53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaukės: saugiai ir atsakingai

Kaukės: saugiai ir atsakingai

Nors su COVID-19 gyvename jau daugiau nei pusmetį, specialistai pastebi, kad nemažai gyventojų nuo viruso plitimo saugosi netaisyklingai ir vis dar nežino, kaip tinkamai užsidėti respiratorius ar vienkartines kaukes – jas liečia per dažnai, nusiima patalpose, nešiojasi kišenėse. 

Apsaugoti save ir kitus

Vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, pirštinėmis ir pan. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jų veiksmingumą.

Reikia laikytis taisyklių

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centro gydytojo Valerijaus Morozovo teigimu, visuomenėje vis dar gausu diskusijų apie tai: gali kaukės apsaugoti nuo koronaviruso ar ne? Kai kurie mano, kad kaukes reikia dėvėti tik dėl to, kad negautum baudos.

 

„Iš tiesų kaukės gali padėti apsisaugoti nuo virusų tik tada, kai mes laikomės visų taisyklių – laikomės čiaudėjimo etiketo, plauname rankas, laikomės saugaus socialinio atstumo, dėvime kaukes ir darome tai tinkamai. Tik tada mes galime apsisaugoti patys, apsaugoti kitus ir išvengti baudų“, – sako gydytojas.

  

Anot jo, kaukes galima suskirstyti į dvi dideles grupes: viena – tos, kurios padeda apsisaugoti pačiam, kita – tos, kurios padeda apsisaugoti pačiam ir apsaugoti aplinkinius.

  

Viena populiariausių ir daugiausia vilčių teikiančių priemonių, pasak V. Morozovo, yra respiratorius. Jis gali apsaugoti žmogų nuo virusų iki 90–95 proc., bet jis visiškai neapsaugo aplinkinių. Užsidėjus respiratorių, kvėpuoti yra lengviau, nes dalis oro išeina per vožtuvą, tačiau kartu per vožtuvą išeina ir visas užkratas, jei jis yra. Todėl pačiam naudoti jį lyg ir saugu, bet jei aplink visi su respiratoriais, o tarp jų žmogus be kaukės, jis turėtų jaustis labai nesaugus.

  

Pigiausias variantas – daug­kartinės medžiaginės kaukės. Jas galima pasisiūti tokias, kokių nori, galima – ir reikia – skalbti. Didžiausias jų minusas – jeigu iki galo neuždengia nosies ir burnos ar nepriglunda, apsauga nuo virusų yra maža. „Kad galėtume sakyti, jog medžiaginė kaukė nepraleidžia lašelių, kaukėje turėtų būti nuo 3 iki 8 sluoksnių medžiagos, priklausomai nuo jos tankumo, – sako V. Morozovas. – Virusas gali prasiskverbti per bet kokią kaukę, bet virusai šiaip sau niekur neskraido – jie atkeliauja iki žmogaus su vandens lašeliu. O tuos vandens lašelius didžioji dauguma kaukių puikiausiai sustabdo.“

  

Paprasčiausia ir dažniausiai naudojama apsaugos priemonė – vienkartinė chirurginė kaukė. Gydytojas pabrėžia – vienkartinė. Jei tą pačią kaukę naudojate savaitę, nešiojatės sutrintą kažkur kišenėje, ji jūsų nuo virusų neapsaugos.

  

Ir svarbiausias dalykas, kuris galioja visoms kaukėms: jei norime, kad jos mus apsaugotų, V. Morozovo teigimu, reikia nešioti apsaugą taip, kad ji gerai priglustų prie veido, uždengtų nosį, burną, skruostus.

Kaip naudoti vienkartinę kaukę?

Vienkartinę kaukę reikia dėti spalvota puse į išorę. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad vienas jos kraštas yra kietesnis – ten įdėta vielutė, skirta išlankstyti viršutinę kaukės dalį pagal nosies formą.

  

Prieš imdami kaukę, kruopščiai nusiplaukite ar dezinfekuokite rankas, kad neužneštumėte užkrato. Paėmę kaukę, dėkite jos viršų su vielute tiksliai ant nosies, kad ją visą uždengtumėte, prispauskite vielutę, užkabinkite už ausų raištelius ir nutempkite apatinę dalį, kad uždengtų smakrą.

  

Pakeiskite kaukę nauja, kuomet dėvima tampa drėgna. Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite. Nuimant kaukę, reikėtų vengti liesti jos paviršių. Nuimkite raištelius nuo ausų ir kaukę iškart išmeskite. Po to kruopščiai nusiplaukite rankas muilu arba dezinfekuokite ir nelieskite veido.

Daugkartines kaukes būtina dezinfekuoti

Daugkartines kaukes galima dėvėti daug kartų, tačiau po kiekvieno dėvėjimo jas būtina gerai išskalbti ir dezinfekuoti.

  

Skalbiant kaukę rankomis, ją reikėtų pamirkyti šiltame muiluotame vandenyje, švelniai patrinti, tada išskalauti po tekančio vandens srove. Po to kaukę reikia dezinfekuoti ir palikti išgaruoti alkoholiui. Medvilninių kaukių dezinfekciją galima atlikti ir jas porą minučių pavirinus vandenyje.

 

Daugkartines kaukes galima skalbti ir skalbimo mašinoje 70 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje įprastu skalbimo režimu. Skalbimo mašinoje išskalbtų kaukių galima papildomai nedezinfekuoti.

  

Paskutinis žingsnis – lyginimas. Išskalbtą kaukę reikia lyginti iki visiško sausumo. Taip paruoštą kaukę galima vėl dėvėti.

Kaukės ir vaikai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad apsaugines kaukes dėvėti privaloma prekybos paslaugų teikimo vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostų patalpose, viešajame transporte, darbo vietose darbuotojams, lankytojams, taip pat vyresniems nei 6 metų vaikams.

Išimtys

Svarbu suprasti, kad būtina dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, jei žmogaus negalia tai daryti leidžia, o išimtimis naudotis tik tuomet, kai tai tikrai neįmanoma, pavyzdžiui, esant tam tikriems psichikos sveikatos, kvėpavimo sutrikimams, autizmo spektro sutrikimams ir panašiais atvejais. Tie, kurių turima negalia leidžia, gali rinktis alternatyvias veido apsaugos priemones, pavyzdžiui, turintieji klausos negalią gali rinktis skydelius.

Psichologės Mildos Karklytės-Palevičienės komentaras.

Tėvų pavyzdys

Tėvai pirmiausia patys turėtų rodyti pavyzdį savo vaikams. Jeigu mama ar tėtis kaukę užsideda po nosimi, tikrai maža tikimybė, kad vaikas nešios ją tvarkingai. Svarbus ir suaugusiųjų požiūris, kad jie kaukių nešiojimą priimtų sąmoningai, suprasdami, jog būtina saugotis, o ne todėl, kad gresia bauda. Vaikai ne tik mato ir girdi, ką sako bei daro tėvai, bet ir jaučia!

 

Galbūt medicininė kaukė jiems atrodo baugiai, tada pabandykite pasiūlyti žaismingesnę, su pamėgtais herojais ar linksmų, ryškių spalvų, tikėtina, kad tokią jie mieliau užsidės ir nešios. Negąsdindami ir nekeldami įtampos, paaiškinkite, kodėl kaukę reikia nešioti, kodėl svarbu tai daryti taisyklingai, ir būtinai įspėkite, kad kaukėmis keistis su draugais negalima, kad daugkartines reikia prižiūrėti. Kalbėkite su vaiku jam suprantama kalba ir, jei jūsų su vaiku santykis yra geras, jis tikrai supras, ką norite jam pasakyti ir paaiškinti.

Sveikatos stiprinimo fondas
Sveikatos stiprinimo fondas
Partnerio archyvas

Mano išsaugoti straipsniai