikoms atnaujinus planines sveikatos priežiūros paslaugas, gydytojai kviečia tėvelius kuo skubiau susisiekti su šeimos gydytoju ir atnaujinti skiepijimą pagal vaikų skiepų kalendorių.

Šeimos gydytoja Izabelė Juškienė pataria, kodėl būtina vadovautis skiepų kalendoriumi, kaip tėvams pasiruošti vykstant į sveikatos priežiūros įstaigą ir kad gydytojas vienu metu gali paskiepyti nuo kelių ligų.

Kaip elgtis, jeigu karantino metu buvo praleistas planinis skiepas?

Viskas priklauso nuo skiepo. Jeigu karantino metu praleidžiamas nedidelis laiko tarpas, tuomet revakcinacija nėra būtina. Jeigu dėl vaiko ligos ar kitos priežasties nebuvo galimybės skiepyti laiku, šeimos gydytojas sudaro naują planą ir nustato datą skiepijimui pratęsti.

Be to, gydytojai gali vienu metu paskiepyti ir nuo kelių infekcinių ligų. Tokia praktika taikoma. Pirmenybė teikiama vakcinoms, kurios yra įtrauktos į naujagimių skiepų kalendorių, ypač nuo tymų, raudonukės ar poliomielito ir kitoms kombinuotoms vakcinoms.

Kodėl nerekomenduojama praleisti skiepijimo?

Kiekvienai vakcinai nustatomas konkretus intervalas, kad ji būtų veiksminga. Jeigu intervalas pasikeičia, užsitęsia, imuninė sistema gali susiformuoti nepakankamai. Pavyzdžiui, jeigu dvi vakcinos atliktos pagal skiepų kalendorių, o trečia uždelsta, imuninė sistema nusilpsta, ji nebeprisimena ligos sukėlėjo. Todėl vaikui susirgti tam tikra liga, pavyzdžiui, meningokoku B, tikimybė yra didesnė. Tėvams labai svarbu laikytis tvarkingo vakcinacijos grafiko.

Ką tėvai turi žinoti apie skiepų kalendorių?

Tai svarbus dokumentas, kuriuo turi vadovautis ir jį žinoti kiekvienas tėvas. Nacionalinė imunoprofilaktikos programa arba kitaip vadinamas skiepų kalendorius yra patvirtintas Sveikatos apsaugos ministerijos pagal nepriklausomos ekspertų grupės rekomendacijas. Jis sudarytas siekiant mažinti sergamumą, protrūkių tikimybę, pašalinti ir išnaikinti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas (tymai, raudonukė). Skiepų kalendorių tėveliai gali surasti ULAC tinklalapyje.

Ką patartumėte tėvams, kurie kol kas neplanuoja atnaujinti planinio skiepijimo?

Tėveliai turėtų prisiminti, kad užsikrėtus infekcine liga pandemijos metu gali būti ribotos galimybės gauti sveikatos priežiūros paslaugas, tad rizikuoti tikrai neverta. Infekcinių ligų protrūkiai gali būti pavojingesni nei pandemija.

Jeigu tėvai nenori atvykti į gydymo įstaigą dėl baimės užsikrėsti COVID-19, tai galėčiau juos nuraminti. Poliklinikose yra sudaromi sveikų ir sergančių pacientų srautai ir jie nesusikerta. Po kiekvieno paciento atliekama patalpų dezinfekcija. Esame numatę ilgesnį pacientų priėmimo laiką. Kiekvienam pacientui labai svarbu atvykti laiku, nes visas kelias iki gydytojo kabineto yra labai kruopščiai suplanuotas.

Kaip turėtų pasiruošti tėvai prieš vykdami į polikliniką?

Pagal paskutinį sveikatos ministro nurodymą, tėvai ir vaikai, vyresni nei 6 m., turi dėvėti kaukes. Po registracijos telefonu rekomenduojama atvykti ne anksčiau nei 10 min. iki vizito, kad nesusidarytų laukiančiųjų eilės. Vieną vaiką gali lydėti tik vienas suaugęs asmuo. Jeigu tėvai turi tris ar keturis vaikus, siūloma vizitus išskaidyti į keletą dienų. Tėvams reikia žinoti vaiko asmens kodą ar turėti jo asmens dokumentą, kad poliklinikos registratūroje būtų galima identifikuoti asmenį.

Jeigu tėvai nori skiepyti vaikus savarankiškai, pavyzdžiui, nuo meningokokinės B tipo infekcijos?

Visi skiepai atliekami gydytojo nurodymu. Jeigu vakcinos yra mokamos, pacientas gali pats pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje jam bus atlikti skiepai, ir kreiptis į šeimos gydytoją, kad jis sudarytų skiepų planą. Jeigu planuojama skiepyti nemokamai, tėvai turi kreiptis į tą gydymo įstaigą, kurioje yra registruotas jų vaikas.

Dėl asmeninės medicinos konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą ir dėl vizito sutarti su šeimos gydytoju.

Apie iniciatyvą

Sveikatos priežiūros bendrovė „GSK Lietuva“ kartu su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru ir gydytojų bendruomene įgyvendina šviečiamąją iniciatyvą, kuria siekiama informuoti tėvus apie skiepų vertę vaiko bei šeimos sveikatai ir priminti apie planinių skiepų svarbą švelnėjant karantinui. Dėl galimybės pasiskiepyti švelnėjant karantino sąlygoms būtina konsultuotis su šeimos gydytoju.

NP-LT-GVX-PRSR-200005 , parengta 2020 m. birželio mėn.

Mano išsaugoti straipsniai