Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus… Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.
Žaidimai ir bendra visos šeimos veikla, mokanti vaiką švelnumo
Psichologai jau seniai domisi, kokį poveikį vaikų raidai daro artimiausioje jų aplinkoje įgytas auklėjimas. Nors yra manančių, kad tėvai gali stengtis nesistengę, nes pirmiausia dominuoja įgimti charakterio bruožai (kai kurie vaikai, gyvenę visiškai skirtingose aplinkose, suaugę yra labai panašūs, o kiti, priešingai, nors augo vienoje šeimoje, yra stebėtinai skirtingos asmenybės). Nepaisant šių nuomonių, vaikų psichologai atrado įtikinamų ryšių tarp auklėjimo stiliaus ir poveikio vaiko raidai, charakterio formavimuisi. Jei kasdien sukate galvą, kokie žaidimai ir bendra visos šeimos veikla vaiką gali išmokyti švelnumo, meilumo ir leidžia jam jaustis mylimu bei labai svarbiu, siūlome keletą idėjų.
Kasdienybę paverskite žaidimais
Jei manote, kad žaidimams būtini žaislai, labai klystate (su jais vaikui geriau užsiimti, kai jis būna vienas). Galima sugalvoti labai daug lavinančių žaidimų, kuriems tereikia minimalių priemonių. Pavyzdžiui, teigiamai veikiantys smulkiąją motoriką žaidimai, kuriuos kiekvienas tėvelis gali integruoti į buitinių darbų rutiną.
Štai konkretūs žaidimai su vaikais, kuriems nereikia jokių ypatingų priemonių, tik jūsų laiko ir fantazijos:
10 žaidimų, kuriuos smagu žaisti namie, gimtadienyje ar kitoje šventėje
10 žaidimų, kurie puikiai tinka laukiant eilėje, važiuojant automobiliu ir pan.
Namuose, kai pavargstate nuo fizinių jėgų reikalaujančių žaidimų, galite su vaikais išbandyti ramesnius, tačiau ne mažiau svarbius vaiko pasaulėžiūros formavimuisi užsiėmimus. Pavyzdžiui, „pamėgdžiok mane”. Vaiką pabučiuokite, apkabinkite, suspauskite rankytę, paglostykite. Tada (ta pačia eilės tvarka) jis pakartoja visus veiksmus ir prideda kažką savo. Ir taip visi šeimos nariai kartoja. Labai smagu ir kiekvienas gauna pliūpsni šilumos bei gerų emocijų.
Veikla su naminiais gyvūnėliais
Niekas negalėtų prieštarauti, kad vaiko augimui ir vystymuisi yra svarbu susipažinimas su jį supančia gyvybe. Vienas iš būdų tai padaryti – pažintis ir bendravimas su naminiais gyvūnėliais. Visi sutiks, kad augintiniai plečia vaiko akiratį, padeda geriau pažinti pasaulį, suvokti gyvenimą ir išmokti dalintis šiluma. Mažieji sužino, kad reikia gyvūnui atleisti už visokius nusižengimus, klaidas ir toliau jį mylėti. Naminiai gyvūnėliai padeda vaikui kovoti su liūdesiu, sielvartu, ugdo atsakingumą ir rūpestingumą.
Psichologai tikina, kad vaikas, užaugęs kartu su šunimi ar kitu naminiu gyvūnu, yra labiau empatiškas jį supančiai aplinkai, draugiškiau elgiasi su kitais vaikais. Augintinis padeda ugdyti meilę, dvasinį atvirumą, atsakomybę, pareigos jausmą, įgyti pasitikėjimo savimi, gerina socialinius įgūdžius. Vaikai, kurių šeimose puoselėjama meilė gyvūnams, paaugę lengviau susiranda draugų. Mažieji su gyvūnais realizuoja švelnumo poreikį, nes gali liesti, glostyti, apkabinti savo augintinį. Aišku, pavyzdį, kaip tai daryti atsakingai ir saugiai, turėtų duoti tėvai.
Raminanti rankų prisilietimo galia – masažas
Turbūt kiekviena mama ar tėtis patvirtins mylintys savo vaiką. Tačiau ar mažylis tikrai jaučia tą meilę, ar sugebame ją parodyti taip, kad vaikas suprastų? Jei mes vieni kitus geriausiai suprantame iš pasakytų žodžių, tai vaikams svarbesni kiti dalykai. Vaikas laimingas, kai jaučia šalia brangių žmonių širdžių plakimą, švelnias jų rankas. To niekada neatstos net ir patys moderniausi bei brangiausi žaislai. Jiems svarbu girdėti ne muziką, o mamos ar tėčio balsą. Matyti ne kompiuterio ekraną, o mylinčias tėvų akis. Jausti ne čiulptuko gumos, o mamos pieno skonį.
Per prisilietimus mažas vaikas geriausiai pažįsta jį supantį pasaulį, įvertina, ar jis saugus. Vos gimęs kūdikis saugiausiai jaučiasi ant mamos krūtinės, visu savo kūneliu reaguodamas į jos šilumą ir širdies plakimą. Kaip tą lietimo poreikį palaikyti ir vaikui paaugus? Vienas iš būdų – masažas.
Jeigu vaikas yra sveikas, kiekviena mama pati namuose gali jį masažuoti. Aišku, reikia pasidomėti, kaip teisingai tai daryti. Per prisilietimus perteikiama meilė, švelnumas, suteikiamas saugumo jausmas. Tai padės sustiprinti jūsų santykius, vaikas jausis ramesnis, atsipalaidavęs, mylimas. Taip pat teigiama, kad masažas pagerina virškinamojo trakto veiklą ir maisto virškinimą, neurologinį vystymąsi, padeda kūdikiui kiečiau miegoti.
Pasikalbėjimai žaidžiant
Vienas iš būdų išreikšti meilę emociniame lygmenyje – sakyti pagiriančius, padrąsinančius arba malonius žodžius. Įvertinimo žodžiai puikiai perteikia meilę. Net jei jūsų vaikas dar tik kūdikis, kalbėkite su juo, meiliai jį girkite. Na, o su vyresniu vaiku tai gali būti bene vienintelis būdas užmegzti artimą ryšį. Gerus žodžius sakykite visiems savo šeimos nariams, tegul tai tampa įprastu dalyku.
Nepamirškite įvertinti net nedidelius vaiko pasiekimus – gražiai sutvarkytus žaislus, pagalbą buityje, gražią aprangą, piešinį, ištartą žodį. Nors patarimas meiliai ir nuoširdžiai kalbėtis atrodo savaime suprantamas, tačiau neretai tai tiesiog užmirštame… Gėris ir švelnumas gimdo analogiškus jausmus kituose žmonėse – vaikus tai skatina būti nuoširdžiais, su meile žvelgti į kitus žmones.
Kartais mūsų žodžiai byloja vienus dalykus, o intonacija – visai kitus. Taip vaikams mes siunčiame dviprasmišką žinutę (jie labai jaučia tokį nenuoširdumą). Meilės žodžiai, pasakyti irzliu tonu, nebus priimti ir suprasti.
Turėkite bendrų šeimos tradicijų
Prisiminkite savo vaikystę. Kas ryškiausiai iš jos likę? Tikriausiai atmintyje iškyla įvairios šventės ir tradicijos, jūsų namų ritualai, kurie metai iš metų kartodavosi. Tradicijų visapusiškumas pirmiausia pasireiškia tuo, kad įtraukia visus šeimos narius, visiems sukelia geras emocijas. Net ir bendravimas, kuris atrodo toks paprastas ir įprastas reiškinys, šeimos švenčių ir tam tikrų tradicijų metu tampa gilesnis bei prasmingesnis.
Paprastas šeimos tradicijas galima susikurti tiesiog kasdieninėje veikloje. Pasikartojantis ritualas vakarais skaityti pasaką padeda vaikui jaustis saugiu ir mylimu. Be to, skaitymas garsiai lavina vaiko kalbinius gūdžius. Pakilnoti, pasupti, pamėtyti vaiką – tai ne tik smagus užsiėmimas, bet ir nauda: jis mokosi suprasti savo kūną, lavėja jo stambioji motorika.
Susikurkite kiekvieno savaitgalio tradiciją keliauti į turgų, su tėveliais nešynėje gali būti net ir visai mažas kūdikis. Vaikui ūgtelėjus, galima jį įtraukti į namų ruošos ir buitinius darbus. Bendras maisto gaminimas visiems dovanoja daug smagių akimirkų, ir taip pagaminti patiekalai – daug skanesni!
Tai paprastos bendravimo gudrybės, kurios turi didelį poveikį asmenybės formavimuisi. Psichologai nustatė, kad suaugusiam žmogui, kad jis gerai jaustųsi, reikia bent 20 kartų per parą būti paliestam artimo žmogaus. Vaikams, kuo jie mažesni, tuo šis poreikis yra stipresnis. Kūdikis nurimsta vos tik mama ar tėtis jį paima ant rankų. Tėvų artumas, prisilietimai, švelnumas net ir paaugusiam vaikui reikalingi lyg maistas.
Sakoma, kad kūdikiui, kurį tėvai dažnai palaiko ant rankų, apkabina, bučiuoja, formuojasi sveikesnės emocijos nei tam vaikeliui, kuris ilgesnį laiką nepatiria fizinio kontakto. Įvairūs žaidimai ir visa šeimos veikla vaiką moko švelnumo, meilumo, leidžia jam jaustis, kad šalia yra jį mylintys ir saugantys žmonės.