Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
3 saldūs pavojai vaikams

3 saldūs pavojai vaikams, prieš kuriuos tėvai užmerkia akis

„Mano vaikas – tikras smaližius”, – draugei pasakoja trejų metų Kasparo mama. „Oho, – nusistebi pašnekovė, – mano Kotryna, kuriai irgi treji, saldainių dar nėra ragavusi”.

3 saldūs pavojai vaikams:

Apetito žudikai

„Normalaus maisto“ nevalgo, o saldumynus – tik duok, – taip neretai skundžiasi mamos, sakydamos, kad jų atžalos nevalgo vieno ar kito maisto. Tuo tarpu paklausus, ar jų mažylis mėgsta saldumynus, teigiamai atsakys, turbūt, visos. Jei vaikas mažai suvalgo „normalaus maisto” arba visiškai jo atsisako, tėvai, bijodami, kad liks alkanas, skuba duoti saldų sausainį ar saldainį. Ne veltui sakoma, kad įpratimas – antras prigimimas. Taip pamažu vaikas įpranta prie saldaus skonio ir po kurio laiko nori valgyti tik saldų maistą. Pastebėję, kad vaikas kur kas geriau valgo saldžius patiekalus, tėvai nusileidžia ir papildomai ima saldinti viską, ką įmanoma – arbatas, sultis, košes, jogurtus.

Taip po kurio laiko atsiranda tikimybė, kad vaikas išvis nenorės valgyti mamos gamintų kotletų ar virtos sriubos. O kam? Juk mama neapsikentusi vis tiek duos varškės desertą, sūrelį ar lėkštę sausų dribsnių. Kas toliau? Ogi ratas užsidaro ir mama netrukus pasibeldžia į specialisto duris su skundu – „Mano vaikas nieko nevalgo”.

Sugedę dantys

Pasaulio vaikų odontologų organizacijos rekomenduoja, kad jau metukų sulaukę mažyliai naktimis negertų saldžių gėrimų ir eitų miegoti su kruopščiai išvalytais dantukais. Deja, dažnai ir vyresni vaikai paskutinį kartą valgo lovoje, ir dantukai lieka nevalyti. Būna, vaikas net užmiega su saldžios arbatėlės pilnu buteliuku. Naktį išsiskiria gerokai mažiau seilių, kurios neutralizuoja dantų emalį gadinančias rūgštis, todėl dantukai gali žaibiškai sugesti.

Ankstyvą vaikų dantų ėduonį sukelia netinkama jų priežiūra ir besaikis angliavandenių naudojimas. Pavyzdžiui, suvalgius saldų sausainį, vaiko burnoje apie vieną valandą sparčiai gaminasi dantis gadinančios rūgštys. O jei po valandos vaikas suvalgys dar vieną? O po kitos valandos – ir dar vieną? Ne be reikalo mitybos specialistai rekomenduoja laikytis mitybos režimo: pusryčiai, pietūs, pavakariai, vakarienė, o tarp valgymų siūlo įpratinti vaikus gerti paprasto vandens.

Rekomenduojama pas vaikų odontologą apsilankyti pirmaisiais gyvenimo metais, net jei mažylis neturi dantukų problemų. Specialistai papasakos ir parodys, kaip ir kuo valyti dantukus

Nutukimas ir kitos sveikatos problemos

Vienas iš akivaizdžiausių saldumynų pavojų – gresiantis nutukimas ir jo nulemtos ligos. Tai ypač aktualu šeimoms, kuriose yra paveldimas polinkis tukti. Perdėtas smaližiavimas vaikystėje gali tapti rimtų ligų priežastimi – ateityje sukelti cukrinį diabetą, kraujagyslių ir širdies ligas.

Vaikų nutukimo problema aktuali ne tik JAV, kaip buvo manyta anksčiau, bet ir Europoje. Mitas ir tai, kad nutukimą dažniausiai sukelia per didelis riebalų vartojimas. Viena dažniausių nutukimo priežasčių – saldumynai.

Be to, saldumynai mažina apetitą, gali sutrikti medžiagų apykaita, atsirasti alergija. Polinkis nuo mažų dienų į saldumynus dažnai vaikams gali sukelti skrandžio veiklos sutrikimų: vargina rėmuo, šleikštulys, skausmai.

Pastebėję, kad vaiką labai traukia saldumynai, pasitarkite su gydytoju – gal jis rekomenduos ištirti, ar mažylis neserga cukriniu diabetu.

Paskutiniuoju metu mokslininkai vis dažniau kelia klausimą, ar per didelis cukraus vartojimas neturi įtakos vaikų hiperaktyvumui ir dėmesio sutrikimams. Šioje srityje atliekami moksliniai tyrimai.

Ne draudimai, o kalbėjimasis su vaiku ir šeimos pavyzdys duoda realių rezultatų.
Ne draudimai, o kalbėjimasis su vaiku ir šeimos pavyzdys duoda realių rezultatų.
Vida Press

Šeimos taisyklės

Žinodami visus saldumynų keliamus pavojus, sukurkite šeimos taisykles, kurių paprašykite laikytis vaikų ir laikykitės patys.

– Kuo vėliau supažindinsite vaiką su saldainiais, šokoladu ir kitais saldumynais, tuo geriau. Saldumynuose nėra naudingųjų medžiagų, todėl kūdikiams ir mažiems vaikams iki 3 metų jų apskritai nereikia duoti.

– Iš rafinuotų, pridedamų cukrų turime gauti ne daugiau kaip 10 proc. paros maisto davinio energijos (visi angliavandeniai turėtų sudaryti 45 – 60 proc. paros maisto davinio energinės vertės).

– Saldumynai prieš valgį yra griežtai draudžiami.

– Sveikos mitybos piramidėje saldumynai yra pačiame smaigalyje, vadinasi, kuo mažiau jų suvartosite, tuo geriau.

– Iki trejų metų vaikams neduokite saldžiųjų gazuotų gėrimų, atminkite, kad geriausiai troškulį malšina ir vaikams labiausiai tinka vanduo.

– Paaiškinkite vaikams saldumynų pavojus: saldumynai mažina apetitą, kelia nutukimo pavojų ir yra viena dažniausių vaikiško ėduonies priežasčių.

– Iki trejų metų dėl alergijos pavojaus vaikams nerekomenduojamas medus.

– Nesaldinkite papildomai arbatų, kompotų, nebarstykite cukraus ant košių ir jogurtų – visiškai pakanka šiuose produktuose esančio natūralaus cukraus.

– Saldumynais paaugusius vaikus turinti šeima lepinasi tik savaitgalį.

– Pasirūpinkite, kad namuose nebūtų nesveikų saldumynų.

– Vaiko mityba turi būti subalansuota.

– Pasirūpinkite, kad vaikas pakankamai judėtų.

– Pakeiskite saldumynus į sveikesnius: gaminkite šviežių vaisių kokteilių, valgykite džiovintus vaisius, vasarą gaminkite naminius ledus iš vaisių, uogų ir jogurto.

– Vaikai mokosi ne girdėdami, ką mes sakome, o matydami, ką mes darome. Būkime pavyzdžiu savo vaikams.

– Iki trejų metų vaikams saldumynai nebūtini. Vyresniam vaikui visiškai neuždrauskite saldumynų, antraip jis valgys juos vogčiomis, verčiau laikykitės nustatytų taisyklių visi drauge.

Nerimo ženklai
Ankstesnis
Nerimo ženklai
Mano išsaugoti straipsniai