PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Vaikui enterobiozė (spalinės): ką daryti?

Spalinės
Spalinės

Enterobiozė – tai parazitinė liga, kurią sukelia kirmėlės Enterobius vermicularis, dažnai vadinamos spalinėmis. Šios kirmėlės yra baltos, smulkios, pasiekiančios iki 1,3 cm ilgio. Pagrindinė jų gyvenimo vieta yra plonoji ir storosios žarnos.

Enterobiozės paplitimas

Šia liga dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinukai (5–10 metų amžiaus), tačiau kartais ja gali susirgti ir suaugusieji. Jei šeimoje yra asmuo, užsikrėtęs spalinėmis, rizika užsikrėsti didėja ir kitiems šeimos nariams, nes kiaušinėliai gali lengvai persiduoti naudojantis bendrais daiktais – patalyne, rankšluosčiais, indais ir pan.

Užsikrėtimo būdai

Tik nedidelė dalis spalinių išsiskiria su išmatomis, tačiau spalinių patelės naktį gali išeiti pro išangę ir ant odos sudėti tūkstančius kiaušinėlių. Palankiomis sąlygomis – drėgnas oras ir neaukšta temperatūra – kiaušiniai gali išlikti gyvybingi net iki 30 dienų. Užsikrėsti enterobioze galima, kai spalinių kiaušiniai patenka į virškinamąjį traktą, paprastai nuo nešvarių rankų, užteršto maisto ar daiktų. Be to, galima užsikrėsti ir pakartotinai, liečiant burną.

Simptomai

Pradžioje enterobiozės simptomai gali būti:

  • pilvo skausmai,
  • padažnėjęs tuštinimasis,
  • pykinimas.

Vėliau atsiranda:

  • intensyvus niežėjimas išangėje ir lytiniuose organuose, ypač naktį,
  • sumažėjęs apetitas,
  • galvos skausmas ir svaigimas.

Gydymas
Enterobiozė gydoma vaistais nuo kirmėlių – antihelmintikais. Dažnai užtenka vienos vaisto dozės, tačiau po dviejų savaičių rekomenduojama antra dozė, siekiant užtikrinti, kad visi parazitai ir kiaušiniai būtų sunaikinti. Jei viena šeimos narė užsikrečia spalinėmis, rekomenduojama tirti ir gydyti visus šeimos narius. Jei vaikas darželyje turi spalinių, kiti vaikai taip pat turėtų būti gydomi profilaktiškai.

Komplikacijos
Paprastai enterobiozė nesukelia rimtų komplikacijų, tačiau gali atsirasti:

  • uždegimai, kuriuos sukelia intensyvus niežėjimas, kartais išsivystantys bakteriniai odos ir lytinių organų uždegimai,
  • apendicitas, jei spalinės įsikuria aklosios žarnos ataugoje.

Prevencija
Siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo spalinėmis, labai svarbu laikytis griežtos higienos: dažnai plauti rankas, kirpti nagus, dažnai keisti apatinius drabužius ir patalynę, valyti patalpas. Tekstilę rekomenduojama skalbti karštame vandenyje (55°C ar aukštesnėje temperatūroje), nes tai žudo spalinių kiaušinėlius.

Spalinės
Spalinės

Mano išsaugoti straipsniai