Tėvai vaikams papildomai duoda vitaminus, kad užpildytų jų mitybos spragas. Vis dėlto daugeliui tėvų kyla klausimų, ar vaikams tikrai reikalingi vitaminai? Kaip pasirinkti tinkamus vitaminus?
Kuo skiriasi vitaminai ir papildai?
Daugelis šiuos terminus naudoja kaip sinonimus, tačiau jie reiškia tikrai ne tą patį. Vitaminai yra tam tikros rūšies papildai, bet ne visi papildai yra vitaminai, pavyzdžiui, savo organizmą papildyti galite ne tik vitaminais, bet ir mineralais, skaidulomis ir kitomis medžiagomis. Taip pat skiriasi ir vitaminų bei kitų papildų paskirtis: vitaminai – tai medžiagos, būtinos normaliai organizmo veiklai, augimui ir vystymuisi, o papildai – tai medžiagos, kurios gali padėti sustiprinti sveikatą, bet nėra gyvybiškai svarbios.
Ar vaikai turi vartoti vitaminus?
Jei vaikai turi subalansuotą, sveiką mitybą, tuomet papildomai vitaminų vartoti nereikėtų. Vitaminai rekomenduojami veganams, vegetarams, netoleruojantiems laktozės, labai išrankiems valgytojams ir turintiems specifinių sveikatos sutrikimų.
Tačiau yra tam tikros rūšies vitaminų, kuriuos pediatrai rekomenduoja vaikams. Vienas iš tokių vitaminų – tai vitaminas D. Žindomiems kūdikiams, kurie negauna papildomo maisto, gali reikėti ir geležies, bet savavališkai savo vaikui jokių vitaminų nereikėtų duoti – rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju.
Ar reikėtų laikytis vitaminų dozavimo instrukcijų?
Tėvai turėtų žinoti dozavimo instrukcijas ir jų laikytis. Net ir gerų dalykų gali būti per daug, jei nesilaikysite rekomendacijų ir viršysite dienos normą. Pavyzdžiui, tokie papildai, kaip geležis ir riebaluose tirpūs vitaminai – A, D, E ir K – gali susikaupti iki pavojingo lygio, jei papildai vartojami netinkamai.
Kaip žinoti, kokie vitaminai gali būti naudingi jūsų vaikui?
Geriausia šiuo klausimu būtų pasitarti su gydytoju. Jis atliks visus reikiamus tyrimus ir nustatys, ko jūsų vaikui šiuo metu trūksta.
Ar vitaminai stiprina imunitetą?
Tinkamas vitaminų ir maistinių medžiagų balansas gali padėti palaikyti sveiką imuninę sistemą, tačiau imunitetui būdingų vitaminų vartojimas paprastai nėra būtinas. Geriausias būdas palaikyti imunitetą – valgyti daug maistinių medžiagų turintį maistą, kuriame gausu imunitetą stiprinančių komponentų, tokių kaip vitaminai D, C, E, cinkas, prebiotikai ir probiotikai, sveikieji riebalai ir kt. Be to, įsitikinkite, kad jūsų vaikas išlieka fiziškai aktyvus, ir stenkitės sumažinti psichologinį stresą, kurį jis gali patirti. Taip pat svarbu palaikyti kokybišką vaiko miego rutiną.
Ekologiški, augaliniai… Kokius vitaminus pasirinkti?
Tai daugiau tėvų pasirinkimas, tačiau vitaminus rekomenduojama pirkti iš patikimų prekės ženklų. Rinkoje yra daugybė vitaminų, tačiau viena svarbiausių taisyklių – venkite vitaminų, kuriuose yra daug cukraus.