Bene dažniausia vaikų kosulio priežastis – ūminės virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tokiu atveju pirmosiomis paromis kosulys būna sausas, vėliau jis tampa drėgnas, ne toks dirginantis. Tai gana gera kosulio eiga, kurios atveju gydytis galima ir namuose. Vis dėlto vaikų kosulys gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, tarkime, per sauso patalpų oro. Kaip reikėtų rūpintis patalpomis, kuriose būna ir miega kosėjantis vaikas ir į kokias situacijas reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį?
Būtina stengtis palaikyti optimalią santykinę patalpų drėgmę, pakankamai dažnai vėdinti patalpas. Santykinė patalpų drėgmė turėtų siekti apie 40-60 proc, o optimali oro temperatūra neturėtų viršyti 20 laipsnių Celsijaus. Per daug prišildytų patalpų oras gali tik dar labiau dirginti vaikų kvėpavimo takų gleivinę ir sukelti sausą kosulį. Taigi vaiko miegamajame geriau palaikyti netgi vėsesnį orą.
Patalpose, kuriose būna vaikas, negalima rūkyti. Apskritai, prie vaikų rūkyti nereikėtų pirmiausiai dėl to, kad vaikų kvėpavimo takų gleivinė į tabako dūmuose esančius teršalus reaguoja itin jautriai. Net būnant minimaliai prirūkytoje aplinkoje vaikas gali gana stipriai kosėti – tai rodo, kad užtenka ir minimalių teršalų koncentracijų, kad jautrioje vaiko kvėpavimo takų gleivinėje kiltų uždegiminiai procesai.
Kosėjantis vaikas gali eiti į lauką tuomet, kai jis nekarščiuoja ir jaučiasi gana gerai. Ta pati taisyklė galioja ir su darželiu – kosėjantis vaikas į darželį ar mokyklą eiti gali tuomet, jei jis jau pilnai pasveikęs, nevartoja vaistų ir nebegali užkrėsti kitų vaikų.
Virusinės infekcijos paprastai prasideda kelias paras trunkančiu sausu kosuliu. Jei sausas kosulys labai dirginantis, jį galima raminti specialiais preparatais, tačiau tai reikia daryti su ypatingu atsargumu. Svarbu vartoti pakankamai skysčių ir dažniausiai netrukus sausas kosulys pavirsta į produktyvų kosulį. Tokį kosulį rekomenduojama skatinti. Puikiai tiks gausesnis skysčių vartojimas ir ambroksolio hidrochloridas. Šios vaistinės medžiagos savo sudėtyje turi vaistinis preparatas Flavamed. Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Flavamed tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau kosulio metu pasišalinti. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Daugumą vaikų kosulio atvejų galima gydyti namuose, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Taigi nebedelskite, kai:
1) vaikui sunku kvėpuoti ir jis dūsta/ alsuoja/ stipriai kilnojasi jo krūtinė;
2) vaiko oda išblyškusi ar net pamėlusi;
3) vaiką kamuoja stiprūs kosulio priepuoliai arba lojantis kosulys, galintis priversti net žiaukčioti ar vemti;
4) labai stiprus kosulys atsirado staigiai ir netikėtai, nors vaikas prieš tai nekosėjo (tai gali pranešti apie į kvėpavimo takus patekusį svetimkūnį);
5) atkosėjama spalvotų skreplių, kuriuose matoma pūlių/ kraujo priemaišų;
6) kosulys intensyvėja, atsiranda krūtinės skausmas, sunku atsikosėti, kamuoja draskančio pobūdžio kosulys;
7) vaiko kvėpavimas yra nereguliarus, nutrūkstantis, girdimas švokštimas, cypimas, karkalai ir pan.;
8) kosėja labai mažas vaikas arba kūdikis (ypatingo atidumo reikėtų tuomet, jei kosėja kūdikis iki pusės metų amžiaus);
9) Vaiką kosulys kamuoja ilgiau kaip 2 savaites arba bėgant pirmajai savaitei vaiko būklė ne gerėja, o tik blogėja;
10) Pasireiškia kitų neraminančių simptomų, pavyzdžiui, vaikas atsisako vartoti skysčius; jis vangus ir mieguistas; stipriai kyla jo kūno temperatūra ir jos nepavyksta kontroliuoti vaistiniais preparatais (tai gali būti sunkių bakterinių susirgimų ženklas) ir pan.