Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vaikų odos priežiūra
Vaikų odos priežiūra / Freepik

Specialistė: socialinių tinklų įtaka vaikų odai gali būti pavojinga

Vis jaunesni vaikai susidomi odos priežiūros priemonėmis, tačiau ne visada supranta jų poveikį. Pastebima, kad paaugliai pradeda eksperimentuoti su stiprių ingredientų produktais, kurių poveikis jaunai odai gali būti žalingas. Socialinės medijos skatina jaunus žmones pirkti reklamuojamas kosmetikos priemones, imtis intensyvių odos priežiūros rutinų, tačiau specialistai įspėja apie galimus pavojus – alergijas, odos išsausėjimą ir net ilgalaikes problemas.

Apie tai, kaip atsakingai prižiūrėti vaikų ir paauglių odą, kokių klaidų vengti ir ką turėtų žinoti tėvai, kalbamės su gydytoja dermatovenerologe Nastasija Savickaja.

Nastasija Savickaja / Asmeninis archyvas

 – Ar pastebite, kad vis jaunesni vaikai pradeda naudoti odos priežiūros produktus? Kokias pasekmes tai gali turėti jų odai?

–  Į mus, gydytojus dermatologus, dažniausiai kreipiasi tėvai su vaikais, kai jau yra tam tikra problema. Kosmetologai galbūt galėtų plačiau pakomentuoti apie prevencinę priežiūrą, tačiau mes pastebime, kad paauglystėje, maždaug nuo 10–12 metų, kai prasideda lytinė branda, atsiranda pirmieji aknės požymiai. Tada vaikai bando savarankiškai spręsti odos problemas, tačiau ne visada tinkamais būdais, ir galiausiai kreipiasi į specialistus jau su rimtesnėmis problemomis. Vis dėlto daugėja sąmoningų tėvų, kurie atsiveda vaiką į gydytojo kabinetą, kai jau pamato pirmus bėrimus.

– Ar pastebėjote, kad vaikai ar tėvai, matydami informaciją internete, susidomi tam tikrais ingredientais, pavyzdžiui, retinoliu, kuris gali būti kenksmingas jauno amžiaus odai? 

–  Taip, tikrai būna ir tokių situacijų. Gyvename socialinės informacijos lauke, kai visi gauna didžiulius informacijos srautus. Kuo mažiau yra bazinių žinių, tuo lengviau „pasiduoti“ tai informacijai ir tuomet visai nebeaišku, kaip elgtis. Dažnai jaunuoliai, pasikliaudami influenceriais ir jų rekomendacijomis, nusiperka daugybę odos priežiūros priemonių, kurios iš tikrųjų yra skirtos brandaus amžiaus odai, turinčiai kitokių poreikių nei jų oda. Tokie produktai gali stipriai išsausinti ir suploninti jauną odą, sukelti alergijas ar sudirgimus.

–  Kokie ingredientai yra netinkami vaikų ir paauglių odai?

– Pavyzdžiui retinolis. Jis turėtų būti paskirtas jauname amžiuje tik su odos gydytojo priežiūra. Net ir tokiu atveju, jis gali būti skiriamas tik nuo 12 metų ir tik specialiomis dozėmis. Be gydytojo priežiūros retinolis paaugliams netinkamas, ypatingai jei pradedamos naudoti didelio stiprumo priemones. Taip pat jaunai odai yra nereikalingi ir anti-aging poveikį turintys komponentai odos priežiūros priemonėse, įvairios rūgštys, kurios daugiau skirtos brandžiai odai. Paauglių oda dar formuojasi, vyksta dideli pokyčiai dėl brandos proceso, o netinkamos odos priežiūros priemonės gali pridaryti daugiau žalos nei duoti naudos.

– Ar vaikams galima naudoti drėkinamuosius veido kremus?

– Veido kremus vaikams reikėtų naudoti. Mano praktikoje, dažnai mažamečiai vaikai vengia bet kokios kosmetikos, todėl viskas priklauso nuo tėvų sąmoningumo. Kas tikrai patartina, jei vaikas turi atopinę ar alerginę odą, jam reikalinga speciali drėkinamoji priežiūra, be kvapiklių ir kitų dirginančių medžiagų. Taip pat žiemą svarbu naudoti apsauginius kremus veidui ir rankoms nuo vėjo ir šalčio, o šiltuoju metu – SPF apsaugą nuo saulės.

– Socialiniuose tinkluose populiarėja išsamios vaikų odos priežiūros rutinos. Kaip manote, kokios to gali būti ilgalaikės pasekmės?

 Lietuvoje dar neteko matyti daug tokių atvejų, tačiau apie tai tikrai esu girdėjusi ir žinau, kad tai vyksta. Pavyzdžiui, kalbant apie retinolį, jis blokuoja riebalų liaukas, stangrina odą, modifikuoja metabolizmą odoje ir riebalų liaukose, todėl jis skirtas brandesnei odai. Kadangi vaikai dar neturi aktyvių riebalų liaukų, jų oda plona, retinolio ir stiprių veikliųjų medžiagų naudojimas gali sukelti per didelį odos plonėjimą, sausumą, jautrumą, alergijas.

Socialinėse medijose informacijos yra labai daug, juose matome daug idealios ir įvairiomis priemonėmis padailintos odos pavyzdžių, o tai sukelia nerealius lūkesčius savo odai: jeigu, pavyzdžiui, išdygo spuogas, manoma, kad tai yra labai blogai. Na, o dažniausiai paaugliai į viską reaguoja itin jautriai. Jie prisižiūri visokių influencerių, kurie pasakoja apie savo gražią, lygią odą, ir patys užsinori tokią turėti. Tačiau iki galo nepasigilina, kad tai yra dažniausiai jau suaugęs žmogus, kuris reklamuoja kažkokią kosmetiką tam, kad ją parduotų, ir ji gali būti nebūtinai tinkama vaiko odai.

– Ar pastebėjote, kad jauni klientai dažniau domisi procedūromis, kurios anksčiau buvo populiaresnės tarp vyresnių žmonių?

– Iš vienos pusės gerai, kad žmonės ateina anksčiau kažkokių bendrų procedūrų. Tačiau tikrai pastebiu, jog besikreipiančių pacientų amžius stipriai jaunėja. Kartais ateina labai jaunų mergaičių, kurios mano, kad kažką tuojau pat reikia daryti, nes joms kliūna jų tamsūs paakiai ar „sukritusi“ oda. Tačiau tai nereiškia, kad iš karto reikia imti ir viską tvarkyti rimtomis procedūromis – dažniausiai užtenka atstatyti odos drėgmę kremais, tinkamai prižiūrėti odą, gerti daugiau vandens. Net elementarus teisingas miego rėžimas gali stipriai pagerinti odą tokiame jauname amžiuje. 

Kadangi internete siūlomi įvairūs požiūriai į odos priežiūrą, tėvų pareiga yra papasakoti (ir savo pavyzdžiu parodyti) savo vaikams, kaip tinkamai ją prižiūrėti. Iki 10 metų vaikams tikrai užtenka tiesiog prausti veidą vandeniu arba neagresyviais kreminiais, aliejiniais prausikliais, jeigu yra kažkokia problema. Žinoma, praverčia ir drėkinamasis kremas ryte ir vakare, apsauginės priemonės nuo šalčio ir saulės. Kai jau prasideda aknė ar kitos problemos, geriau konsultuotis su odos gydytoju ar/ir kosmetologu.  

– Kaip tėvai gali padėti vaikams tinkamai pasirinkti odos priežiūros priemones?

– Pagrindiniai odos priežiūros principai turėtų būti: drėkinimas, SPF naudojimas ir tinkama higiena. Nereikalinga gausybė kosmetikos produktų. Taip pat svarbu nepanikuoti dėl natūralių odos pokyčių paauglystėje – spuogeliai yra normalus reiškinys. Jų spausti nereikia, nes tai didina infekcijų riziką bei gali palikti randų. Svarbu neperkrauti odos agresyviomis priemonėmis, ypač, kosmetika su blizgučiais, kvapikliais, kuri yra stipriai orientuota į vaikų auditoriją. 

– Kaip pasirinkti tinkamas priemones, jei biudžetas yra mažas?

– Kosmetikos rinka – labai didėlė: yra tiek brangesnių, tiek pigesnių priemonių. Dažniausiai žmonės nusiperka kažką labai brangaus ir tada galvoja, kad tai bus kažkoks stebuklas, bet jo nesulaukia. Arba nusiperka kokią madingą priemonę, nežinodami jo sudėties. Rekomenduočiau rinktis vaistinėse parduodamą dermatokosmetiką. Ji gali būti ir brangesnė, ir pigesnė, bet bent jau yra ištestuota ir pritaikyta jautriai odai. 

Mano išsaugoti straipsniai